Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 237408
تاریخ انتشار : 29 فروردین 1397 20:25
تعداد بازدید : 102

هر سلاحی که نیاز داشته باشیم تولید می کنیم

ما به دنیا می گوییم هر سلاحی که نیاز داشته باشیم عمدتاً تولید می کنیم و یا اگر لازم باشد تهیه می کنیم. منتظر سخن یا موافقت آنها، نظر مثبت آنها، نبوده ایم، نیستیم و نخواهیم بود.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در مراسم رژه ارتش جمهوری اسلامی ایران که به مناسبت 29 فروردین، روز ارتش در حال برگزاری است، طی سخنانی با اشاره به مصادف شدن روز ارتش با آغاز ماه شعبان اظهار داشت: روز ارتش امسال مصادف با آغاز ماه نور و رحمت الهی یعنی ماه شعبان را که ماه میلاد ائمه اطهار(ع) و به ویژه میلاد سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین است به تمامی کارکنان ارتش، سپاه، بسیج، خانواده های شهدا، آزادگان و ایثارگران و به ویژه مقام معظم رهبری تبریک عرض می کنم.

وی افزود: از آغاز انقلاب اسلامی تا امروز هر کجا غرور، افتخار، پیروزی، ایستادگی و صبر و دلاوری بوده، نام ارتش جمهوری اسلامی و فداکاری آنها کنار این مفاهیم ارزشمند حضور داشته است.

روحانی گفت: ارتش باانضباط، انگیزه، اخلاق، آموزش کافی و سلاح و تجهیزات مدرن و آمادگی کامل همواره قدرت مهم بازدارنده برای جمهوری اسلامی و دفاع از آب و خاک و میهن بوده است.

رئیس جمهور ادامه داد: وظیفه ارتش، حراست از تمامیت ارضی، حفظ نظام جمهوری اسلامی و استقلال کشور بوده که همواره ارتش ما این 3 وظیفه خود را از یاد نبرده و این وظایف را سرلوحه فعالیت خود قرار داده است.

روحانی با بیان اینکه ارتش باابتکار و خلاقیت چه در دوران دفاع مقدس و چه پس از آن کنار سایر رزمندگان آمادگی کافی را در همه مقاطع حساس از خود نشان داده است، خاطرنشان کرد: ارتش جمهوری اسلامی، کشور را در برابر توطئه بیگانگان با قدرت بازدارندگی خود حفظ کرده است.

وی گفت: ارتش همواره در چارچوب قانون تمامی وظایف خود را بدون هیچ گونه چشم داشت و ادعایی انجام داده است. هیچ گاه در برابر انجام وظایف خود از ملت و دولت جایگاهی نخواسته و همواره در پی انجام وظیفه خود بوده است.

رئیس جمهور با اشاره به تحولات منطقه گفت: در شرایط کنونی منطقه، ما نیاز به بسیج، سپاه و ارتشی مقتدر داریم، چرا که در منطقه بسیار حساس غرب آسیا قرار گرفته ایم، آن جایی که طی 40 سال گذشته همواره شاهد توطئه قدرت های دنیا بوده و اینکه بی شرمانه در حال استخراج منابع سرشار این منطقه هستند.

وی افزود: در اطراف ما قدرت های متجاوز لانه کرده و حضور نامشروع دارند و به خلاف منشور سازمان ملل به کشوری تجاوز می کنند. در این شرایط ما نیازمند نیروی مسلحی مقتدر و بازدارنده هستیم تا نه تنها اجازه تجاوز به قدرت های متجاوز ندهیم، بلکه کشور را در برابر تروریست هایی که به خاک این سرزمین چشم طمع دارند حفظ کنیم.

روحانی گفت: ارتش و سپاه هر سلاحی را برای دفاع نیاز داشته باشند تولید و یا تهیه می کنیم. برای قدرت دفاعی توجهی به نظر دیگران نداریم و هر سلاحی برای قدرت دفاعی نیاز داشته باشیم، تولید می کنیم.

روحانی خاطرنشان کرد: اگر برگردیم به سال 58، سالی که امام(ره) این روز را به نام روز ارتش نامید و در سراسر کشور، مردم برای وفاداری به ارتش، به صحنه آمدند، شعار آن روز این بود "مردم فدای ارتش" و ارتشیان در خیابان می گفتند "ارتش فدای ملّت".

رئیس جمهور افزود: همان شعار، در مقطع بسیار حساسی که ما امروز قرار داریم، ادامه راه ما است. نیروهای مسلح ما، علاوه بر امنیت کشور، توانسته اند در ثبات و امنیت منطقه نقشی بسیار اساسی ایفا کنند. امروز ایران، و نیروهای مسلح ما، از هر زمان دیگر در مسائل منطقه و جهان تأثیرگذارتر هستند.

وی ادامه داد: نیروهای نظامی ما، همچون نیروهای سیاسی ما، به دنبال تنش در منطقه و جهان نیستند و همواره به دنبال صلح و ثبات هستند؛ اما قرآن به ما آموخته که صلح و ثبات کنار قدرت امکان پذیر است.

روحانی با ابراز اینکه در سایه قدرت و اقتدار مشروع است که می توان به ندای صلح دیگران پاسخ مثبت داد، گفت: همواره کشورهایی احساس اقتدار می کنند که به نیروی بومی خود متکی باشند. اقتدار عاریه ای نمی تواند برای کشوری، عزّت بیافریند. کشورهای منطقه ما، نباید به دنبال اقتدار عاریه ای از سوی قدرت های بزرگ یا یک رژیم نامشروع در این منطقه باشند.

وی با بیان اینکه "اقتدار واقعی، از آن نیروهای مسلحی است که کنار مردم و با حمایت مردم، وظیفه خود را انجام می دهد،" اظهار داشت: من در اینجا به صراحت می گویم، ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، با همه توان و قدرت، به هر تجهیزی که برای دفاع از این کشور نیاز داشته باشند، به هر سلاحی که نیاز داشته باشند دولت کنار آنها، فرهیختگان جامعه و صنعتگران ما و شرکت های دانش بنیان برای ایجاد آن تجهیزات و تسلیحات کنار نیروهای مسلح خواهند بود.

روحانی افزود: ما به دنیا می گوییم هر سلاحی که نیاز داشته باشیم عمدتاً تولید می کنیم و یا اگر لازم باشد تهیه می کنیم. منتظر سخن یا موافقت آنها، نظر مثبت آنها، نبوده ایم، نیستیم و نخواهیم بود، در عین حال، به کشورهای منطقه اعلام می کنیم اساس سیاست ما نسبت به شما، حسن همجواری است؛ حسن همجواری یعنی همسایگی خوب. ما می خواهیم همسایه خوبی برای شما باشیم و شما هم همسایه خوبی برای ما باشید.

وی با اعلام اینکه "ما قصد تجاوز به هیچ کشوری را نداریم"، خاطرنشان کرد: همان طور که فرماندهی معظم کل قوا در روز بعثت تصریح کردند، ما نیازی نداریم که به منافع دیگران یا سرزمین دیگران تجاوزی داشته باشیم. کشوری بزرگ داریم؛ با منابع عظیم و ملتی بزرگ و فرهیخته. در طول ده ها و صدها سال گذشته، هیچ گاه کشور ایران، کشور متجاوز به کشورهای همسایه و منطقه نبوده است و همواره به کمک دولت ها و ملّت ها به پا خاسته است.

وی افزود: ما خواهان روابط صمیمانه، و برادرانه با همسایگان هستیم و به آنها می گوییم؛ سلاح، تجهیزات، موشک، هواپیما و تانک های ما، علیه شما نیست، برای بازدارندگی به دنبال تقویت نیروهای مسلح خود هستیم. ما در قدم اوّل بازدارندگی و در قدم دوم دفاع مقتدرانه را دنبال می کنیم، بنابراین شما را نسبت به ایران نگران نکنند.

رئیس جمهور ادامه داد: به قدرت های بزرگ هم می گویم که منطقه را پر از باروت نکنید. برای منافع خودتان و دلارهایی که می خواهید از ذخایر کشورهای عربی این منطقه به تاراج ببرید، منطقه را از انواع سلاح های مختلف پر نکنید.

وی با تصریح به اینکه "سلاح های شما نه می تواند آورنده استقلال برای کشورهای منطقه باشد و نه می تواند ترس و رعبی را برای ملت های بزرگی همچون ایران به وجود آورد"، گفت: اموال ملت های مسلمان این منطقه را تاراج نکنید و تاجرانه با کشورهای این منطقه مواجه نشوید. ذخایر آن ها را نبرید و کارخانه های اسلحه سازی خودتان را روز به روز توسعه ندهید.

روحانی تنها راه ایجاد صلح در منطقه و جهان را مذاکره سیاسی و رفتار مسالمت آمیز دانست و اظهار داشت: ما به اقتدار و قدرت نظامی خود توأم با تنش زدایی ادامه می دهیم و می دانیم نیروهای مسلح ما در هر شرایطی آماده اند تا از کشور، استقلال ، عزّت و حیثیت کشورشان دفاع کنند.

رئیس جمهور افزود: در پایان درود و سلام مان را نثار می کنیم به روح امام بزرگوارمان، همه شهیدان؛ شهیدان ارتش، سپاه، بسیج و سایر نیروها و همه آن عزیزانی که توانستند به خوبی از کشور، حیثیت و استقلال ما دفاع جانانه کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :