Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 242492
تاریخ انتشار : 16 مرداد 1397 21:40
تعداد بازدید : 150

جزئیات دستیابی ایران به فناوری پیشرفته استحصال آب ژرفی

ایران با تلاش نخبگان و متخصصین جوان به فناوری پیشرفته استحصال آب ژرفی دست پیدا کرد ه است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرنگار خبرگزاری تسنیم، جمهوری اسلامی ایران به همت و تلاش نخبگان و دانشمندان جوان ایرانی به جمع چند کشور محدود دارای فناوری پیشرفته استحصال آب ژرفی پیوسته است.

این فناوری پس از سه سال فعالیت های اکتشافی و تحقیقاتی در نقاط مختلف کشور توسط محققین جوان و متخصص به صورت صفر تا صد بومی سازی شده و در اولین گام به صورت کاملاً موفقیت آمیز در استان سیستان و بلوچستان تست و آزمایش شده است.

چندی قبل، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران گفته بود: مطالعات خوب و منجر به نتایج مثبت در حوزه آب های ژرف داشتیم که آقای ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور هم خوشبختانه به من گزارشی داد مبنی بر اینکه می توانیم به منابع جدید آب در سیستان و بلوچستان دست پیدا کنیم.

گزارش تسنیم، فناوری استحصال آب ژرفی که جزو پیشرفته ترین فناوری های روز دنیاست، در اکتشاف آب های زیرزمینی در اعماق بیش از دو هزار و 500 متری زمین و حفر چاه های آب ژرف برای بهره برداری از این آب های زیرزمینی به کار برده می شود و قابل بهره برداری در زمینه مقابله با خشکسالی و بحران کم آبی است.

این فناوری بومی شده توانایی شناسایی نقطه ای آب های زیرزمینی حتی در مناطق خشک و کویری را دارد و پس از شناسایی، زمین را به صورت مشابه چاه های نفت با عمق 2.5 کیلومتری حفر کرده و به آب های زیرزمینی شیرین و قابل شرب می رسد.

پس از 3 سال بحث و بررسی و مطالعه در سراسر ایران بویژه استان سیستان و بلوچستان، یکی از چاه های مورد اکتشاف در عمق دو هزار و 500 متری زمین به آب رسید. این فناوری در مرحله ای است که می توان از آن به عنوان یک دستاورد بزرگ در حوزه فناوری یاد کرد.

 اهمیت منابع آب زیرزمینی و پیشرفت روش های اکتشاف و استخراج آب در نیم قرن گذشته و دسترسی آسان به چاه های پمپاژ، باعث افزایش انفجاری استفاده از آب های زیرزمینی برای مصارف مختلف صنعتی و شهری و کشاورزی شده است. از سوی دیگر نگهداشت و استفاده بهینه و مصرف هدایت و کنترل شده آب ها از اهمیت بسیاری برخوردار است. از این رو این فناوری نو مورد توجه متخصصین هم در زمینه اکتشاف، استحصال و بهره برداری آب ژرفی و هم در زمینه بازیافت و بازگشت آب به چرخه استفاده مناسب و سالم آن بویژه در مناطق دارای بحران آب و مناطق گرم و خشک زمین قرار گرفته و کشورهایی در دنیا نیز از این تجربه استفاده کرده اند.

در زمینه شناسایی منابع آب جدید سه گزینه وجود دارد. اولین گزینه برداشت آب از واحدهای کارستی یا آهکی است که کمتر شناخته شده است. گزینه دوم برداشت آب وارد یا خارج شده از مرزهای کشور از طریق لایه های زیرزمینی و زیرسطحی و گزینه سوم نیز برداشت آب از واحدهای درزی و شکاف دار بر اساس مفاهیم ابرحوزه هاست که تمامی این منابع مورد توجه مطالعات زمین شناسی و هیدرولوژی در کنار بررسی های سنجش از راه دور و ژئوفیزیک اکتشافی هستند.

در سال 2008 مطالعاتی به وسیله ماهواره گریس توسط ناسا انجام گرفت و آبخوان های مهمی در 37 آبخوان بزرگ دنیا در گستره کوهزایی آلپ و هیمالیا شناسایی شد. ایران بخشی از این کمربند کوهزایی است که مورد شناسایی توسط ناسا در سال 2008 قرار گرفت.

بزرگترین آبخوان ژرفی دنیا آبخوان نوبین است که در لیبی قرار دارد و در 1950 به صورت اتفاقی حین اکتشاف نفت کشف شد. سن این آبخوان حدود 40هزار سال، وسعت آن دو میلیون کیلومتر مربع و حجم آب آن حدود 400 هزار میلیارد متر مکعب بود که بین کشور لیبی، مصر، چاد و سودان به صورت مشترک بود. بعد از این تجربیات، در زمینه مفاهیم آب زیرزمینی، یک مدل مفهومی ایجاد شد و اکثر کشورها به سمت این مسئله رفتند که در چاه های کوهستانی و دارای درزه و شکاف، جریان آب بسیار عمیق زیرزمینی وجود دارد و با توجه به اینکه بارش کوهستانی به ندرت اندازه گیری می شود، بارش ها در زمین فرو می رود و این جریان آب زیرزمینی تا مناطقی بسیار دورتر از کوهستان ها حتی تا زیر اقیانوس ها امتداد پیدا می کند. این مسئله به تدریج مورد توجه دانشمندان ایرانی قرار گرفت و اقدامات گسترده ای در زمینه ورود به این فناوری و شناسایی مناطقی که می تواند مورد اکتشاف قرار بگیرد و شناسایی روش های ژئوفیزیکی یا زمین شناسی و روش های حفاری و استحصال آب و ایجاد گروه های دارای ابزار و نرم افزارهای نوین و ایجاد گروه های تحقیقاتی ویژه انجام شد.

بنابراین گزارش، در دنیا آب ها تعاریف و منشأ مختلف دارند؛ آب های با سن کمتر از 50 سال که آب های بارندگی هستند، آب های جوان یا کمتر از 100 سال که به وسیله تغییرات اقلیمی مثل دوره یخچالی ایجاد می شوند، آب های با سن حدود میلیون ها سال که چرحه کمی دارند و آب هایی فسیلی یا تجدیدناپذیر. با وجود این، آب ژرف خارج از این تعاریف بوده که در اعماق زمین و حتی نزدیک به ماگما (مواد مذاب زیر پوسته زمین) وجود دارند و طی میلیون ها سال بوجود آمده اند و وابسته به یک کشور نیستند بلکه به چند کشور مربوط می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :