Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 258531
تاریخ انتشار : 19 مرداد 1398 21:19
تعداد بازدید : 20

حضور بیش از ۱۲۰۰ محقق با اچ ایندکس بالای ۱۴ در حوزه پزشکی ایران

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اکنون بیش از ۱۲۰۰ محقق با شاخص اچ ایندکس (میزان استنادات به آثار انتشار یافته توسط یک یا چند محقق) بالای ۱۴ در ایران داریم درحالی که این عدد در ترکیه حدود ۴۰۰ نفر و در کشورهای دیگر منطقه، خیلی پایین تر است.

دکتر رضا ملک زاده روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا، مهم ترین عامل دستیابی به موفقیت ها را نیروی انسانی مجرب اعلام کرد و گفت: محققان جوانی داریم که در بخش های مختلف علوم پزشکی در حال پژوهش هستند و همین نیروی انسانی مجرب توانستند جایگاه تولید علم ما را در دنیا ارتقا دهند.

 به جایگاه مناسب ایران در تولید علم اشاره کرد و گفت: در منطقه خاورمیانه، شمال آفریقا و همه کشورهای اسلامی توانسیم با اختلاف قابل توجهی مقام اول تولید علم را به دست آوریم.

رقابتی با ترکیه در این زمینه داشتیم که سال گذشته توانستیم این کشور را هم پشت سر بگذاریم، این کار در صورتی انجام شده که بودجه تحقیقاتی ما بسیار کمتر از ترکیه بوده است.

وی با اشاره به اینکه ما در تولید علم در همه رشته ها اعم از پزشکی و غیر پزشکی در سال های اخیر توانستیم هم از نظر کمی و هم از نظر کیفی، رشد خیلی خوبی داشته باشیم، گفت: رتبه ما در تولید، هم در کل علوم و هم در رشته پزشکی در دنیا شانزدهم است.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت بیان داشت: در رشته داروسازی توانستیم رتبه هفتم دنیا را به دست آوریم، که هم از نظر کمی و هم کیفی رتبه بسیار خوبی است.

وی به بخشی از فعالیت های موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی (نیماد) اشاره کرد و گفت: تاکنون ۳۵۰ طرح تحقیقاتی بزرگ از طریق موسسه نیماد مورد حمایت قرار گرفته اند.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه نتایج این طرح ها در آینده مشخص می شود، اظهار امیدواری کرد که تا پنج سال آینده نتایج این طرح ها به عنوان دستاوردی علمی کشور، وارد عرصه بالین شده تا مردم از آنها بهره مند شوند.

بیش از ۳۰ داروی بیوتک در کشور تولید می شود

وی به موفقیت های کشور در زمینه تولید داروهای بیوتک اشاره کرد و گفت: اکنون بیشتر از ۳۰ داروی بیوتک خیلی گران در کشور تولید می شود که افتخاری بزرگ برای کشور است.

ملک زاده به فعالیت های دانش بنیان حوزه بهداشت اشاره کرد و گفت: شرکت های دانش بنیانی در زمینه های مختلف از جمله دارویی فعال هستند و  آنها برخی از محصولات خود را به سایر کشورها صادر می کنند.

رئیس پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان داشت: داروهای ایرانی حتی به روسیه صادر می شود و در تولید داروهای بیوتک از روسیه و همه کشورهای اروپای شرقی جلوتر هستیم.

undefined


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :