Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 242311
تاریخ انتشار : 10 مرداد 1397 10:58
تعداد مشاهدات : 27

تصویربرداری و دارورسانی همزمان از سلول سرطانی

پژوهشگران دانشگاه تبریز در تحقیقات آزمایشگاهی خود موفق به ساخت نانو حاملی شده اند که علاوه بر جنبه درمانی، قابلیت تصویربرداری از سلول های سرطانی را نیز فراهم می کند. به گزارش روز چهارشنبه گروه علمی ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو ریاست جمهوری، سرطان یکی از اصلی ترین بیماری هایی است که در بیشتر نقاط جهان سلامت بشر را تهدید می کند. شیمی درمانی یکی از راه های رایج درمان سرطان محسوب می شود.
یکی از معایب بزرگ این روش، عدم انتخابی بودن داروی ضد سرطان است؛ بدین معنی که دارو، علاوه بر اینکه موجب مرگ سلول سرطانی می شود، بر سلول های سالم نیز مؤثر بوده و آن ها را از بین می برد.
از این رو سیستم های دارورسانی نوین جهت غلبه بر این مشکلات مورد توجه قرار گرفته اند. در این سیستم ها، زمان، مکان و سرعت آزاد شدن دارو به خوبی کنترل می شود، بنابراین علاوه بر افزایش بازدهی درمانی دارو، اثرات جانبی آن نیز به طور قابل توجه کاهش خواهد یافت.
به گفته پریناز نژادمختاری پژوهشگر دانشگاه تبریز، هدف از انجام این تحقیقات سنتز نانوحاملی بر پایه نقاط کوانتومی کربنی و بررسی قابلیت آن ها در تصویربرداری سلولی و حمل داروی ضد سرطان متاتروکسات بوده است. متاتروکسات یکی از داروهای مؤثر ضد تومور است که به طور گسترده جهت درمان سرطان هایی نظیر سرطان لنفی، سرطان های ریه و همچنین سرطان های استخوانی مورد استفاده قرار می گیرد.
وی در ادامه افزود: مواد پایه کربنی که با نام نقاط کوانتومی کربنی یا کربن دات ها نیز شناخته می شوند، به دلیل خواص منحصر به فردی نظیر زیست سازگاری بالا، عدم سمیت و حلالیت بالا در محیط های آبی قابلیت این را دارند که بدون هیچ نگرانی برای کاربردهای داروسانی و همچنین تصویربرداری زیست پزشکی مورد استفاده قرار گیرند. به همین دلیل در این طرح اقدام به بارگذاری نقاط کوانتومی کربنی در نانوذرات پلیمری زیست سازگاز به نام نانوذرات ژلاتینی جهت بهبود خواص داروشناختی این نقاط کوانتومی شده است.
به گفته نژاد مختاری طبق نتایج حاصل شده در مطالعات برون تنی( in-vitro)، نانوحامل سنتز شده با قابلیت دارورسانی هدفمند از اثرات جانبی و مخرب داروهای ضدسرطان بر روی بافت های سالم اطراف تومور کاسته و اثربخشی دارو را افزایش می دهد. از طرفی به دلیل دارا بودن خواص فلورسانسی امکان ردیابی دارو و تصویربردادری سلولی نیز وجود دارد.
این محقق در مقایسه کار انجام شده با پژوهش های قبلی عنوان کرد: در کارهای پژوهشی قبلی از نقاط کوانتومی بر پایه ی فلزی نظیر تلورید کادمیوم و سلنید کادمیوم که سمی و گران قیمت هستند، جهت فلورسنت کردن نانوذرات ژلاتین استفاده شده است. اما در این کار، هدف جایگزینی این نقاط کوانتومی با نقاط کوانتومی بر پایه کربنی با خواص زیست سازگاری مطلوب، پایداری بالا و سمیت پایین تر و مطالعه قابلیت آن ها در حمل دارو و امکان تصویربرداری زیستی بوده است.
این طرح از آنالیزهای FT-IR، پراش اشعه ایکس (XRD)، پراش نور دینامیکی (DLS)، میکروسکوپ الکترونی روبشی (SEM)، طیف سنجی فلوئورسانس (PL) و آنالیز حرارتی وزن سنجی (TGA) بهره گرفته شده است. همچنین به منظور تأیید زیست سازگاری نانوذرات و قابلیت آن ها در حمل دارو و تصویربرداری زیستی، آزمون سمیت سلولی (MTT) و آزمون های آپتیک سلولی و تصویربرداری (cellular uptake and cell imaging) توسط دستگاه فلوسایتومتری انجام شد.
پریناز نژادمختاری دانش آموخته کارشناسی ارشد شیمی دانشگاه تبریز، دکتر ناصر ارسلانی عضو هیأت علمی دانشگاه تبریز، دکتر حامد همیشه کار عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز و دکتر مرجان قربانی پژوهشگر پسا دکتری ازدانشگاه علوم پزشکی تبریز در انجام این تحقیقات همکاری داشته اند.
نتایج این کار در مجله Journal of Materials Science با ضریب تأثیر 993.2 (جلد 53، سال 2018، صفحات 10679 تا 10691) منتشر شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :