Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 257873
تاریخ انتشار : 26 تیر 1398 18:16
تعداد بازدید : 72

اولین مرکز اجتماع درمان مدار بندرانزلی افتتاح شد

به مناسبت هفته بهزیستی نخستین مرکز اجتماع درمان مدار(TC) شهرستان بندرانزلی افتتاح و به بهره برداری رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از  خبرنگار ایرنا، رئیس اداره بهزیستی شهرستان بندرانزلی روز چهارشنبه در حاشیه برگزاری این مراسم اظهار کرد: کارکردن در حوزه آسیب های اجتماعی نیازمند توان و انرژی مضاعف است.

فرحناز غفاری فر افزود: هیچ کشوری تا کنون نتوانسته است آسیب های اجتماعی جامعه خود را به صورت کامل از بین ببرد چرا که تنها می توانیم آسیب های اجتماعی را کمرنگ کنیم.

وی با اشاره به برگزاری جلسات مستمر پیشگیری از مصرف مواد مخدر تاکید کرد: فرق این مرکز با مراکز اعتیاد درآن است که وظیفه مراکز اجتماع درمان مدار ارائه خدمات آموزشی و اشتغال زایی به افراد معتاد پس از سم زدایی است تا پس از پاک شدن دوباره به سمت مواد افیونی نرفته و با حمایت و آموزش به سمت زندگی بهتر سوق داده شوند.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان بندرانزلی با بیان اینکه اشتغالزایی یکی از مهمترین اهداف سازمان بهزیستی برای افراد تحت حمایت است تصریح کرد: در این مراکز افراد به افراد معتاد پس از سم زدایی به صورت شبانه روزی خدمات ارائه شده و خانواده های آنان نیز در حین درمان و آموزش فرد معتاد، تحت پوشش بهزیستی قرار می گیرند.

غفاری فرد یکی از مهمترین اهداف سازمان بهزیستی را توانمند سازی گروه هدف خود عنوان و تاکید کرد: زنان سرپرست خانوار، معلولان تحت حمایت و معتادانی که به مراکز بهزیستی مراجعه کرده و حداقل یکسال از پاک بودن آنها گذشته باشد گروه هدف بهزیستی هستند.

وی افزود: بر اساس تفاهم نامه سازمان بهزیستی و سازمان فنی و حرفه ای کشور افراد مراجعه کننده به این مراکز پس از آموزش های لازم برای فراهم سازی زمینه های اشتغال به بانک معرفی و تسهیلات با نرخ سود ۴ درصد دریافت می کنند.

به گزارش ایرنا، اجتماع درمان مدار به برنامه ای گفته می شود که مراجعان به صورت اقامتی و طولانی مدت فرایند بهبود را پشت سر می گذارند البته فرق بین اقامت میان مدت همانند کمپ ترک اعتیاد و بلند مدت مانند تی سی TC در طول مدت دوره و کمی هم در آموزش میباشد ودر مجموع یک هدف دنبال میشود.

در مجموع مرکز ترک اعتیاد TC تی سی برنامه پذیرش و ترک اعتیاد مواد محرک و مخدر مانند شیشه ، گل و قرص هایی مانند ترک b2 و متادون غیره…… ارائه خدمات، روانپزشکی، جامعه شناسی و مددکاری اجتماعی به معتادان با سابقه زیاد، صورت می گیرد. دوره درمان ۴ تا ۶ ماه بوده و در چهار مرحله صورت می گیرد. این چهار مرحله شامل آشنایی به مدت ۲ هفته، درمان به مدت ۳ ماه، ترخیص تدریجی به مدت ۵/۲ ماه و پس از آن پیگیری به مدت ۶ ماه انجام می شود.

مرکز اجتماع درمان مدار بندرانزلی دومین مرکز درمان مدار در گیلان است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :