Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 266288
تاریخ انتشار : 29 بهمن 1398 23:32
تعداد بازدید : 41

ثبت رکورد جهانی آموزش اتباع خارجی توسط جمهوری اسلامی ایران

رییس مرکز هماهنگی حوزه وزارتی وزارت آموزش و پرورش، از ثبت رکورد جهانی آموزش اتباع خارجی با آموزش بیش از ۵۴٠ هزار دانش آموز اتباع خبرداد.

«علی باقر زاده» در سومین نشست وزیرآموزش و پرورش با مدیران کل حوزه ستادی، با تبریک میلاد باسعادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها و هفته بزرگداشت مقام مادر و زن، اظهار کرد: اگر تمامی اسناد فرادستی ملی و بین المللی را مرور کنیم، دو مأموریت اصلی برای آموزش وپرورش احصا می شود که ویژگی های نظام آموزشی مناسب است.

وی افزود: این ویژگی ها تضمین می کند که افراد واجب التعلیم به مدرسه دسترسی پیدا کنند و همچنین کیفیت آموزشی و یادگیری محقق شود.

رییس مرکز امور هماهنگی حوزه وزارتی خاطرنشان کرد: درگذشته دسترسی به مدرسه مسئله بوده است اما در حال حاضر در این بخش کشورها به عدد قابل قبولی رسیده اند و درکشور ما نیز پوشش دوره ابتدایی به ٩٨،١٨ درصد و دوره اول و دوم متوسطه نیز به نرخ قابل قبولی رسیده است.

باقرزاده تصریح کرد: در آموزش اتباع خارجی با آموزش بیش از۵۴٠ هزار دانش آموز به یک رکود در جهان دست پیداکرده ایم.

وی با بیان اینکه، در ماه گذشته میلادی در مجلس کره جنوبی تصویب شده است که تحصیل در دوره متوسطه نیز رایگان باشد، افزود: این درحالی که چهل سال قبل در قانون اساسی کشورمان، تحصیل تا پایان دوره متوسطه را رایگان در نظر گرفته شده است و این نشان می دهد که در این مورد در چهل سال گذشته چه فکر و همت بلندی داشته ایم.

رییس مرکز امور هماهنگی حوزه وزارتی با اشاره به اینکه در مطالعات تطبیقی بانک جهانی دو مسئله در کیفیت پایش شده است، اظهار کرد: مسئله نخست آنکه پایه تحصیلی افراد با میزان یادگیری تعریف شده در آن پایه انطباق ندارد و نتایج پژوهش یک موسسه مردم نهاد در هند نشان داده است که مهارت های پایه در سواد خواندن و نوشتن تحقق پیدا نکرده است و البته این ضعف در ایران نیز وجود دارد.

وی ادامه داد: مسئله دوم غیبت جهانی از مدرسه است که در دوره ای جنبه فیزیکی بوده است، اما در حال حاضر زمان مرده آموزش را محاسبه می کنند که از زمان واقعی کاسته می شود و گفته می شود مقدار زمانی که معلم درگیر آموزش است کاهش یافته است.

باقرزاده گفت: دبیرخانه پروژه بین المللی پرلز و تیمز برای کشورهایی که سفارش پروژه داده بودند، گزارش داده است که به طور میانگین هر معلم یک روز از پنج روز موظفی خود را در مدرسه حضور نداشته است.

باقرزاده با بیان اینکه اگر نظام آموزشی بخواهد بهبود پیدا کند، باید بر چهار مسئله متمرکز شود، گفت:نخست جدی گرفتن توزیع فرصت های برابر یادگیری است که باید بین مخاطبین در تمام طبقات اجتماعی برابر توزیع شود چراکه نخبه پروری آفتی برای نظام آموزشی است.

وی در ادامه اضافه کرد: نکته دوم، اصلاح نظام بازخورد به معلمان است که باید از جنس بالینی باشد و نه از جنس ارزیابی و ارزشیابی تا انگیزه را در معلمان ایجاد کند.

رییس مرکز امور هماهنگی حوزه وزارتی آموزش و پرورش افزود: مسئله بعدی ضرورت ثبات بخشی به نظام آموزشی و کتب درسی است، چراکه اگر ثبات نباشد مهارت های لازم به معلمان برای انتقال مفاهیم آموزشی منتقل نمی شود و مسئله چهارم نیز حذف وجوه مختلف تعارض منافع است.

باقرزاده تصریح کرد: باید به سمت هماهنگ سازی منافع حرکت کنیم و در این گزارش از دو مسئله آخر به عنوان مادر مسائل نامبرده شده است.


علی باقر زاده


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :