Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 237663
تاریخ انتشار : 3 اردیبهشت 1397 22:30
تعداد مشاهدات : 112

18 دانشگاه ایران بین دانشگاه های برتر دنیا قرار گرفتند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در رتبه بندی های اخیر، 18 دانشگاه ما در بین دانشگاه های برتر دنیا قرار گرفتند و امیدواریم، این رقم بیشتر شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری فارس از رفسنجان، منصور غلامی پیش از ظهر امروز در همایش «توسعه روابط آموزش عالی ایران و افغانستان» در محل تالار خیام دانشگاه ولیعصر (عج) رفسنجان اظهار داشت: در ساختار وزارت علوم وظایفی تعریف شده است به ویژه بازنگری که در ایام اخیر در راستای برنامه های قانونی کشور صورت گرفت و وظایف علوم را احصا و محول کردند.

وی بیان داشت: یک بخش توسعه روابط بین الملل است که به عنوان دیپلماسی علمی نامگذاری شده و هدف را برای ارتباط هرچه بیشتر بین استادان، محققان، دانشجویان و دانش پژوهان با کشورهای مختلف دنیا به ویژه کشورهای دوست و همسایه تعریف کرده است.

غلامی تصریح کرد: با توجه به جایگاه علمی دانشگاه ها و پژوهش های ما به طور کلی ایران در دنیا رتبه های خوب و ویژه ای توسط محققان و دانش پژوهان کسب کرده که موجب اثبات مراکز علمی ما در دنیا شده است و مراکز علمی دنیا اغلب مراکز علمی ما را به نام می شناسند و سال 2016 ایران در رتبه بندی علمی در جایگاه هجدهم بوده است.

وی ادامه داد: در بعضی رشته ها و تخصص ها رتبه های بسیار خوب و از نظر رشد علمی در منطقه رتبه اول یا دوم را داشتیم و از نظر سرعت رشد علمی رتبه اول دنیا را داریم و این موارد در مؤسسه ها و نهادهای مختلف رتبه بندی علمی در دنیا آورده شده است.

غلامی خاطرنشان کرد: در داخل کشور طی سال های اخیر شاهد تحولات خوبی در حوزه علم  و فناوری بودیم و در حال حاضر در کمتر از 10 سال بیش از 3 هزار شرکت دانش بنیان در کشور دایر کردیم که برخی از این شرکت ها موفقیت های بسیار خوبی داشتند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: این دستاوردها هم مشکلات مهمی را در کشور برطرف و هم مدل های موفقی برای محققان و جوانان دانشمند عرضه کردند، 42 پارک علم و فناوری و بیش از 100 مرکز رشد در کشور داریم که در تلاش هستند، تبدیل علم به ثروت، توسعه اشتغال و همه جانبه کشور را به دنبال داشته باشند.

وی اظهار داشت: رویکردی که بخش های صنعتی و خدماتی طی سال های اخیر به سمت دانشگاه ها داشتند، رویکرد مبارکی است و برنامه های مشترکی در حال اجرا، تدوین و برنامه ریزی است که به توسعه بیشتر کشور منجر می شود.

غلامی با اشاره به اینکه نقاط مشترک خوبی بین دو کشور ایران و افغانستان وجود دارد، افزود: بخش کوچکی از دانشجویانی که در کشور تحصیل می کنند، هزینه های تحصیل خود را پرداخت می کنند، اما از پشتیبانی های دانشگاه های ما برخوردار هستند.

وی گفت: انتظار ما این است که بتوانیم، تعداد بیشتری از دانشجویان افغانستان را با پرداخت هزینه های تحصیل از طرف خود آن ها بپذیریم، کیفیت دانشگاه های ما بسیار بالا و قابل رقابت با دانشگاه های بزرگ کشور هدف تحصیل این دانشجویان است.

غلامی عنوان کرد: در رتبه بندی های اخیر، 18 دانشگاه ما در بین دانشگاه های برتر دنیا قرار گرفتند و امیدواریم، این رقم بیشتر شود، بنابراین دانشگاه های ما می توانند هدف خوبی برای تحصیل دانشجویان داوطلب افغانستانی باشد.

وی به برگزاری دوره phd برای مربیان دانشگاه های افغانستان اشاره کرد و بیان داشت: این دوره ها با توجه به اشتراک های زبانی، جایگاه علمی دانشگاه های ما و به نسبت سهولت در انتقال دانش و مهارت های جدید به این دانشجویان محقق می شود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ابراز داشت: ما در زمینه های دانش و فناوری های جدید حوزه تحصیلات مهارتی مانند دانشگاه فنی و حرفه ای و جامع علمی و کاربردی را برای دانشجویان افغانستانی مد نظر داریم که می تواند، نیروی کار را در بخش های مختلف تربیت کند.

غلامی خاطرنشان کرد: در بحث همکاری در اجرای مدل های مشابه علم و فناوری اعلام آمادگی کردیم، این مدل در دنیا در جاهای مختلف تجربه شده و در کشور ما تجربیات خوبی به دست آورده است.

وی تصریح کرد: در مجموع آنچه انتظار می رود در این دوره از نشست های همکاری اتفاق بیفتد، این است که بتوانیم، وظیفه خود را در میزبانی هیأت و همسایگی کشور افغانستان به خوبی انجام دهیم و انتظار داریم، وزیر تحصیلات عالیه افغانستان و همکاران وی در راستای تداوم اجرای دقیق این توافق ها، ارتباط نزدیک با مراکز علمی و طرح در دولت افغانستان این زمینه ها را معرفی کنند و بتوانیم در کنار آن گسترش مناسبت بیشتری بین دو کشور داشته باشیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :