Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 237250
تاریخ انتشار : 28 فروردین 1397 0:18
تعداد بازدید : 106

نخستین مزرعه دانشگاهی که کربن در آن به صفر میل می کند

نخستین سایت پایلوت پرماکالچر دانشگاهی کشور در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی در حال فعالیت است که عملیات اجرایی آن از آبان ۱۳۹۵ به همت دانشجویان رشته گیاهپزشکی دانشکده علوم کشاورزی و صنایع غذایی این واحد دانشگاهی آغاز شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری آنا، باغچه پرماکالچر واحد علوم و تحقیقات پس از دو سال فعالیت تاکنون پذیرای کشاورزان و بهره برداران بخش کشاورزی، فعالان محیط زیست، کودکان دوستدار طبیعت و مربیان حوزه کودک و طبیعت بوده و فرصتی را برای سیاستگذاران، فعالان بخش تولیدات کشاورزی، دانش آموختگان دانشگاهی، پژوهشگران و نیز شهروندان فراهم می آورد تا با شیوه های تولید غذا در عین حفاظت از طبیعت آشنا شوند.

پرماکالچر یک نظام کشاورزی و اصول طراحی اجتماعی به حساب می آید که به موجب آن به صورت مستقیم یا شبیه سازی شده از الگو و یا ویژگی های مشاهده شده در اکوسیستم طبیعی بهره گرفته می شود.

پرماکالچر (Permaculture) سیستمی است که در اصول طراحی آن از شبیه سازی و الگوهایی استفاده می شود که در طبیعت قابل مشاهده هستند. همچنین از آن با عنوان کشاورزی الهام گرفته از فرهنگ بومی نیز نام برده اند. واژه پرماکالچر ترکیبی است از دو واژه perma که برگرفته از واژه permanentبه معنی دائمی و نیز پسوندculture به معنی کشت و کار است.

پرماکالچر به کشاورزی پایدار می پردازد که بر اساس طراحی آگاهانه و با حفظ اکوسیستم های مولد کشاورزی است که تنوع، ثبات و انعطاف پذیری اکوسیستم های طبیعی را حفظ می کند.

پرماکالچر یا کشاورزی دایمی، شیوه ای از کاشت محصولات کشاورزی است که در آن مزرعه یا باغ از تنوع، تاب آوری و در عین حال پایداری برخوردار است. در حقیقت در پرماکالچر، گیاه زراعی یا باغی نه به عنوان هدف بلکه به عنوان بخشی از اکوسیستم در تولید در نظر گرفته می شود. در یک مزرعه پرماکالچر، همه موجودات زنده، بخشی از تعادل اکوسیستمی را شامل می شوند و حیات تک تک آنها ضروریست لذا باید امکان حضور هر یک از اجزای زیست بوم را فراهم کرد.

منابع جامع در حوزه کشاورزی پایدار (پرماکالچر)، این کشاورزی را به عنوان فرصتی اقتصادی و استراتژیک برای زندگی بهتر معرفی می کنند و نشان می دهند که چگونه با تقلید از هوش طبیعت و بکارگیری تکنولوژی مناسب نظیر انرژی خورشیدی و طراحی محیط زیستی، پرماکالچر می تواند محصولات محلی فراوان، مغذی و سالم تولید کند از وابستگی به سوخت های فسیلی آلاینده و گران بکاهد، کاهش انتشار آلاینده ها و کاهش گرمایش جهانی را سبب شود از خشک شدن و کاهش رطوبت شهرها و اطراف شان بکاهد و پسماندهای آلی را به


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :