Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 258737
تاریخ انتشار : 29 مرداد 1398 0:45
تعداد بازدید : 197

ایرانیان سالانه بیش از ۲ میلیون لیتر خون اهدا می کنند

پور فتح الله گفت: امروزه به طور مستقیم فرآورده هایی مانند پلاکت و پلاسمای افراد اهداکننده جهت رفع نیاز بیماران گرفته می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: در گذشته، خون و فرآورده های کامل از فرد اهداکننده دریافت می کردیم اما امروزه به طور مستقیم فرآورده هایی مانند پلاکت و پلاسمای افراد اهداکننده جهت رفع نیاز بیماران گرفته می شود که دارو های مشتق از پلاسما مانند فاکتور ۸ تهیه شود.

او ادامه داد: مردم کشور سالانه بیش از ۲ میلیون لیتر، خون و فرآورده های خونی اهدا می کنند و طی چند ماه گذشته شبکه خون رسانی را در کشور راه اندازی کردیم؛ در این طرح دیگر استان ها خون خود را تأمین نمی کنند بلکه خون رسانی به صورت شبکه ای در سراسر کشور انجام می شود.

مدیرعامل سازمان انتقال خون کشور افزود: پس از ایجاد شبکه خون رسانی، جابجایی خون و فرآورده های خونی با اولویت شیوع بیماری های مختلف در سراسر کشور انجام می شود و اکنون میزان ذخیره خون در هر استان و شهر، ۷ برابر نیاز آن منطقه است.

پور فتح الله گفت: امروزه یک ذخیره ۷ برابری خون در کشور داریم که با توجه به فصل گرما این مسئله بسیار اهمیت پیدا می کند زیرا در این فصل افراد کمتر اقدام به اهدای خون می کنند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون کشور بیان کرد: نیازمند اهدای مستمر خون هستیم؛ میزان مصرف پلاکت ها در حال افزایش است و طول عمر پلاکت ها فقط در حدود ۳ روز است.

او ادامه داد: امکان اهدای پلاکت در تمام مراکز و امکانات اهدای پلاسما نیز در ۱۵ استان کشور مهیا شده است؛ تا سال ۱۴۰۰، ۲۰۰ هزار لیتر پلاسما از طریق اهدای مستقیم پلاسما خواهیم داشت و امروز حدود ۲۰۰ هزار لیتر پلاسمای بازیافتی در سراسر کشور داریم.

پورفتح الله در پایان گفت: طبق توافقی که با شرکت های آلمانی و فرانسوی انجام شده است پلاسمای مردم ایران به پالایشگاه های خارجی ارسال می شود و چند فاکتور بر اساس بازدهی مشخص به ما برمی گردانند.

undefined


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :