Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 258639
تاریخ انتشار : 25 مرداد 1398 18:21
تعداد بازدید : 119

ظرفیت بالای ایران در تولید علم حوزه سلامت

بر اساس جدیدترین گزارش جهانی نوآوری، در زیست بوم نوآوری سلامت ایران هم افزایی مناسبی بین سیاست ها و تنظیم گری شگل گرفته و به صورت هم زمان از طرف عرضه و تقاضا نوآوری سلامت پشیبانی به عمل آمده است، این زیست بوم در تولید علم از ظرفیت بالایی برخوردار است.

گزارش روز سه شنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گزارش سالانه شاخص جهانی نوآوری، وضعیت نوآوری در یک حوزه موضوعی را در کنار رتبه بندی کشورها بررسی می کند و چشم اندازها و چالش های نوآوری در آن حوزه را مورد بحث و تحلیل قرار می دهد.

گزارش سال ۲۰۱۹ شاخص جهانی نوآوری که حوزه سلامت را مورد بررسی قرار داده، برای نخستین بار و در فصلی مستقل به بررسی نوآوری های پزشکی در جمهوری اسلامی ایران پرداخته است.

زیست بوم نوآوری سلامت کشورمان، یکی از محورهای مورد توجه این فصل از گزارش شاخص جهانی نوآوری بوده است.

این گزارش با اشاره به زیست بوم نوآوری در حال گسترش بخش سلامت در ایران، توسط مجموعه ای پویا از سیاست ها، مشوق ها و نهادهای تنظیم گر پشتیبانی می شود، بیان می کند در زیست بوم نوآوری سلامت ایران، هم افزایی مناسبی بین سیاست ها و تنظیم گری شگل گرفته و به صورت هم زمان از طرف عرضه و تقاضا نوآوری سلامت پشیبانی به عمل آمده است.

بر اساس گزارش شاخص جهانی نوآوری در سال ۲۰۱۹، نوآوری در طرف عرضه نوآوری، زمینه را برای نوآوری های درون زا در بخش سلامت فراهم آورده در شرایطی که راه حل های متداول (واردات دارو و تجهیزات پزشکی) گران قیمت و بعضاً به دلیل تحریم ها دشوار بوده است.

این گزارش، به جایگاه ایران بر اساس شاخص توسعه انسانی سازمان ملل (HDI) اشاره کرده و آورده است: متوسط طول عمر در ایران از ۵۱.۱ سال در دهه ۱۳۶۰ شمسی به ۷۶.۲ در سال ۱۳۹۷ رسیده که افزایش قابل توجه ۲۵ ساله در سه دهه گذشته را نشان می دهد.

ظرفیت بالای ایران در تولید علم حوزه سلامت

بر اساس گزارش شاخص جهانی نوآوری در سال ۲۰۱۹، ایران در تولید علم نیز به رتبه های برتر دنیا در حوزه های پیچیده ای نظیر فناوری نانو رتبه ۴، مهندسی پزشکی رتبه ۱۲، زیست مهندسی رتبه ۹ و رتبه هشتم زیست مواد در سال ۲۰۱۷ رسیده است.

بر اساس این گزارش، تلاش های توسعه علم، فناوری و نوآوری برای تحول در بخش سلامت به هم افزایی میان عرضه سرمایه انسانی، ارتقای رژیم فناورانه و اکوسیستم نوآوری منجر شده است.

نوآوری های پیشرفته پزشکی از طریق آموزش پزشکی در حال گسترش، حمایت از تحقیق و توسعه در دانشگاه ها و بنگاه ها و خلق سیاست ها و اکوسیستم حامی نوآوری در حال تکثیر است.

اکوسیستم نوآوری سلامت در ایران توسط ۱۹ هزار و ۳۰۰ عضو هیأت علمی ۶۵ دانشگاه علوم پزشکی، ۳۷ هزار و ۴۵۰ منتشرات علمی و هزار و ۸۵۹ درخواست ثبت اختراع در سال ۲۰۱۸ پشتیبانی شده و از ظرفیت بالایی برای میزبانی پژوهش های پیچیده در حوزه سلامت برخوردار است.

شبکه توزیع یافته و کارآمد دانشگاه های علوم پزشکی در سراسر کشور مسئول آموزش پزشکی و نیز پژوهش در خصوص مسائل سلامت و بیماری های منطقه ای هستند. این شبکه در ۱۰۰ درصد مناطق شهری و ۹۸ درصد مناطق روستایی، خدمات اولیه سلامت را در اختیار ایرانیان قرار داده اند.

افزایش تنوع نقش آفرینان زیست بوم نوآوری حوزه سلامت در ایران

طیف گسترده و متنوعی از بازیگران در اکوسیستم نوآوری سلامت ایران نقش آفرینی می کنند که در این گزارش مورد توجه قرار گرفته است.

از جمله این نقش آفرینان به سازمان های سیاست گذار و تنظیم گر مانند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سازمان غذا و دارو، اداره کل تجهیزات پزشکی، سازمان ملی استاندارد ایران، هیأت امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران ستاد توسعه زیست فناوری اشاره شده است.

همچنین بیش از ۱۱۰۰ شرکت دانش بنیان، ۷۳۹ مرکز پژوهشی، از جمله انسیتو پاستور، موسسه رازی و پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری، ۴ پارک علم و فناوری و ۷۸ مرکز رشد کسب و کار اختصاصی حوزه سلامت (به علاوه ۲۷ پارک و ۶۸ مرکز رشد وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که در حوزه های مرتبط با سلامت فعال هستند از بخش های دیگری است که گزارش شاخص جهانی نوآوری در زیست بوم نوآوری سلامت ایران مورد توجه قرار داده است.

ملاحظاتی در راستای تداوم روند مثبت فعلی توسعه زیست بوم نوآوری سلامت در ایران

گزارش شاخص های جهانی نوآوری در سال ۲۰۱۹، راه کارهایی را برای تداوم روند توسعه و ارتقای زیست بوم نوآوری حوزه سلامت در ایران پیشنهاد داده است.

این گزارش به نیاز به تغییر تدریجی نگاه جایگزینی واردات به توسعه صادرات که تضمین کننده استمرار و موفقیت فعالیت های نوآورانه سلامت و نیز پوشش دهنده هزینه های تحقیقاتی توسعه داروها و تجهیزات پزشکی ساخت داخل و کسب درآمد ارزی خواهد بود، اشاره کرده است.

بر اساس گزارش شاخص جهانی نوآوری در سال ۲۰۱۹، این روند در سال های اخیر از طریق سخت گیرانه تر الزامات مرتبط با تولید، آزمون، استاندارد و سایر موارد در ایران شدت گرفته که نیازمند حمایت و تسریع بیشتر توسط دولت است.

گزارش یاد شده همچنین بر لزوم تداوم اعتماد دولت به بنگاه های داخلی درگیر در نوآوری های پزشکی تأکید کرده و معتقد است این روند همان طور که در گذشته جواب داده، باید حفظ و به صورت گسترده تری تقویت شود.

این گزارش شاخص جهانی نوآوری همچنین حمایت دولت از شرکت بزرگ و با فروش بالا در حوزه سلامت باید به صورتی ویژه و خارج از تشریفات اداری معمول را مورد اشاره قرار داده است.

مجمع پیشگامان اقتصاد دانش بنیان که اخیراً توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای حمایت ویژه از شرکت های برتر دانش بنیان طراحی شده و در حال پیاده سازی است، گامی اثرگذار در این حوزه ارزیابی شده است.

متنوع شدن سازوکارهای تأمین مالی نوآوری های پزشکی فراتر از مکانیزم های معمول و ریسک گریز وام، لیزنیگ و تسهیلات بانکی به مکانیزم های ریسک پذیر مانند صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر و سرمایه گذاری خطرپذیر شرکتی جزو راه کارهایی است که گزارش شاخص جهانی نوآوری در سال ۲۰۱۹ برای ایران پیشنهاد کرده است.

گزارش شاخص جهانی نوآوری هر ساله به صورت موضوعی وضعیت کشورها را در یک حوزه خاص بررسی می کند. گزارش سال ۲۰۱۹ شاخص جهانی نوآوری در سال ۲۰۱۹ به حوزه سلامت پرداخته و برای نخستین بار در فصلی جداگانه به وضعیت جمهوری اسلامی ایران در این حوزه پرداخته است

undefined


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :