Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 270057
تاریخ انتشار : 17 تیر 1399 22:7
تعداد بازدید : 97

بومی سازی قطعات کلیدی توربین های گازی

یک مقام مسئول گفت: بخش دیگر از قطعات کلیدی و حساس توربین ­های گازی توسط شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در راستای حمایت از ساخت داخل و همکاری شرکت­ های دانش بنیان داخلی بومی سازی شد.

به نقل از وزارت نفت، سعید امینی زاده، مدیر تدارکات و امور کالای این شرکت گفت: دیسک های پانزده گانه کمپرسور هوای توربین و بدنه اصلی نگهدارنده و هدایت کننده گازهای داغ تولیدی در محفظه های احتراق توربین از قطعات ساخته شده از سوی شرکت های داخلی است که تماماً از سوپر آلیاژهای مقاوم در مقابل حرارت و فشار و با دقت بالا ساخته شده اند.

وی افزود: قطعات ساخته شده نوعی از توربین های پرکاربرد در مناطق نفت خیز به شمار می آیند که با توانی افزون بر ۱۴ مگاوات، نیروی محرکه پمپ های فرایندی و کمپرسورهای تزریق گاز را تأمین می کنند.

امینی زاده با بیان اینکه قیمت تمام شده دیسک های بومی سازی شده کمتر از یک سوم نمونه مشابه خارجی است، اظهار کرد: روی دیسک های پانزده گانه کمپرسور هوای رولزرویس پره های ناحیه سرد نصب می شوند که وظیفه تأمین هوای فشرده برای انجام عمل احتراق در محفظه های احتراق را به عهده دارد و قبلاً از سوی سازندگان داخلی بومی سازی شده بود. محفظه های شانزده گانه احتراق نیز روی بدنه توربین نصب شده و در واقع واسطه ناحیه سرد و گرم توربین است و جنس آن از سوپر آلیاژهای ویژه تحمل دماهای بالای ۱۸۰۰ درجه سانتی گراد است که با توجه به اتصالات متعدد از پیچیدگی بالایی برخوردار است.

وی درباره صرفه جویی حاصل از این اقدام توضیح داد: قیمت هر دیسک ۴۰ هزار دلار و بدنه یا کیسینگ آن نیز ۲۵۰ هزار دلار است. بالغ بر ۵۵ دستگاه از این نوع توربین در مناطق نفت خیز جنوب وجود دارد که سالانه دست کم یک پنجم آنها به تعویض دیسک نیاز دارند که با رویکرد حمایت حداکثری از ساخت داخل در وزارت نفت و شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، از خروج قابل توجهی ارز از کشور جلوگیری می شود.


قطعات کلیدی توربین های گازی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :