Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 236636
تاریخ انتشار : 1 فروردین 1397 1:59
تعداد بازدید : 148

هیجان قدم زدن در ارتفاع ۸۵ متری

بلندترین پل معلق خاورمیانه با ارتفاع بیش از ۸۵ متر در شهرستان پلدختر قرار دارد که دل هر گردشگری را به هیجان و نشاط وا می دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری تسنیم از خرم آباد، استان لرستان در منطقه ای کوهستانی واقع شده است، این سرزمینی زیبا با آب و هوای دلپذیر و محصور در میان کوه های مرتفع و صعب العبور از کهن ترین مناطق کشور محسوب می شود.

دره خزینه از شگفتی های طبیعت ایران به شمار می رود که در اثر سال ها فرسایش به وجود آمده، دره خزینه نام جاذبه ای منحصر به فرد است که در میانه های جاده پلدختر به اندیمشک و در جوار روستایی به همین نام قرار دارد.

بلندترین پل معلق خاورمیانه در لرستان

در کنار نقش و نگارهایی که بر دیواره های دره خزینه به چشم می خورد، این دره میزبان پلی معلق است که از آن با عنوان بلندترین پل معلق ایران و حتی خاورمیانه یاد می شود؛ عبور رودخانه  کرخه از میان دره خزینه جلوه ای خاص به آن بخشیده و این دره شباهت بسیار زیادی با گرندکانیون آمریکا دارد.

یکی از جاذبه های مهم این دره وجود پلی به طول 112 متر، ارتفاع 85 متر و عرض دهانه 80 متر است؛ این پل معلق کابلی بر فراز رود کرخه قرار دارد و در منطقه ای دره ای و صخره ای واقع شده است.

یک طرف پل معلق دره خزینه در لرستان قرار دارد و طرف دیگر آن به استان ایلام می رسد که به این وسیله دو سوی دره به هم متصل شده است، این پل با استفاده از چهار طناب کابلی و اتصال چوب های روسی ساخته شده که بسیار مستحکم و زیبا به نظر می رسد، در کنار این پل معلق دو پل کوچک و بزرگ معلق دیگر نیز وجود دارد.

جاذبه طبیعی بی نظیر و بکر دره خزینه

پیش ازاین پل معلق در مشکین شهر اردبیل به عنوان بزرگ ترین پل معلق شناخته بود که پل معلق دره خزینه با 5 متر ارتفاع بیشتر توانسته در رده بالاتر قرار گیرد؛ ارتفاعات موجود سبب شده تا کوهنوردان و صخره نوردان حضور یابند و صعودی متفاوت را برای خود رقم بزنند.

وجود بلندترین پل معلق خاورمیانه در کنار جاذبه های بی نظیر و بکر شهرستان پلدختر دل هر گردشگری را به هیجان، شورونشاط وامی دارد به طوری که با قدم زدن روی این پل می توان زیبایی های طبیعت را در کنار رودخانه و منطقه پایین پل نظاره گر شد.

ساکنان این منطقه در سنوات گذشته به وسیله گرگر تردد می کردند که از سال 82 این پل معلق توسط وزارت نیرو به منظور تردد و انتقال گروه مطالعاتی و کارکنان سد کرخه بر روی رودخانه ی سیمره احداث شد.

لذت و هیجان قدم زدن روی پل معلق

دیدن بلندترین پل معلق خاورمیانه بسیار جالب و شگفت انگیز است و قدم زدن روی پل لذتی بسیار بالا و توصیف نشدنی دارد؛ عبور از این پل چوبی در ابتدا برای گردشگران ترسناک به نظر می رسد به طوری که زمانی باد می وزد کاملاً می توان تکان خوردن آن را احساس کرد و ترس از رفتن روی پل را چندین برابر می کند.

وجود این پل معلق در شهرستان پلدختر می تواند ظرفیت جدیدی را برای رونق گردشگری در جنوبی ترین منطقه لرستان فراهم کند و با ایجاد سایت ورزش های هیجانی، تأمین زیرساخت های لازم و افزایش تأسیسات رفاهی و امکانات گردشگری در این مکان در ایجاد اشتغال، اقتصاد، جذب گردشگران و سرگرمی برای جوانان نیز مؤثر باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :