Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 269395
تاریخ انتشار : 11 خرداد 1399 0:52
تعداد بازدید : 110

بهره برداری از سد سیاهو در خراسان جنوبی

سد سیاهوی شهرستان سربیشه به عنوان دومین سد بزرگ خراسان جنوبی، امروز با حضور رضا اردکانیان به بهره برداری رسید.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان جنوبی، ساخت این سد که چهل و یکمین سد مخزنی در دولت تدبیر و امید است  از سال ۸۵ شروع شد و با هزینه ۸۰ میلیارد تومان به اتمام رسید.

سرپرست آب منطقه ای خراسان جنوبی گفت: این سد از نوع خاکی-هسته رسی با ارتفاع ۳۹ و ۳۲ متر از پی و بستر رودخانه و طول و عرض تاج ۳۵۲ و ۹ متر است که با ذخیره سازی آب، ۵۰۰ هکتار از اراضی این منطقه را سیراب می کند.

  • قندهاری، ظرفیت جمع آوری آب در سد سیاهو را ۱۷ میلیون متر مکعب اعلام کرد و افزود: این سد دومین سد بزرگ خراسان جنوبی است که با بهره برداری از آن، ظرفیت ذخیره سازی آب در این استان به ۸۱ میلیون مترمکعب افزایش یافت.

 

وی با بیان اینکه سد سیاهو می تواند در تأمین آب شرب، صنعت و کشاورزی این شهرستان نقش مهمی ایفا کند گفت: رونق کشاورزی در اراضی پایین دست، مهار روانابها، و همچنین ایجاد اشتغال از دیگر برکات این طرح است.

 سد سیاهو در ۶۵ کیلومتری شرق شهرستان سربیشه و ۱۲۵ کیلومتری جنوب شرقی بیرجند بر روی رودخانه ای به همین اسم ساخته شده که حوضه ی آبریز آن ۳۰۲۸ کیلومترمربع است.

علاوه بر افتتاح این سد، طرح تامین آب پایدار ۱۵ روستای خراسان جنوبی نیز امروز با حضور وزیر نیرو به بهره برداری می رسد و عملیات اجرایی نیروگاه بادی ۵۰ مگاواتی سربیشه نیز آغاز می شود.

وزیر نیرو: آبرسانی به روستا ها با اجرای طرح یکپارچه سازی شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی شتاب گرفته است. وزیر نیرو در حاشیه بهره برداری از طرح آبرسانی به ۱۵ روستای این استان در درمیان گفت: پارسال با تصویب هیات وزیران، شرکت های آب و فاضلاب روستایی و شهری یکپارچه شدند که این به معنای یکپارچه شدن منابع انسانی و مالی، تجهیزات و امکانات آن ها است و تا پایان شهریور گزارشی از نتایج این طرح به مردم خواهیم داد.

آقای اردکانیان افزود: هزار پست دولتی بر اثر این یکپارچه سازی در جهت کوچک سازی دولت قرار گرفت.

وی سرعت بخشیدن به طرح های آبرسانی روستایی را از دیگر نتایج یکپارچه سازی دو شرکت اعلام کرد و گفت: در روز های اخیر در استان خوزستان آبرسانی به برخی مناطق دچار مشکل، سرعت بیشتری گرفته که این ناشی از اجرای این طرح است و به زودی در سایر نقاط کشور از جمله خراسان جنوبی هم این اتفاق خواهد افتاد.

وزیر نیرو ابراز امیدواری کرد تا پایان دولت دوازدهم ۱۰ میلیون نفر در کشور از شبکه های آب پایدار و بهداشتی برخوردار شوند.

آقای اردکانیان با بیان اینکه سطح برخورداری روستائیان از شبکه ها آبرسانی در کشور ما، بیش از ۲۰ درصد از متوسط جهانی بالاتر است افزود: این آمار در دنیا حدود ۵۵ درصد است در حالی که در ایران، بیش از ۷۵ درصد از مردم روستا ها از آب سالم و بهداشتی بهره مندند که البته امیدواریم بتوانیم سهم بیشتری در خدمت رسانی در مناطق شهری و روستایی داشته باشیم.

این طرح ها در قالب پنجمین هفته از پویش " هر هفته_الف-ب- ایران بهره برداری می شود.


آغاز ساخت اولین نیروگاه بادی در خراسان جنوبی

ساخت اولین نیروگاه بادی خراسان جنوبی، امروز با حضور وزیر نیرو در شهرستان سربیشه آغاز شد.
این نیروگاه ۵۰ مگاواتی با سرمایه گذاری ۷۰ میلیون یورویی بخش خصوصی در آغاز ساخت اولین نیروگاه بادی در خراسان جنوبی۵ کیلومتری شهر درح این شهرستان احداث می شود.


 سد سیاهو


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :