Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 231704
تاریخ انتشار : 3 بهمن 1396 19:36
تعداد بازدید : 142

موشک کروز قدیر دست بزنِ نیروی دریایی ارتش در دریاها

امروز و در جریان رزمایش محمدرسول الله ارتش، برای نخستین بار موشک کروز قدیر از یگان های شناور و ساحلی نداجا با موفقیت شلیک شد.

به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم، امروز در مرحله دوم رزمایش مشترک محمدرسول الله (ص) ارتش جمهوری اسلامی، 2 فروند موشک کروز دریایی قدیر توسط نیروی دریایی ارتش شلیک و با موفقیت توانست اهداف دریایی را منهدم کند. یکی از این موشک ها از ناوشکن های قندی شلیک شده و دیگری نیز از یک پرتابگر متحرک ساحلی به سوی هدف روانه شده است.

این برای اولین بار است که  موشک کروز قدیر از یگان های نیروی دریایی ارتش شلیک می شود. تا پیش از این، یگان های شناوری نداجا صرفا به موشک های کروز دریایی قادر و نور که به ترتیب 200 و حدود 120 کیلومتر برد دارند، مجهز بودند اما امروز با تست عملیاتی موشک کروز قدیر، نداجا رسما به برد 300 کیلومتر دست یافت.

تا پیش از این، اکثر ناوشکن های ایرانی به موشک های قادر مجهز بودند که تکنولوژی آن متعلق به دهه 80 شمسی بوده و خط تولید آن در سال 1390 توسط وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح افتتاح شده بود.

موشک کروز قدیر که توسط متتخصان سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح طراحی و تولید شده است، قادر است اهداف دریایی دشمن را در فاصله 300 کیلومتری مورد اصابت قرار دهد.

این موشک، یک موشک پیشرفته با قابلیت آماده سازی سریع، ارتفاع پروازی پایین، ضد جنگ الکترونیک و دقت بالای ناوبری است که جزء موشک های پیشرفته و به روز ضد کشتی به شمار می رود.

موشک کروز قدیر، همانند سایر موشک های کروز ایرانی قابلیت شلیک از سامانه های پرتاب از ساحل و دریا را و انواع شناور و بالگرد را داراست که این قابلیت، موجب افزایش بُرد و انعطاف بالای عملیاتی یگان های دریایی ارتش و سپاه می شود.

پیش از این، سردار احمد وحیدی در فرودین ماه سال 92 و در گفت وگو با خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم، از تست موفقیت آمیز یک موشک کروز جدید با نام "قدیر" خبر داده بود. این موشک اما، در شهریور سال 1393  برای نخستین بار رونمایی شد و پس از آن در اسفند ماه همان سال، همزمان با افتتاح خط تولید این موشک، تعداد زیادی از آن برای نخستین بار به نیروی دریایی سپاه تحویل شد و سردار علی فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه در این مراسم، از نصب این موشک روی بالگردهای نیروی دریایی سپاه خبر داد.

پس از آن در آذر ماه سال 94، موشک قدیر برای نخستین بار طی مراسمی از سوی وزارت دفاع تحویل نیروی دریایی ارتش شد تا نداجا بتواند شناورهای متخاصم دشمن را در عمق دریا مورد هدف قرار دهد. پس از گذشت یک هفته از تحویل موشک قدیر به نیروی دریایی ارتش، دریادار سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش از تجهیز ناوشکن های نداجا به این موشک خبر داد.

**شلیک دوفروند موشک کروز قدیر در رزمایش ارتش

بالاخره امروز و در دومین مرحله از رزمایش مشترک محمدرسول الله(ص) ارتش جمهری اسلامی دو فروند موشک کروز 300 کلومتری قدیر از روی ناوشکن نقدی و از پرتابگر ساحلی برای اولین توسط نیروی دریایی ارتش با موفقیت تست شد تا این موشک رسما در نداجا عملیاتی شود.

ناوشکن نقدی که به تازگی دوره تعمیرات اساسی را گذرانده است، به تازگی به پرتابگرهای این موشک مجهز شده و حالا قادر است اهداف را از فاصله 300 کیلومتری مورد اصابت دقیق قرار دهد.

امروز دست بزنِ نیروی دریایی ارتش در دریا، 300 کیلومتری شده و یگان های موشکی نداجا از این پس قادر خواهند بود اهداف خود را در فاصله های دورتر از قبل و با دقت بالاتری، مورد هدف قرار دهند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :