Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 270023
تاریخ انتشار : 15 تیر 1399 20:11
تعداد بازدید : 178

چرا نابغه معلول ایرانی جزو 10 جوان تاثیرگذار جهان شد؟

سازمان غیرانتفاعی اتاق بین المللی جوانان، اسامی ۱۰ جوان ممتاز جهان در سال ۲۰۲۰ را اعلام کرد و امسال نام وحید رجبلو، مدیرعامل استارت آپ توانیتو نیز در میان این اسامی دیده می شود.

به گزارش گروه دیگر رسانه های خبرگزاری فارس، وحید رجبلو، نابغه معلول ایرانی که به تازگی در بین ۱۰ فرد تاثیرگذار جهان در سال ۲۰۲۰ قرار گرفته است در گفت وگویی با روزنامه «خراسان» بیان کرد:

اتاق بین المللی جوانان جهان یک نهاد مردمی است که از حدود 10 سال پیش  فعالیت می کند و حدود 125 کشور جهان هم عضو آن هستند. کشورمان برای  اولین بار است که برگزیده ای در این نهاد دارد.

او درباره نحوه شرکت در این رقابت گفت: بهار 99 در جایی دیدم که می توانم در این رویداد شرکت کنم. رزومه فرستادم و در چند آزمون شرکت کردم. به جز من جوانان دیگری هم معرفی شدند. از بین ایرانی ها و کسانی که از سطح جهان وارد رقابت شدند من اول وارد مرحله 20 جوان برتر و بعد وارد 10 نفر نهایی شدم. 

آرای مردمی یکی از معیارهای این افتخار است

برای انتخاب افراد تاثیرگذار در جهان معیارهای مختلفی وجود داشته و یکی از این معیارها آرای مردمی بوده است. به این شکل که آیا مردم آن کشور فرد مدنظر را به عنوان فردی تاثیرگذار قبول دارند؟ خوشبختانه هم وطنان در این رای گیری به من رای بالایی دادند.

مثل یک آدم عادی ساعت ها کار می کنم

وی افزود: نمی دانم شرایط و محدودیت هایم در انتخاب شدنم تاثیر داشته است یا نه. اما من مثل یک آدم عادی ساعت ها کار می کنم و از سلامتی ام گذشته ام، چون خیلی از امکاناتی که برای سلامتی نیاز دارم اصلا وجود ندارد. 

مثلا من روزانه به فیزیوتراپی نیاز دارم اما هفته ای یک بار این کار را انجام می دهم. این ها نشان می دهد که حتی در نظر گرفتن محدودیت هایم برای انتخاب فرد تاثیرگذار در جهان آن چنان دور از  عدالت نیست.

هیچ مسئولی از من تقدیر نکرد

هر چند که داخل ایران مسئولی را ندیدم که بعد از این رویداد از من تقدیری کند یا حتی احوالم را بپرسد اما قرار است طی جشنی که به زودی در کنگره جهانی اتاق بین المللی جوانان برگزار می شود، جوایزی را به ما اهدا کنند.

گفتنی است، سازمان غیرانتفاعی اتاق بین المللی جوانان، اسامی ۱۰ جوان ممتاز جهان  در سال ۲۰۲۰ را اعلام کرد و امسال نام وحید رجبلو، مدیرعامل استارت آپ توانیتو نیز در میان این اسامی دیده می شود. 

این سازمان هر سال ۱۰ مدیر جوان برتر را که کمتر از ۴۰ سال دارند، از میان ۱۴۰ کشور دنیا انتخاب می کند. این جوانان در واقع نمادی از ماموریت سازمان اتاق بین المللی جوانان هستند و در زمینه های رشد فردی، کسب و کار، کارآفرینی و مشارکت های بین المللی دستاوردهای قابل توجهی داشته اند.

وحید رجبلو، کارآفرین معلول کشورمان، در کودکی دچار آتروفی عضلانی نخاعی می شود، بیماری ای که روز به روز جسم او را تحلیل می برد اما معلولیت و تمام مشکلاتی که این نابغه ایرانی  با آن ها روبه رو بود، برایش  انگیزه ای می شود که به دنبال راهکاری برای توانمندسازی افراد معلول باشد تا زندگی راحت تری داشته باشند.

او با در نظر داشتن همین هدف، استارت آپ «توانیتو» را راه اندازی کرد که روی سه حوزه کلیدی تمرکز دارد؛ سلامت و خدمات درمانی، خدمات آموزشی و سرویس های ضروری روزانه. هم اکنون ۱۴ هزار نفر در ایران از پلتفرم توانیتو استفاده می کنند.

وحید رجبلو حضور فعالی نیز در جامعه دارد و رقابت هایی برای ویلچررانی برگزار می کند، در رویداد هایی نظیر تدکس سخنرانی می کند و طرح های جمع سپاری مختلف را برای فراهم کردن فناوری و توانمندسازی معلولان کلید می زند.


وحید رجبلو، نابغه معلول ایرانی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :