Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 236923
تاریخ انتشار : 20 فروردین 1397 17:43
تعداد بازدید : 131

جشنی ملی با نمایش دستاوردهای نوین هسته ای

جشن روز ملی فناوری هسته ای هر سال با حضور رییس جمهوری اسلامی ایران و دیگر دست اندرکاران صنعت هسته ای کشور برگزار می شود؛ جشنی که در آن، نمایش دستاوردهای نوین هسته ای جایگاه ویژه ای دارد.
به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، در مراسم امسال نیز که صبح دوشنبه در سالن اجلاس سران بر پا شد، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی، جمعی از معاونان رییس جمهوری، وزیران، سفراء و نمایندگان کشورهای خارجی در تهران و دانشمندان و محققین صنعت هسته ای حضور داشتند.
همچنین خانواده های شهداء هسته ای ، شهیدان احمدی روشن، شهریاری ، علیمحمدی و رضائی نژاد نیز با حضور در کنار دیگر مسئولان لشکری و کشوری یاد ونام این عزیزان را در روز جشن ملی هسته ای گرامی داشتند .
پیش از آغاز مراسم رییس جمهوری از نمایشگاهی که در حاشیه این مراسم برگزار شده بود بازدید و از دستاوردهای جدید صنعت هسته ای کشور دیدن کرد.
در آغاز این مراسم علی اکبر صالحی ، رییس سازمان انرژی اتمی گزارشی از اقدامات صورت گرفته در طول یکسال گذشته و مختصری از محتوای دستاوردهایی که در این روز به بهره برداری رسید ارائه کرد .
پس از آن حسام الدین سراج ، به همراه گروه هنرمندان قطعه ای را به صورت زنده برای حاضران سرود .
در ادامه برنامه رئیس جمهوری شش پروژه ودستاورد هسته ای از جمله انتقال اولین محموله کیک زرد از کارخانه یزد به اصفهان،بهره برداری از واحد فرایندی اختلاط و تولید اورانیوم با غنای مورد نیاز رآکتورها ،تست لوپ اکتیو، طراحی و ساخت و افتتاح مرکز تحقیق و توسعه در سایت فردو،اولین شتابدهنده خطی بومی و اولین شبیه ساز سنج فرایند در آزمایشگاه های وابسته را از طریق ویدئو کنفرانس به بهره برداری رساند .
در سالن مراسم نیز سه دستاورد مهم صنعت هسته ای ، با عنوان دستگاه آنالیز ایزوتوپی لیزری ، دستگاه سانتریفیوژ و اولین شبیه ساز سنجش فرایندی با حضور رییس جمهوری رونمایی شد .
روحانی در بخشی از سخنان خود خاطر نشان کرد: این دستاوردها پیام روشنی دارد برای برخی از دوستان که گاهی بدون دقت حرف می زنند. برخی فکر می کنند در دولت یازدهم و دوازدهم حرکت هسته ای کند شده است و سانتریفیوژها نمی چرخد یا کند می چرخد.
وی افزود: به ملت بزرگ ایران با صراحت و شفاف عرض می کنم که صنعت هسته ای ما با توان و دقت بیشتر و محاسبه دقیق تر امروز نسبت به دیروز سرعت بیشتری دارد.
البته رییس جمهوری در سخنان خود گریزی هم به موضوع برجام زد و خاطر نشان کرد: 15 ماه است که فردی در آمریکا تلاش می کند برجام را بشکند ولی تاکنون نتوانستند واگر هم روزی بتوانند به برجام لطمه بزنند کشور ما در افکار عمومی جهان پیروز است .
روحانی بار دیگر تصریح کرد: ما آغازگر نقض برجام نخواهیم بود و به عهد خود وفا داریم و اگر آنها عقب نشینی کنند معنایش این است که آنها به پیمانشان وفادار نیستند و آبروی خود را در صحنه جهانی لکه دار خواهند کرد.
وی گریزی نیز به قدرت دفاعی مان زد و تاکید کرد که سلاح وموشک ما برای دفاع از کشور است چراکه در منطقه و جهان نا امن هستیم و این سلاح برای تجاوز علیه همسایگان وهیچ کشوری نیست.
در سالروز ملی فناوری هسته ای از 83 دستاورد اقتدارآفرین در بخش های مختلف با حضور رئییس جمهوری رونمایی شد .
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :