Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 265218
تاریخ انتشار : 24 دی 1398 19:24
تعداد بازدید : 121

دانشمندان ایرانی "کاتالیست ها" را بومی سازی کردند

به گزارش تسنیم از بندرماهشهر، سورنا ستاری در آیین افتتاح فاز دوم پتروشیمی تخت جمشید با اشاره به اینکه تلاش بخش خصوصی در این منطقه بسیار مهم است، اظهار داشت: تفاوت هایی بین کارخانه و صنعت وجود دارد؛ اگر یک خط تولید به طور کامل از خارج وارد و احداث شود به آن کارخانه می گویند که در مقابل یک کارخانه نیازی به دانشگاه و دانشجو نیست؛ البته با ایجاد دانشگاه ها و هیئت های علمی قرار نیست در کشور ما کارخانه داری کنیم.

وی با بیان اینکه "خودمان می توانیم لایسنس تولید کنیم"، افزود: صنعت جایی است که در آن طراحی، ایجاد، احداث و نصب توسط نیروهای داخلی انجام می شود.

معاون رئیس جمهور در تشریح اقتصاد نفتی گفت: اقتصاد نفتی به گونه ای است که همه چیز با پول حل می شود که این موضوع در کشورهای حاشیه به صورت زیادی نمایان است.

وی با تذکر اینکه تکنولوژی خریدنی نیست بلکه یادگرفتنی، و مانند درس است، گفت: ما باید برای تولید تکنولوژی وقت و انرژی بگذاریم و کار کنیم تا آن را به دست بیاوریم.

ستاری یادآور شد: ایران چهارمین تولیدکننده مهندس در دنیا ست، این شایسته نیست که تکنولوژی از خارج وارد شود و ما به خارج وابسته باشیم؛ اگر می خواهیم به اعداد بالا برسیم باید ببینیم چه دانشی در آن می نشیند، مسئله ما در کمیت و کیفیت آن است.

وی با تصریح به اینکه "نباید در صنعت پتروشیمی خام فروشی داشته باشیم" عنوان کرد: نگاه جدیدی باید در صنعت ایجاد شود و باید همانند امروز یک واحد ایجاد کنیم که تماماً توسط دانش و تکنولوژی داخلی ایجاد شده باشد.

معاون رئیس جمهور با تأکید به اینکه "باید از ترس ها عبور کنیم و به دانش و تکنولوژی جوانان و مهندسین داخلی تکیه کنیم" افزود: کاتالیست جزء اقلامی است که تحریم نمی شود؛ تقریباً تمامی کاتالیست ها بومی سازی شده و دیگر نیازی به خارج نیست.

وی با اعلام اینکه "از لحاظ مقام در شیمی جزء پنج کشور برتر جهان هستیم"، گفت: در بعضی شاخص های نیروی انسانی جزء 3 رتبه نخست جهان هستیم.

ستاری با بیان اینکه شرکت دانش بنیان باید به مرحله طراحی، پیاده سازی و اجرا برسد، گفت: خواسته ما از صنعت پتروشیمی همین حرکات است.

وی در ادامه راجع به هدف اقتصاد دانش بنیان گفت: هدف ما در اقتصاد دانش بنیان آن است که آدم ها در محوریت هستند؛ باید از اقتصاد پایه نفتی عبور کنیم و ساختار نفتی را کنار بگذاریم و به سمت اقتصاد دانش بنیان برویم.

ستاری نوآوری را بزرگترین موهبت الهی دانست و گفت: باید آن را رشد و پرورش داد تا صنعتی شکوفا ایجاد کنیم و جوانان ما با اعتماد به صنعت از نوآوری و تغییرات استقبال کنند.


سورنا ستاری


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :