Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 269622
تاریخ انتشار : 28 خرداد 1399 0:2
تعداد بازدید : 121

برای نخستین بار در کشور

نمونه برداری مغز استخوان بدون درد در البرز

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی استان البرز اعلام کرد که برای نخستین بار در کشور ، نمونه برداری مغز استخوان بدون درد با بیهوشی و کمک سونوگرافی در این استان انجام شد.

به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی دانشگاه  علوم پزشکی البرز،  دکتر شهاب الدین سهراب خانی ، فوق تخصص خون و سرطان افزود: به طور معمول عمل نمونه برداری مغز استخوان با بی حسی موضعی و به صورت blind ( چشم بسته از نظر نمونه برداری ) انجام می شود که این روش در بیماران به ویژه بیماران چاق  با احساس درد و برخی افراد با چند بار تکرار انجام خواهد شد که  این عمل دردناک برای بعضی بیماران به خاطره ای کابوس وار تبدیل می شود .

وی ادامه داد: در روش جدید یعنی نمونه برداری مغز استخوان بدون درد با بیهوشی و کمک سونوگرافی ، بیماران هیچ گونه دردی احساس نمی کنند.

 این روش جدید برای نخستین بار در کشور برای بیماری ۸۰ ساله که سابقه این تجربه سخت را داشت با موفقیت در بیمارستان حضرت قائم (عج ) کرج توسط دکتر شهاب الدین سهراب خانی فوق تخصص خون و سرطان و دکتر محمد حسین دلشاد متخصص بیهوشی انجام شد .

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی البرز خاطر نشان کرد : در این روش جدید بعد از بیهوشی اولیه ، با هدایت سونوگرافی توسط پزشک بیهوشی محل نمونه برداری به طور دقیق مشخص می شود و بی حسی موضعی هم در همان محل تزریق شده و سپس با هدایت سونوگرافی توسط پزشک فوق تخصص خون ، سوزن نمونه برداری در محل دقیق قرار داده شده و عمل نمونه برداری بدون کمترین خطا با موفقیت کامل انجام خواهد که  در نهایت محل نمونه برداری دوباره  با داروی بی حسی طولانی اثر ، بی حس شده و سپس بیمار به هوش می آید.

سهراب خانی افزود: شخص بیمار که از این روش نمونه برداری برای آن استفاده شده است این گونه بازگو می کند که این نمونه برداری اش با نمونه برداری قبلی اش قابل مقایسه نیست .

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی البرز خاطر نشان کرد: این روش برای بیماران چاق تر که نمونه برداری معمول در آن ها سخت تر است و تمایل دارند درد کمتری را احساس کنند بسیار موفقیت آمیز است.


عمل جراحی اخبار 1


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :