Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 270083
تاریخ انتشار : 20 تیر 1399 0:11
تعداد بازدید : 87

بهره برداری از پروژه های ملی وزارت صمت با دستور رییس جمهوری

در هفته پنجم پویش ملی «تولید، تداوم امید» چند طرح بزرگ صنعتی و معدنی در استان های سیستان و بلوچستان، فارس و اصفهان را با سرمایه گذاری بیش از پنج هزار و ۸۸۰ میلیارد تومان، به طور همزمان از طریق ویدئو کنفرانس افتتاح کرد.
آقای روحانی در مراسم بهره برداری از طرح های ملی وزارت صمت در استان های سیستان و بلوچستان، فارس و اصفهان با اشاره به افتتاح طرح های مهم کشور در روز های پنجشنبه سیزده هفته مداوم، تصریح کرد: بخشی از افتتاح های امروز مربوط به حوزه معدنی بود که بسیار برای مان حائز اهمیت است؛ زنجیره فولاد ما از سنگ آهن تا کنستانتره، گندله، آهن اسفنجی و فولاد دو برابر شده است.
رییس جمهور افزود: در این زنجیره برخی از این محصولات از دوبرابر بیشتر و برخی کمتر افزایش تولید داشته اند، اما تولید این محصولات در طول هفت سال اخیر در کشور عزیز ایران، دو برابر بیشتر از آن چیزی شده است که قبل از سال ۹۲ بود و این یعنی حرکتی هفت ساله معادل تاریخ صنعتی - معدنی کشور انجام گرفته است.
آقای روحانی خاطر نشان کرد: این به معنای تلاش و فعالیت بخش خصوصی، مهندسان عزیز و بخش های مربوطه در دولت است که همه دست به دست یکدیگر داده و این کار عظیم و بزرگ را انجام داده اند.
رییس جمهور بخش های دیگر تولیدی کشور را نیز دارای شرایطی مشابه دانست و گفت: معاون سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد که توان کشور در حوزه ریسندگی طی هفت سال اخیر به دو برابر رسیده است.
آقای روحانی ادامه داد: عده ای که در فضای مجازی سنگ اندازی و واقعیت ها را تحریف می کنند امروز شاهد باشند که کشور و مردم ما علی رغم تحریم، فشار و توطئه خارجی در یک روز، ۵ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان طرح و پروژه را به افتتاح می رسانند.
رییس جمهور گفت: در سه ماهه اول امسال که با سختی هایی، چون تحریم ها، کرونا و مشکلات کشور مواجه بودیم؛ محصولات صنعتی کشور تقریبا در همه رشته های مهم افزایش یافته است.
وی تصریح کرد: در سه ماهه اول امسال در زمینه پتروشیمی هفت درصد افزایش تولید داشتیم، همچنین در بخش خودروی سواری ۸.۵ درصد، وانت ۲۳ درصد، انواع لاستیک خودرو ۳۱ درصد، شمش آلومینیوم ۳۲ درصد، سیمان ۱۰.۵ درصد و در فولاد خام نیز ۵.۵ درصد افزایش تولید داشته ایم و همچنین در ۱۲ رشته صنعتی، در این مدت با یک رشد بسیار خوبی مواجه بودیم.
رییس جمهور با اشاره به مشکلات کشور در سه ماهه نخست امسال، افزود: آمار و ارقام نشان می دهد که مردمان سختکوش در شرایط بسیار پیچیده مسیر تولید را ادامه می دهند و هدف جهش تولید را محقق می کنند.
آقای روحانی موضوع آبادانی برخی استان های کشور را از موضوعات مهم دولت خواند و گفت: اصفهان و فارس جزو استان هایی با شرایط مناسب هستند و اساسا قطب تمدنی و گردشگری کشور هستند البته در این ماه های اخیر صنعت گردشگری دچار مشکل شده است، اما این استان ها در عین حال قطب گردشگری کشور هستند.
رییس جمهور ادامه داد: همه تلاش ما این است که آزادراه اصفهان - شیراز تا پایان عمر این دولت افتتاح شود، کوتاه و امن شدن راه بسیار مهم است چرا که اتصال این دو شهر و استان از مسیری کوتاه از جمله مواردی است که دولت تا پایان عمر خود آن را دنبال می کند.
رئیس جمهور با اشاره به افتتاح کارخانه های ریسندگی استان سیستان وبلوچستان گفت: این استان می تواند یک قطب بزرگ برای صنعت پارچه بافی کشور باشد.
آقای روحانی در آیین افتتاح طرح هایی در استان های سیستان و بلوچستان، فارس و اصفهان به صورت ویدیو کنفرانسی با اشاره به اینکه در سیستان و بلوچستان شاهد تحول بسیار خوبی هستیم تصریح کرد: این استان امروز دارای گاز است و دسترسی به گاز باید توسعه پیدا کند؛ این استان امروز دارای راه آهن است وتلاش می کنیم در این دولت چابهار به زاهدان متصل شود.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه طرح آبادانی مکران برای کشور اهمیت دارد گفت: مسئله بافت بلوچ برای ما بسیار اهمیت دارد؛ به خاطر حوادثی که در سال ۸۷ ایجاد شده بود بخش بزرگی از کارخانه ای که امروز از آن بهره برداری شد تعطیل بود.
آقای روحانی ادامه داد: خدمت مردم سیستان و بلوچستان عرض می کنم در اولین سفری که من در دولت یازدهم به سیستان وبلوچستان داشتم مقام معظم رهبری به من گفتند کاری کنید که بافت بلوچ فعال شود؛ این هم بدلیل علاقه رهبری به سیستان و بلوچستان و هم بدلیل تبعید شدن ایشان به این استان قبل از انقلاب است و این مناطق را آن زمان از نزدیک با چشم خودشان دیده اند و خیلی مایل بودند که این مسئله بافت بلوچ فعال شود.
وی افزود: من امروز خدمت ایشان عرض می کنم که بحمدالله این آرزو و دستور اجرایی و عملیاتی شد و ان شاءالله نیمه بافندگی (این کارخانه هم) در این دولت تکمیل خواهد شد؛ بسیار مهم است که استان سیستان وبلوچستان به عنوان یک استان استراتژیک برای ما تبدیل به قطبی برای بافندگی در پارچه تبدیل شود.
آقای روحانی گفت: مسئله تولید پنبه با شرایطی که امروز داریم و وزارت کشاورزی کشت پنبه را آزاد کرده است، از الیاف گرفته تا نخ و ریسندگی و بافندگی و رنگرزی و چاپ و بعدش پوشاک باید این زنجیره ادامه پیدا کند.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه همسایه شرقی سیستان و بلوچستان یعنی پاکستان قطب پارچه بافی است اضافه کرد: سیستان وبلوچستان هم میتواند یک قطب بزرگ برای پارچه باشد و ما شاهد یک تحول خوب دراین استان باشیم.
وی با تاکید بر ضرورت استفاده از معادن استان سیستان و بلوچستان تاکید کرد: ما شاهد یک تحول بزرگ در این استان خواهیم بود؛ با سرمایه گذاری که دارد در این استان انجام می گیرد؛ هم در معادن و هم در بنادر و کشاورزی و صنعتش.
آقای روحانی همچنین اظهار داشت: قول وزارت صمت به ما این بوده است که امسال شاهد افتتاح ۲۰۰ طرح بزرگ صنعتی و معدنی به ارزش ۱۷۰ هزار میلیارد تومان باشیم.
رئیس جمهور با بیان اینکه در هفته های آتی به تدریج طرح های صنعت و معدن افتتاح خواهد شد گفت: علی رغم سختی های امسال ما شاهد تحولات بسیار مثبت در کشور خواهیم بود.

دکتر روحانی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :