Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 264777
تاریخ انتشار : 11 دی 1398 14:57
تعداد بازدید : 46

نانوکیت های تشخیص سریع استامینوفن و مورفین تولید شد

نانوکیت های تشخیص سریع استامینوفن و مورفین با ویژگی های منحصر به فرد برای نخستین بار در دنیا در دانشگاه صنعتی قوچان صورت گرفت.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قوچان، تولید نانوکیت های تشخیص سریع استامینوفن و مورفین با ویژگی های منحصر به فرد برای اولین بار در دنیا در دانشگاه صنعتی قوچان صورت گرفت.

دو نانوکیت تشخیص سریع با ویژگی های منحصر به فرد نسبت به سایر روش های تشخیصی جهت شناسایی کمی و کیفی استامینوفن و مورفین در تیم تحقیقاتی خانم دکتر روحانی بسطامی از اساتید دانشگاه صنعتی قوچان تولید شد.

روحانی، سرتیم تولیدکننده این نانوکیت ها به خبرنگار تسنیم اظهار داشت: همکاران در این تیم تحقیقاتی آقایان سیبویه، بیات و خانم ممبینی هستند. در حال حاضر این تیم تحقیقاتی بر روی تهیه نانوکیت های مورد نیاز بخش دارو، درمان و آزمایشگاه های تشخیص طبی مشغول به فعالیت است.

وی خاطرنشان کرد: نانوکیت تشخیص سریع استامینوفن نسبت به روش های تشخیصی کنونی دارای ویژگی های منحصر به فردی مانند قابلیت تشخیص در مدت زمان 10 ثانیه، قابلیت تشخیص کمی (تعیین سطح سرمی استامینوفن) است که این قابلیت در تعیین مقدار دقیق آنتی دوت مصرفی جهت جلوگیری از بروز هرگونه آسیب احتمالی به انسان و یا مرگ بر اثر مسمومیت الزامی است. همچنین تاکنون کیت تشخیصی سریع با قابلیت تعیین سطح سرمی در دنیا ارائه نشده است.

روحانی با اشاره به قابلیت شناسایی از یک ساعت بعد از مصرف استامینوفن (روش های کنونی از 4 ساعت بعد از مصرف قابلیت شناسایی را دارا است) افزود: قابلیت اجرا در محل (point of care testing)، عدم نیاز به اپراتور متخصص، انتخاب پذیری بالا و عدم تداخل دارویی و قیمت ارزان از دیگر ویژگی ها است.

وی ادامه داد: ارزیابی این اختراع در مدل حیوانی با همکاری تیم پزشکی در دانشگاه جندی شاپور اهواز متشکل از دکتر محمد کریمی دستیار طب اورژانس، دکتر کامبیز معصومی، دکتر آرش فروزان و دکتر حسن معتمد اعضای هیئت علمی طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز صورت گرفت. کاربرد این نانوکیت در بخش مسمومین و اورژانس است و قدرت سریع تشخیص در این نانوکیت جهت نجات جان انسان بسیار موثر است.

روحانی تاکید کرد: نانوکیت تشخیص سریع مورفین دارای توانمندی های منحصر به فردی چون شناسایی کمی و کیفی مورفین در مدت زمان 5 دقیقه، انتخاب پذیری بالا و عدم تداخل دارویی با داروهای مختلف به ویژه کدیین، قابلیت اجرا در محل و عدم نیاز به اپراتور متخصص است.

این محقق و پژوهشگر حوزه پزشکی تصریح کرد: از نظر اقتصادی تولید این نانوکیت ها علاوه بر قیمت ارزان جهت جلوگیری از خروج ارز از کشور و عدم نیاز به واردات کیت های مشابه کمک بسیار شایانی می کند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه تجهیزات تشخیصی این موارد بسیار گران قیمت است و در کشور نیز شهرستان های کوچک معمولا مجهز نمی باشند، این کیت ها می تواند کمک بسیار بزرگی برای آن ها باشد، ضمن اینکه با توجه به تحریم ها و قیمت بالای کیت ها برای واردات می توانیم نمونه داخلی بسیار با صرفه تر و با هزینه بسیار کمتری را عرضه کنیم.

روحانی گفت: نکته بعدی این است که باتوجه به قیمت ارز می توانیم به کشورهایی که با آن ها ارتباط داریم، مثل روسیه و برخی از کشورهای عربی صادرات خیلی مناسبی داشته و در این شرایط اقتصادی ارزآوری مناسبی را برای کشور به عمل بیاوریم.امید داریم که مسئولین هم کمک کنند که موانعی که بر سر تولید انبوه این کیت ها وجود دارد و مسائلی که زمان بر هستند را برطرف نمایند تا انشالا به اقتصاد مقاومتی که مدنظر است، باتوان هرچه بیشتری کمک نماییم.


نانوکیت های تشخیص سریع استامینوفن


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :