Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 232877
تاریخ انتشار : 18 بهمن 1396 10:56
تعداد بازدید : 155

انقلاب اسلامی به فکر و هنر ما عزت بخشید

رئیس جمهور تاکید کرد که انقلاب اسلامی ایران به فکر و اندیشیدن مردم و هویت دینی و ملی ما عزت بخشید.
به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در آیین اختتامیه سی و پنجمین دوره جایزه کتاب سال و بیست و پنجمین دوره جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران
افزود: پیش از انقلاب دوران تحقیر ملت از سوی استکبار و استبداد بود، انقلاب اسلامی زمینه ساز عزت و هویت ملی شد.
وی ادامه داد:ورود اسلام به ایران نقطه ممتازی برای تقسیم تمدن و فرهنگ اسلام، تمدن فرهنگ ایران به قبل از اسلام و بعد از اسلام بود. نمی خواهم انقلاب اسلامی ایران را هم وزن دین مبین اسلام قرار دهم، اما در عین حال یک نقطه عطف بسیار مهمی بود.
رییس قوه مجریه تصریح کرد: اگر به شرایط قبل از انقلاب برگردیم و به شرایط بعد از انقلاب، من می خواهم نامگذاری کنم به دوران قبل از انقلاب، به دوران تحقیر ملت بزرگ ایران توسط استعمارگران و استبدادگران و دوران بعد از پیروزی انقلاب را به دوران عزت و شکوفایی ملت ایران در سایه حاکمیت ملی و همچنین احترام به فرهنگ دینی مردم و فرهنگ ملی مردم . انقلاب اسلامی ایران به آرای مردم، به اندیشه مردم، تفکرات مردم و همچنین به هویت دینی ما و هویت ملی ما عزت بخشید.
روحانی خاطرنشان کرد: البته در این تحول و انقلاب بزرگ کتاب، مکتوب، سخن و صوت نقش بسیار اساسی داشت و در فرهنگ و هنر ما را وارد عالم جدیدی کرد.
روحانی اضافه کرد: اولا در اینجا بدون تعارف باید بگویم که بخش بزرگی از جامعه ما جامعه مذهبی، جامعه متدین بود، آنهایی که اهل مسجد و اهل عبادت بودند، متاسفانه به دلایلی از هنر فاصله می گرفتند و فرار می کردند، حال هنوز از هنر تجسمی گرفته، حتی از نقاشی، موسیقی، تئاتر و سینما مذهبیون ما فاصله می گرفتند.
وی افزود: دوره ای بود از دبیرستان و دانشگاه هم فاصله می گرفتند، دلایل خاص خودش را داشت محیط ها را متدینین محیط مناسبی برای جوانانشان نمی دیدند.
رییس جمهوری یادآور شد: دورانی بود که ورود به دانشگاه به معنای بی دینی بود، مثل اینکه از بهشت به جهنم می رفت، اگر از حوزه کسی به دانشگاه می رفت، طور دیگری به او نگاه می کردند، زمانی بود که با علوم جدید انس داشتن سخت بود.
روحانی اضافه کرد: اگر یک جوان طلبه ای می خواست درس های کلاسیک دبیرستانی بخواند و برود امتحان بدهد از حوزه اخراجش می کردند، خیلی باید شخصی، سری پشت پرده کتابها زیر تشک، شرایط شرایط فاصله هاست، انقلاب اسلامی اقشار و گروه های مختلف را به هم متصل کرد، انسجام درست کرد، حالا اگر فاصله ای هم وجود دارد باید برداشته شود.

**رسالت سنگینی بر دوش نویسندگان و مولفان است
رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد : امروز بار و رسالت سنگینی بر دوش نویسندگان و مولفان ما است برای این که بتوانند هر آنچه برای جامعه مفید و لازم است را از طریق بیان، کتابت و تبیین زبان واقعیت ها بیان کنند و این فرصت نامحدود است.
روحانی افزود: همه ما فرصت عمری به اندازه 60 الی 70 ساله و گاهی 100 ساله داریم که این محدود است و زمان نشاطی که می خواهیم یاد بگیریم محدودتر است.
وی ادامه داد: هم زمان محدود برای فراگیری و هم تبیین و منتقل کردن به دیگران مهم است. مهم است چه کتاب یا مطلبی بنویسیم و چه موردی نیاز اصلی زمان امروز ما است.

**دولت باید کمک کننده مولفان و نویسندگان باشد
رییس جمهوری خاطرنشان کرد: ممکن است یک نوشته بحث خوبی باشد ولی برای کلاس دوم یا سوم دبستان به درد نخورد یا برای اول و دوم دانشگاه به درد بخور نباشد.
روحانی گفت: زمان، موقعیت، انقلاب،تاریخ، دوستان، دشمنان، منطقه و جهان همه شرایط باید در نظر بگیریم و اهداف و آرمان های بلند را مدنظر قرار دهیم و بر آن مبنا ببینیم بهترین نیاز چیست که بنویسیم تا منتقل شود.
وی با طرح این سوال که چرا بعضی از کتاب ها جاودانه و برخی در چاپ اول دچار مشکل می شود، تصریح کرد: کتاب حافظ، سعدی و مولانا هر چه می خوانیم کهنه نمی شود، این چه اندیشه ای است که قرن ها نورافشانی می کند و جاده را نشان می دهد و گاهی یک شعر حافظ از سوی 10 نفر، 10 روش برداشت می کنند و این به معنای آن است که یک اندیشه دقیق و بلند است.
رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود البته بیشتر اندیشه این افراد از اسلام، قرآن، حدیث و کلام پیامبر (ص) و معصومین (ع) گرفته شده است.
روحانی با طرح این سوال که می گویید چرا کتاب نمی خرند و نمی خوانند، گفت: بخشی تقصیر ما است، باید به گونه ای بنویسیم که مردم تشنه آن هستند و هر چیزی فصلی دارد و باید بر اساس نیاز جامعه مطالب نوشته شود.
وی خاطرنشان کرد همین امروز در دنیا کتابی چاپ می شود که مردم صبح صف می بندند تا کتاب را بخرند، چرا که نوشته های آن منطبق بر نیاز جامعه است. حال ممکن است این نیاز سیاسی، حزبی، فرهنگی و علمی باشد که اگر منطبق بر نیاز جامعه چیزی نوشتیم حتما مورد استقبال قرار می گیرد.
رییس جمهوری تاکید کرد: دولت باید تسهیل گر و کمک کننده مولفان و نویسندگان باشد. گاهی کتابی نوشته می شود و در جای دیگر برای ممیزی می آید که معلوم نیست چه کسانی در ممیزی هستند.

** وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ممیزی را به انجمن های اندیشمندان، فرهیختگان و ناشران بزرگ واگذار کند
روحانی اظهارداشت: اگر از من بپرسید می گویم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ممیزی را به انجمن های اندیشمندان، فرهیختگان و ناشران بزرگ واگذار کند که امور را دقیق تر انجام دهند.
وی تصریح کرد: امور را به اهلش واگذار کنیم و هر چیزی را که به اهلش واگذار کنیم موفق تر خواهد بود.
وی خاطرنشان کرد: زمانی می خواهیم یک نفر را نامزد مجلس یا ریاست جمهوری کنیم، فرد را وزارت کشور، کمیته، نظارت و اجراییات یا به مقامات بالاتر می بریم که باید از این فیلترها عبور کند.
رییس جمهوری با طرح این سوال که دنیا چه کار می کند، گفت: دنیا همین فیلترها را دارد با این تفاوت که دو حزب بزرگ هستند که برای حیثیت و دوام خود تمام فیلتر را درون حزب خود می گذارند و در نهایت یکی را انتخاب و معرفی می کنند.
روحانی افزود: هر دو فیلتر است و فرقی ندارد، یکی طبیعی در اختیار جمعی در حزب و فکر جمعی است و دیگری در یک اتاق تصمیم می گیرند و فرق آن در اتاق و سالن می باشد.
وی اضافه کرد به نظر من در سالن بهتر تصمیم گرفته می شود تا در اتاق و ما باید بهترین راه را برگزینیم و برای همه امور از جمله کتاب، فیلم و تئاتر و مابقی بخش های فرهنگی هم اینطور باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :