Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 242654
تاریخ انتشار : 20 مرداد 1397 19:42
تعداد بازدید : 68

امروز قدرت طراحی پیچیده ترین دستگاه های مخابراتی را داریم

طراحی پیچیده ترین دستگاه های مخابراتی همچون رادار، شبکه ها، بی سیم، موبایل، دیجیتال ها، ماهواره ها و.... در مراکز داخلی انجام می شود و این از برکات انقلاب اسلامی است.

به گزارش فرهنگ سدید، دکتر محمدحسن انتظاری عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی در  هفدهمین نشست شنبه های انقلاب با موضوع فناوری اطلاعات و فضای مجازی که به همت جنبش مردمی پاسداشت چهل سال انقلاب اسلامی در موزه فناوری اطلاعات (پست) برگزار شد، در سخنانی اظهار داشت: تحول در حوزه فناوری اطلاعات پس از انقلاب اسلامی بسیار سرعت گرفت و نکته قابل تأمل پس از انقلاب، توسعه فناوری در کشور است.

وی افزود: حضور نسل جدید فناوری در بخش های موبایل، کامپیوتر، نرم افزار، دستگاه ها شبکه ها، ارتباطات و ... برای دوران پس از انقلاب است، دوران پس از طاغوت همانند استقلال سیاسی، استقلال اقتصادی و فناوری رخ داد.

این کارشناس حوزه فناوری ارتباطات گفت: قبل از انقلاب شرکت مخابرات در دست شبکه بل آمریکا بود که نیروهای این شرکت پس از انقلاب اسلامی از ایران خارج شدند و این حوزه در دست مخابرات ایران و نیروهای داخلی افتاد و تاکنون به بهترین نوع ممکن مدیریت شده است.

انتظاری بابیان خاطره ای از سال های مدیریتش در شرکت مخابرات گفت: حدود سال 1370 برای بازدید از مرکز مخابرات کره جنوبی به این کشور سفر کردیم. در آن زمان ایران در حال ساخت پنل شماره 5 هزارتایی بود و کره که سابقه بسیار زیادی در این حوزه داشت این پنل 5 هزارتایی را تمام کرده بود و در حال وارد شدن به شماره10هزارتایی بود. با توجه به وضعیت ایران پس از جنگ و شرایط تحریم این موضوع نشان از برابر سرعت پیشرفت داشت.

عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی با اشاره به دستاوردهای حوزه فناوری ارتباطات پس از انقلاب گفت: فناوری اطلاعات در حوزه انتقال بسیار پیچیده است که متخصصین کشور توانستند تجهیزات مرتبط با این حوزه مانند فیبر نوری و ماکروویو را طراحی و تولید کنند.

انتظاری گفت: طبق برآوردهایی انجام شده در سال 1374، 100 شرکت توسعه فناوری در کشور فعال بود که در ساختار ارتباطات از تجهیزات آن ها استفاده می شد؛ در سال 77 با توجه به توسعه این حوزه، واردات تجهیزاتی که مشابه داخلی دارند ممنوع شد.

وی گفت: در حوزه دیتا و فناوری اطلاعات، تجهیزات بسیار زیادی در درون کشور قابلیت تولید دارد و تحقیقات آن انجام شده است و این پتانسیل بسیار خوبی در این حوزه محسوب می شود به نحوی که دانشگاه های ما در حال رقابت با دانشگاه های بزرگ دنیا در این حوزه هستند.

عضو شورای عالی فضای مجازی با اشاره به اینکه ساخت ماهواره بسیار پیچیده و تخصصی است، گفت: لازم است پروژه ساخت و پرتاب یک ماهواره، دارای طراحی، ساخت، نگه داری و... بسیار دقیق باشد زیرا مانند دیگر تجهیزات حوزه ارتباطات بر روی زمین نیست که قابلیت عیب یابی، تعمیر و تجهیز را داشته باشد. یک ماهواره باید بتواند مأموریت چندساله خود را در فضا انجام دهد که این کار در حال حاضر توسط دانش بومی در حال انجام و ساخت است.

وی در پایان با اشاره به اینکه توسعه و طراحی شبکه های مخابراتی، نگه داری و حفظ آن به دست متخصصین داخلی انجام می شود؛ گفت: طراحی پیچیده ترین دستگاه های مخابراتی همچون رادار، شبکه ها، بی سیم، موبایل، دیجیتال ها، ماهواره ها و.... در مراکز داخلی انجام می شود و این از برکات انقلاب اسلامی است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :