Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 232665
تاریخ انتشار : 16 بهمن 1396 13:30
تعداد بازدید : 131

آبرسانی روستایی از تقریباً هیچ تا ۵.۳ میلیون خانوار بهره مند از آب

طی ۳۹ سالی که از بهمن ۵۷ می گذرد، هرچه به پیش رفتیم موضوع آبرسانی به روستاها ... به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، پیش از پیروزی انقلاب اسلامی علی رغم میلیاردها دلار درآمد نفتی که از فروش روزانه تا 5 میلیون بشکه نفت به ویژه در 5 سال آخر رژیم پهلوی ایجاد شده بود، دسترسی به آب شرب سالم به صورت لوله کشی و پایدار برای روستاهای کشور قابل تصور نبود، اما بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، روستاهایی که تا پیش از این در فرآیند توسعه دیده نمی شدند، کم کم مورد توجه قرار گرفته و به فراخور امکانات، توسعه زیرساختهای روستایی کشور آغاز شد.

طی 39 سالی که از بهمن 57 می گذرد، هرچه به پیش رفتیم موضوع آبرسانی به روستاها بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و اکنون بیش از 5 میلیون و 300 هزار انشعاب آب روستایی در کشور داریم و جمعیتی بالغ بر 18 میلیون روستانشین ایران تحت پوشش شبکه آبرسانی قرار دارند.

هم اکنون نیز در آستانه سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، تکمیل طرح های آبرسانی روستایی در بیش از 1600 روستای کشور در حال انجام است.

در مجموع 37 هزار و 956 روستای بالای 20 خانوار در کشور داریم که از این تعداد، 32 هزار و 855 روستا برخوردار از نعمت آب شرب سالم و پایدار هستند.

* تأمین آب شرب روستاها از اولویت های نظام مقدس جمهوری اسلامی است

«امیرحسین رقیمی» مدیر کل دفتر برنامه ریزی و توسعه شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و مجری طرح آبرسانی روستایی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: بی شک جمعیت مناطق روستایی به عنوان جمعیت مولد کشور، نقش بسیار بااهمیتی در رشد و تعالی ایران اسلامی داشته و از این رو همواره مورد توجه ارکان مختلف نظام بوده است.

وی افزود: ارایه خدمات زیربنایی به این بخش از جمعیت حایز اهمیت کشور، از جمله اصلی ترین رسالت های نظام و به تبع آن مورد توجه و پیگیری ویژه وزارت نیرو، به عنوان متولی دو زیرساخت اصلی آب و برق نیز است.

مجری طرح ملی آبرسانی روستایی تصریح کرد: در این راستا تأمین آب شرب و بهداشتی به عنوان یکی از اصلی ترین نیازهای بشری به صورت مستمر در برنامه کاری وزارت نیرو و مجموعه شرکت های آب و فاضلاب روستایی استانی قرار داشته و به طور جدی طرح های این حوزه، مطالعه و تدارک شده اند و در درست اجرا هستند.

وی ادامه داد: تأمین نیازهای اولیه جوامع روستایی و به طریق اولی آب شرب و بهداشتی از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار بوده که باعث حفظ و بقای جمعیت روستایی در سکـونت گاه های فعلی خواهد شد.

رقیمی در تشریح موارد قابل توجه در خصوص تأمین آب شرب روستاهای کشور، گفت: در خصوص اهمیت تأمین آب شرب روستاهای کشور باید گفت که این موضوع به افزایش و ایجاد ثبات در جمعیت روستایی با تأمین آب شرب و بهداشتی به عنوان پایه حیات و اساس دین و زندگی، جلوگیری از مهاجرت بی رویه روستاییان به شهرها و جلوگیری از ایجاد مشکلات اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و معیشتی ناشی از حاشیه نشینی در شهرها، حفظ و بقای جمعیت کنار مرزهای کشور ــ که بی شک جمعیت روستایی به عنوان صف اول جمعیت مستقر در مرزها نقش کلیدی در امنیت کشور خواهند داشت؛ این مهم به ویژه برای دو محور شرق و غرب کشور بسیار مهم و حایز اهمیت است ــ ارتقای سطح سلامت و بهداشت روستاییان و گسترش عدالت اجتماعی و افزایش درآمد و کمک به معیشت روستاییان با تأمین آب مورد نیاز شرب و بهداشتی و بعضاً دام و طیور خانگی روستاییان که در مطالعات طرح های آبرسانی روستایی، نیاز آب دام سنگین و سبک روستاییان به طور کامل در نظر گرفته شده و محاسبه می شود، خواهد انجامید.

وی افزود: بدیهی است که با این اوصاف تأمین آب شرب روستاها از اولویت های نظام مقدس جمهوری اسلامی تلقی می شود و به طریق اولی جزو سیاست های اساسی وزارت نیرو و دولت قرار داشته و اقدامات بسیار مناسبی در این ارتباط طی سالهای اخیر رقم خورده است.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :