Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 257870
تاریخ انتشار : 26 تیر 1398 18:0
تعداد بازدید : 71

رصدخانه تخصصی- آموزشی در بندرچابهار افتتاح شد

رصدخانه تخصصی - آموزشی بندرچابهار امروز(چهارشنبه) با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، اعضای هیات عامل سازمان بنادر و جمعی از مسولان افتتاح شد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این رصدخانه مجهز به گنبد پنج لایه با قطر ۵٫۲ متر و ۲ موتور است.

بهروز آقایی افزود: یک موتور جهت چرخش ۳۶۰ درجه گنبد و دیگری جهت باز و بسته شدن دریچه اصلی است و همچنین تلسکوپ شامل لوله ۱۱ اینچ اشمیت کاسگرین و مقر EQ۶ با قابلیت جستجو و دنبال کردن است.

وی بیان کرد: رصد عوارض سطحی ماه، رصد سیارات و اجرام منظومه شمسی، رصد سحابی، خوشه و کهکشان های پر نور از قابلیت های این رصدخانه است که چابهار به علت شرایط اقلیمی و آب و هوایی برای رصد ستارگان مکان مناسبی است.

مدیرکل بنادر و کشتیرانی سیستان و بلوچستان گفت: با حضور معاونان وزارتخانه های راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی، راهکارهای تسریع در امور تجاری و بازرگانی بندر چابهار و افزایش ترافیک بار و کالا در بندر شهید بهشتی مورد بررسی قرار می گیرد.

وی بیان کرد: مدیرعامل سازمان بنادر و معاونان وزیر راه و شهرسازی در یک برنامه کاری فشرده و بازدید میدانی از بندر اقیانوسی چابهار علاوه بر بررسی پیشرفت طرح ها و پروژه های سرمایه گذاری در این بندر، وضعیت زیرساخت ها، اسکله ها، تجهیزات و ساختمان های عملیاتی طرح توسعه بندر شهید بهشتی را مورد بازدید قرار می دهند.

آقایی تصریح کرد: در این برنامه کاری و بازدید ۲ روزه که استاندار سیستان بلوچستان، مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی و مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران حضور دارند از فرآیند جمع آوری اسکله های نصب سریع در بندر شهید بهشتی، انبارهای سرپوشیده و محوطه های دپوی کالا و همچنین از پروژه شبکه معابر و تأسیسات زیربنایی اراضی پشتیبانی و دایک حفاظت ساحلی جنوب شرقی بندر شهید بهشتی بازدید می کنند.

وی برگزاری چهارمین نشست شورای اداری بندر چابهار با حضور مدیرعامل سازمان بنادر و نشست واحد دریایی با حضور معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی را از دیگر برنامه های سفر این هیأت به چابهار عنوان کرد.

به گزارش ایرنا بندر چابهار به عنوان دروازه ترانزیتی کشور در کریدور بین المللی شرق - غرب در زمینه ترانزیت و ترانشیب کالا به بنادر جنوبی کشورهای خلیج فارس ایفای نقش می کند و با افتتاح طرح توسعه فاز اول، این بندر هم اکنون در منطقه به کانون های داد و ستد و تجارت بین المللی تبدیل شده است.

بندر چابهار به عنوان یکی از بنادر مهم ایران در جنوب کشور و در بخش شمالی دریای عمان از موقعیت استراتژیک برخوردار است و دستیابی به آب های آزاد بین المللی از طریق اقیانوس هند از مهم ترین ظرفیت های ترانزیتی این بندر اقیانوسی ایران در منطقه است.

چابهار به علت نزدیکی به کشورهایی نظیر افغانستان، پاکستان و آسیای میانه، با اتصال به شبکه ریلی کشور جایگاه ویژه ای در ترانزیت کالا خواهد داشت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :