Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 264928
تاریخ انتشار : 15 دی 1398 16:36
تعداد بازدید : 43

وداع بی نظیر مردم مشهد با سیدالشهدای مقاومت

با ورود هواپیمای حامل شهدای مقاومت به مشهد، مراسم تشییع سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در مشهد در حال برگزاری است.

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، دقایقی قبل با ورود هواپیمای حامل شهدای مقاومت به مشهد، مراسم تشییع سردار مقاومت شهید حاج قاسم سلیمانی در مشهد با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید رسما آغاز شد. 

مردم قدرشناس مشهد که از ساعات ابتدایی صبح امروز، از نقاط مختلف این کلانشهر خود را به میدان ۱۵ خرداد رسانده اند تا به استقبال سردار دل ها برسند، هنوز هم منتظر ورود پیکر به مراسم هستند.

پرچم ها و پلاکاردهایی با شعار «مرگ بر آمریکا»، «مرگ بر اسرائیل»، «لبیک یا حسین(ع)»، «سربند و پلاک و چفیه برداشته ایم تا کاخ سفید را سیه پوش کنیم»، «گرچه مردان قبیله همه کشته شدند، توی گهواره چوبی پسری هست هنوز»، «رفته سردار نفسی تازه کند برگردد چون ظهور گل نرگس پیداست»، «نمی شود هم ترور حاج قاسم را محکوم کرد هم به FATF پیوست»، «شهادت حاج قاسم باید میخی باشد بر تابوت FATF» و تصاویری از مقام معظم رهبری و سردار سلیمانی در دست این مردم عزادار، نشان از درک «کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا» است، امروز از نظر این مردم یزید زمان رئیس جمهور پلید آمریکاست و فقط خدا می داند چه نفرتی از آمریکا و تمام دنباله هایش در بین این مردم موج می زند.

مانند همه راهپیمایی ها، «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل»، بیت الغزل همه شعارها است؛ مردم مشهد در این مراسم شعارهای دیگری مانند «خون سلیمانی حیات بخشید، ما را از فتنه ها نجات بخشید» و «فاتحه ای برای خود بخوانید، منتظر پاسخ ما بمانید» سر می دهند.

هم اکنون مشهد میزبان میهمانی عزیز است؛ سرداری که در روزهای سخت، چون پدری غیور کاری کرد که آب در دلمان تکان نخورد؛ زمانی که داعشی های حرامی، در یک قدمی ایران چنگ و دندان نشان می دادند و با ترقه بازی سعی در ترساندن ما داشتند، شب ها با خاطری آسوده سر بر بالین گذاشتیم، چون دلمان خوش به مردی بزرگ و غیور به نام «حاج قاسم سلیمانی» بود و حالا برای حفظ امنیت این مردم و دین رسول الله(ص)، جانش را عاشقانه فدا کرد.

ازدحام جمعیت به قدری است که راه رفتن را سخت کرده است، مسیرهای میدان پانزده خرداد تا میدان بسیج و از آنجا تا حرم مطهر ثامن الحجج (ع)، مملو از جمعیتی است که برای وداع با مردی آمده اند که جان و امنیت و حیثیت خود را به او مدیونند.

مشهد به یاد «حاج قاسم» قیامت شد

خودروی حامل پیکر پاک سردار دل ها و شهدای مقاومت در مسیر فرودگاه تا حرم مطهر، به میدان ۱۵ خرداد می رسد؛ همان وعده گاهی که مردم مشهد از صبح منتظرند؛ جمعیت یکپارچه شور و غوغا می شود، طنین فریادهای «لبیک یا حسین» و «الله اکبر» از سویدای دل مردم مشهد به آسمان می رود، توصیف لحظاتی چنین پرشور و عاطفه و قدرشناسی از توان قلم ها و زبان های خبرنگاران خارج است، فقط می توانم بگویم مشهد قیامت شد.

زنان و مردان طوری از ته دل اشک می ریزند و بر سر و سینه می زنند که گویی فرزندشان را تشییع می کنند؛ کودکان و خردسالان پیچیده در لباسهای گرم، فریاد «یا حسین» و «مرگ بر آمریکا» سر می دهند؛ یکی در آغوش مادر، آن دیگری بر دوش پدر و بعضی در کالسکه ها، تصاویر حاج قاسم را در دست دارند؛ دیدن این تصاویر برایم تداعی گر آن جمله معروف معمار کبیر انقلاب در سال ۴۲ می شود که «سربازان من در گهواره ها هستند» و با خودم زمزمه می کنم «قاسم ها در راهند.»

دختر دانشجویی که عکس سردار مقاومت و مقام معظم رهبری در دست دارد، می گوید: سردار همه وجودش برای این کشور و این نظام برکت بود، حتی شهادتش؛ شما ببینید در بزنگاهی که شرایط بد اقتصادی و گرانی ها و بی تدبیری ها می رفت که وحدت و انسجام ما را از بین ببرد، شهادت سردار همه ما را طوری متحد کرد و در یک جبهه ضدآمریکایی قرار داد که ایران نمونه اش را به قول بزرگترها فقط در زمان جنگ دیده است.

دختر جوان در حالی که روسری اش را مرتب می کند، به جمع دوستانش می پیوندد و من را با دلی پر امید به آینده ایران با چنین جوان های فهیمی تنها می گذارد.

دسته ای از پسران نوجوان وقتی متوجه می شوند خبرنگارم، به سمتم می آیند و با همان پاکی و بی آلایشی خاص خودشان می گویند، با ما هم مصاحبه کن؛ می پرسم چرا آمده اید اینجا؟ کمی چهره در هم می کشند، به هم نگاهی می کنند، یکی شان که از ناراحتی رگ گردنش باد کرده، با بغض می گوید: ما آمده ایم تا بگوییم اگر خواب بودیم و حرامی ها سردارمان را شهید کردند، اما امروز خواب نیستیم و از همیشه بیدارتریم، به اینجای حرف که می رسد بغض امانش نمی دهد، اما زود خودش را جمع می کند. همانطور که اشک را با نوک انگشت از گوشه چشم پاک می کند، می گوید: ارزش امنیت را همه می فهمند، اگر قاسم سلیمانی نبود مادرهایمان سالها پیش باید برای ما لباس سیاه می پوشیدند، حالا پوشیدن لباس سیاه و آمدن به تشییع این مرد بزرگ، کمترین کاری است که از دستمان برآمد.

پرچم کشورهای ترکیه، عراق و افغانستان در بین جمعیت نشان از بی اثر ماندن سیاست های تفرقه افکنانه آمریکا و دنباله هایش در منطقه است.

در حالی که خبر می رسد شهرستانهای دیگر خراسان رضوی هم درخواست تشییع پیکر مطهر سردار سلیمانی و شهدای مقاومت را دارند، مجری این مراسم از مردم می خواهد به خاطر نزدیکی به اذان مغرب، راه را برای خودروی حامل پیکرها باز کنند.

خون پاکی که پیمودن گام دوم انقلاب را هموارتر می کند

گام دوم انقلاب اگر چه برنامه ای بزرگ و چهل ساله است، اما گاهی یک اتفاق کاری می کند که ره صد ساله را می شود یک شبه طی کرد و شهادت سردار سلیمانی، قطعا حادثه مهمی در تحقق اهداف گام دوم انقلاب است.

اینجا هر کسی در حال خودش است، سیل جمعیت با همراهی سردار سلیمانی به سمت حرم مطهر رضوی در حرکت است، دمام زنان دمام می نوازند، خبرنگاران و عکاسان تمام تلاش خود را برای ثبت هرچه بهتر این مراسم با شکوه انجام می دهند، مردم شعار می دهند و در این بین نقشه های یزیدیان زمان است که به زباله دان تاریخ می رود.

طنین صدای سیدرضا نریمانی حال مردم را دگرگون می کند، همه امام حسین(ع) را صدا می زنند و به یاد شهدای مدافع حرم اشک میریزند.


قاسم سلیمانی. مشهد


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :