Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 262070
تاریخ انتشار : 13 مهر 1398 23:22
تعداد بازدید : 72

ایران سومین کشور جهان در شاخص علوم و مهندسی

سازمان جهانی مالیکت معنوی هر ساله اقدام به انتشار گزارش شاخص نوآوری کشورها می کند که بر اساس آن، ایران در سال ۲۰۱۹ در زمینه فارغ التحصیلان حوزه علوم و مهندسی با کسب امتیاز ۴۳.۹ موفق به کسب رتبه سوم جهان شده است.

به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سازمان جهانی مالکیت فکری هر ساله اقدام به انتشار گزارش شاخص نو آوری کشورها می کند. بر این اساس، ایران در سال ۲۰۱۹ بالاتر از کشورهایی مانند برزیل، عربستان، آفریقای جنوبی و قطر قرار دارد و نسبت به سال قبل، ۴ پله صعود کرده است.

سازمان جهانی مالکیت معنوی  «WIPO» با عضویت بیش از ۱۹۰ کشور از جمله ایران، هرساله با تکیه بر برخی سنجه ها، گزارش شاخص نوآوری کشورهای عضو را منتشر می کند. با توجه به اهمیت فاکتور نوآوری در پیشرفت ملت ها، رقابت تنگاتنگی میان کشورهای عضو وجود دارد تا با ارتقاء زیر ساخت های نرم و سخت افزاری در شاخص سالانه مزبور رتبه با کیفیت تری به دست آورند.

ایران از سال ۲۰۱۱ میلادی، به جمع کشورهای مورد ارزیابی سازمان جهانی مالکیت فکری پیوسته و در آخرین گزارش این سازمان، یعنی  «GII ۲۰۱۹»، با چهار پله صعود، در رده شصت و یکم کشورهای نوآور جهان و رده دوم آسیای مرکزی و جنوبی قرار گرفته است. لازم به ذکر است که ایران در سال ۲۰۱۸ نیز، جهشی ده پله ای در این زمینه را تجربه کرد و از جایگاه ۷۵ در سال ۲۰۱۷، به جایگاه ۶۵ صعود کرد.

جمهوری اسلامی ایران در مجموع موفق به کسب امتیاز ۳۴.۴۳ شد و بالاتر از کشورهایی نظیر برزیل، عربستان، آفریقای جنوبی و قطر قرار گرفته است. در این گزارش شاخص های مختلف ورودی مانند نهادها و مؤسسات، زیرساخت، سرمایه انسانی و پژوهش، پیچیدگی بازار و پیچیدگی کسب وکار به عنوان معیار محسوب می شوند.

بررسی این شاخص های مبنایی نشان می دهد که ایران در شاخص «سرمایه انسانی» و «پژوهش »،  وضعیت بسیار بهتری را به خود اختصاص داده است. امتیاز ایران در این شاخص، برابر با ۳۷.۶ بوده و با دو پله صعود نسبت به سال گذشته، در رده ۴۵ فهرست جهانی قرار گرفته است. قابل توجه وضعیت بسیار رضایت بخش ایران در آموزش عالی به عنوان یکی از زیرشاخص های سرمایه انسانی و پژوهش است.

در این شاخص، ایران با امتیاز ۶۲.۶، در رده دوم فهرست کلی قرار گرفته است. بر این اساس ایران از نظر تعداد فارغ التحصیلان حوزه علوم و مهندسی با کسب امتیاز ۴۳.۹ موفق به کسب رتبه سوم جهان شده است.

در میان شاخص های خروجی شامل «خروجی دانش و فناوری» و «خروجی های خلاقانه» نیز، امتیاز ایران به ترتیب برابر با ۲۷.۲ و ۳۲.۵ است که رده های ۴۶ و ۴۵ جهان را برای کشور به ارمغان آورده است.

ایران در چند سال اخیر، جهشی بزرگ در این دو شاخص تجربه کرده است؛ به طوری که از جایگاه ۹۰ و ۱۱۶ در سال ۲۰۱۵، به جایگاه های فعلی دست یافته است. گفتنی است حمایت از زیست بوم های نوآور و شرکت های دانش بنیان نقشی موثر در جهش رتبه ایران در شاخص سالیانه نوآوری داشته است. حمایتی که با تلاشی هر روزه با انبوهی از مشکلات و بودجه و اختیارات محدود، محقق می شود.


مهندسی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :