Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 269920
تاریخ انتشار : 8 تیر 1399 22:4
تعداد بازدید : 170

تولید سالانه ۷۰۰ هزار تن مرغ و تخم مرغ در کردستان

معاون امور اقتصادی استانداری کردستان با اشاره به اینکه کردستان از ظرفیت خوبی در زمینه تولید گوشت مرغ برخوردار است، گفت: هر ساله ۷۰۰ هزار تن مرغ و تخم مرغ در استان تولید شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، خالد جعفری عصر امروز در جلسه تنظیم بازار استان کردستان در سنندج با اشاره به تحریم ها و فشارهای اقتصادی حاکم بر کشور و نیز شیوع ویروس کرونا در اسفند سال گذشته اظهار داشت: این منجر به کاهش تولید جوجه ریزی و کاهش میزان تقاضا و مصرف در استان شد.

وی اظهار کرد: با توجه به کاهش تولید و نیاز به مصرف در داخل کشور تاکنون ۷۲ هزار تن مرغ مازاد در کشور خریداری شده است.

وی با اشاره به اینکه نوسانات زیادی در زمینه قیمت مرغ وجود دارد افزود: قیمت گوشت مرغ باید به نفع مصرف کننده و تولیدکننده باشد و قیمت تعیین شده به گونه ای نباشد که هزینه زیادی بر مصرف کننده تحمیل نشود.

جعفری با اشاره به اینکه کردستان از ظرفیت خوبی در زمینه تولید گوشت مرغ برخوردار است، افزود: هر ساله ۷۰۰ هزار تن مرغ و تخم مرغ در استان تولید شده است.

به گفته وی، ارایه اطلاعات و آمار درست به شفاف سازی و نظارت بیشتر بر قیمت ها کمک می کند.

جعفری تاکید کرد: تصمیمات اتخاذی و مصوب جلسه ستاد تنظیم بازار باید به قیمت پایدار شود.

وی تعداد واحدهای مرغداری در کشور را ۲۳ هزار واحد ذکر کرد و افزود: سال گذشته واحدهای مرغداری و جوجه ریزی با قیمت مصوب سود نکرده است.

شاخص تورم ماهانه استان ۵،۵ بوده است

معاون آمار سازمان مدیریت و برنامه ریزی کردستان نیز شاخص تورم ماهانه استان را ۵،۵ ذکر کرد و گفت: این در حالی است که این شاخص در کشور ۲،۰ بوده است.

مسعود سالمی بوکانی افزود: در سه ماهه امسال شاخص تورم کردستان ۱۶،۶ و در کشور ۲۱،۱ بوده است.

وی نرخ تورم نان و غلات در کشور را ۶،۱ و در کردستان ۱۳،۴ ذکر کرد و افزود: این شاخص در استان بیش از میانگین کشوری بوده است.

سالمی متوسط ماهانه تورم گوشت قرمز و ماکیان در کشور ۴ و در کردستان ۷،۳ عنوان کرد و افزود: تورم ماهانه گوشت قرمز در کردستان ۳،۳ نسبت به کشور بیشتر بوده است.

وی تورم در زمینه میوه و خشکبار در کشور ۱۵،۲ و در استان ۴،۳ ذکر کرد و گفت: در اردیبهشت امسال ۱۱،۲ افزایش قیمت داشته ایم.

وی با اشاره به تورم سوخت، آب ، برق و گاز در اردیبهشت امسال در کشور منفی۲،۲ و در کردستان ۵۱،۶ بوده است اظهار کرد: کردستان در زمینه تورم سوخت جایگاه نخست کشوری را داراست.

به گفته سالمی بوکانی، کردستان از حیث تورم گوشت قرمز و ماکیان رتبه دوم کشوری و در زمینه تورم میوه و خشکبار رتبه نخست کشوری داراست.

سالمی افزود: در زمینه سیب درختی افزایش قیمت و در زمینه قیمت توت فرنگی ۵۵ درصد کاهش داشته است.

وی تاکید کرد: کردستان در زمینه تورم کالاهای متفرقه جایگاه اول کشوری را حایز است.

رییس جهاد کشاورزی استان کردستان نیز گفت: افزایش قیمت گوشت مرغ باید هم به نفع مصرف کننده هم به نفع تولیدکننده باشد.


مرغ


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :