Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 236615
تاریخ انتشار : 27 اسفند 1396 23:58
تعداد بازدید : 147

ایران بزرگ ترین پالایشگاه تولید بنزین یورو5 جهان را دارد

بزرگ ترین پالایشگاه تولیدکننده بنزین یورو 5 دنیا به ایران تعلق دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از ایسنا، پالایشگاه ستاره خلیج فارس با ظرفیت روزانه 360 هزار بشکه در قالب سه فاز 120 هزار بشکه ای در حال ساخت است.
مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس سیزدهم دی ماه امسال اعلام کرد: تولید 12 میلیون لیتر بنزین یورو5 در این پالایشگاه به تثبیت رسیده است.
«محمدعلی دادور» اضافه کرد: علاوه بر بنزین یورو5، گازوئیل، نفت سفید، سوخت جت و گاز مایع در این پالایشگاه تولید می شود.
دادور افزود: تولید نهایی بنزین یورو5 این پالایشگاه روزانه 36 میلیون لیتر است که تلاش می شود در زودترین زمان به آن دست یابیم.
در همین پیوند، معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده های نفتی تاکید کرد راه اندازی فاز دوم ستاره خلیج فارس، افزون بر بی نیازی کشور از واردات بنزین، به پایداری تولید این محصول کمک می کند.
به گزارش یکشنبه تارنمای وزارت نفت، «علیرضا صادق آبادی» یادآوری کرد: خوشبختانه با پیگیری های مقام عالی وزارت و موافقت رییس جمهوری 260 میلیون یورو وام برای تکمیل فازهای یک، دو و سه این پالایشگاه تصویب شد.
صادق آبادی تصریح کرد: مراحل اداری برای تصویب وام های پالایشگاه ستاره خلیج فارس سخت تر بود؛ زیرا در گذشته از وام های زیادی استفاده شد و از موعد بازپرداخت آنها نیز گذشته بود.
به گفته وی، طبق قوانین اداری، این طرح شرط دریافت وام به صورت عادی را نداشت، در حالی که ما برای تکمیل طرح به منابع مالی نیاز داشتیم.
معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده های نفتی با تشبیه پالایشگاه ستاره خلیج فارس به هواپیمای تازه پرواز گفت: اگر سوخت هواپیما در میانه راه تمام شود، آن هواپیما بسلامت فرود نمی آید و بدون شک سقوط می کند.

**راه اندازی فاز2 ستاره با رکورد بی سابقه 
صادق آبادی گفت: فعالیت هایی که برای راه اندازی فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس انجام شده است در کشور مشابه ندارد و همسویی همه عوامل دخیل در پروژه برای نخستین بار در کشور رخ داد و تکمیل واحدها تا راه اندازی فاز دوم در یک هفته با تلاش شبانه روزی گواه این موضوع است.
صادق آبادی به بهترین رکورد در راه اندازی فاز نخست طرح ستاره خلیج فارس اشاره کرد و افزود: اگر در همه روزها و ساعت ها با بیشترین رکورد کار در فاز یک می خواستیم کار کنیم، فاز دوم باید در نیمه نخست سال 1397 راه اندازی می شد اما این فاز در آخرین روزهای امسال وارد مرحله راه اندازی شد.
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی بر استفاده از نیروهای جوان در طرح پالایشی ستاره خلیج فارس تاکید و ادامه داد: یکی دیگر از رکوردهایی که می توان به آن اشاره کرد، ساخت و دریافت 200 تن کاتالیست در 20 روز است.

**راه اندازی فاز دوم ستاره خلیج فارس ضامن پایداری تولید بنزین در کشور
به گفته معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش، فاز دوم ستاره خلیج فارس در حالی آماده بهره برداری است که سال آینده تعمیرات اساسی بیشتر پالایشگاه های کشور در برنامه قرار دارد و این سبب خرسندی است که با این اقدام، تولید و تامین بنزین کشور با چالش روبرو نمی شود.
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ابراز امیدواری کرد فاز سوم این طرح در نیمه نخست سال آینده راه اندازی و پالایشگاه تکمیل شود، در این صورت می توانیم با افتخار اعلام کنیم بزرگ ترین پالایشگاه تولیدکننده بنزین یورو 5 دنیا به ایران تعلق دارد.
به گزارش ایرنا، این پالایشگاه 730 هکتاری نزدیک پالایشگاه بندرعباس در استان هرمزگان قرار دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :