Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 266199
تاریخ انتشار : 27 بهمن 1398 21:28
تعداد بازدید : 70

افزایش برداشت نفت با همکاری دانش بنیان ها

وزیر نفت: بیش از ۷۰۰ میلیارد بشکه ذخیره نفت درجا داریم که باید برای افزایش برداشت آن ها فکری کرد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آقای بیژن زنگنه، در گردهمایی شرکت های دانش بنیان و استارت آپ های صنعت نفت و ارائه نیاز های فناورانه، افزود: کمتر از یک سال است که روی موضوع شرکت های دانش بنیان و حمایت از آن ها تمرکز کرده ام.
وزیر نفت اضافه کرد: رشته های دانشگاهی بالادست نفت در دوران پیشین حضورم در وزارت نفت راه اندازی شد؛ در سال ۷۶، تعداد اعضای هیئت علمی در بخش بالادست بیشتر از پنج نفر نبود، اما اکنون نفت در همه دانشگاه های معتبر تدریس می شود.
زنگنه گفت: بیش از ۷۰۰ میلیارد بشکه ذخیره نفت درجا داریم که تنها با افزایش یک درصدی نرخ ضریب بازیافت در مخازن، می توان با نفت ۵۰ دلاری ۳۵۰ تا ۴۰۰ میلیارد دلار درآمد بیشتر به دست آورد.
وزیر نفت با بیان اینکه استارتاپ ها و دانش بنیان ها می توانند در صنعت تحول ایجاد کنند، افزود: قاچاق و بهینه سازی مصرف سوخت از موضوع هایی است که حل و فصل آن نیاز به کار مهندسی ندارد بلکه نیازمند فکر است؛ تفکر و اندیشیدن، بسیاری از مشکلات را حل می کند.
وزیر نفت گفت: نخستین گام وزارت نفت برای حمایت از شرکت های دانش بنیان، اختصاص ۱۷ تا ۱۸ هزار هکتار زمین در منطقه ری بوده که جای مناسبی هم برای این کار است.
زنگنه افزود: خوشبختانه با همت وزارت علوم و صندوق نوآوری و شکوفایی، دیروز مجوز صندوق پژوهش و فناوری صنعت نفت صادر شد؛ سرمایه اولیه این صندوق، ۱۰۰ میلیارد تومان است که می تواند پشتوانه مالی مهمی باشد.
وزیر نفت برگزاری گردهمایی امروز را ادامه زنجیره حمایت از شرکت های دانش بنیان از سوی وزارت نفت دانست و گفت: به شرکت هایی که در منطقه ری مستقر می شوند کمک مالی کوچک خواهیم کرد و همچنین تضمین خرید کالا ان شاءالله به زودی فعال می شود که این موضوع کار بسیار مهمی است.
زنگنه افزود: در های پژوهشگاه صنعت نفت روی همه محققان و پژوهشگران باز است و خودم نیز به عنوان حامی (مِنتور) به شما کمک خواهم کرد تا نسل آینده برای کشور مفید کار کند.

ابزار اندازه گیری حفاری چاه های نفت ساخته شد


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :