Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 270133
تاریخ انتشار : 21 تیر 1399 22:56
تعداد بازدید : 101

ایران به صادرکننده تجهیزات مدرن پزشکی تبدیل شده است

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی: ایران از یک وارد کننده لوازم و تجهیزات پزشکی، به یک تولید کننده و البته صادر کننده تجهیزات مدرن در دنیا تبدیل شده است.

به گزارش خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا، دکتر «سعید نمکی» شامگاه شنبه در آئین افتتاح بیست و یکمین همایش کشوری آموزش علوم پزشکی، سیزدهمین جشنواره شهید مطهری و دومین جشنواره دانشجویی ایده های نوآورانه در مرکز همایش های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران در سخنانی که به صورت ویدئو کنفرانس انجام شد، افزود: نخستین رکن معلمی عاشق پیشگی است و معلم عاشق هرگز خسته نمی شود.

وی در این آئین که باحضور جمعی از مدیران حوزه معاونت آموزشی، اساتید و صاحب نظران علوم پزشکی برگزار شد، نافع بودن علم را مورد توجه قرار داد و گفت: معلم عاشق باید منور به علم معرفت و صبور باشد و با هر کمبودی بسازد.

نمکی اظهار کرد: یک معلم خوب باید بتواند علاقه و دلبستگی به آب و خاک در دانشجویان خود ایجاد کند، متاسفانه در حال حاضر ما اسطوره های اینگونه را گرچه هستند، اما کمتر داریم.ما از معلمان قدیم یادگرفتیم که ماندگاری در این آب  و خاک و کار برای مردم بزرگترین عبادت است اما متاسفانه امروز معلمانی داریم که پل ارتباطی بین دانشجویان و نخبگان کشور با بیرون از مرزها شده اند.

وی ادامه  داد: این یعنی معلمانی که همزمان که در این آب و خاک هستند و دل در گرو خارج از کشور نه برای کسب علم و دانش بلکه برای زندگی دیگر دارند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: اگرچه ما وظیفه داریم فضای مناسبی برای ماندگاری جوانان کشور فراهم کنیم اما اینکه معلم دانشگاه نخبگان هوشی را انتخاب و پلی برای انتقال این جوانان به خارج از کشور شود، عادلانه نیست و از عاشقی به دور است.

وی در عین حال بیان کرد: امروز به رغم همه این بحث ها و تنگناها به لطف خداوند و همت بالای اساتید و معلمان و دانشجویان رشد قابل توجهی در نیروی انسانی نخبه و متخصص داریم و توانسته ایم در شرکت های دانش بنیان خلق ثروت کنیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: ما در طول ۲ ماه گذشته و با وجود مشکل کرونا در کشور توانسته ایم به همت جامعه تحصیلکرده  کشور و دانشگاه های علوم پزشکی و فارغ التحصیلان آنها از یک وارد کننده لوازم و تجهیزات پزشکی به یک تولید کننده و البته صادر کننده تجهیزات مدرن تبدیل شویم.

وی افزود: ما توانستیم به لطف خداوند و با همت و کمک بزرگان عرصه پزشکی کشور به عنوان پیشکسوتان و معلمان، بیماری کووید - ۱۹ را در کمتر از ۲ ماه به گونه ای مهار کنیم که از خیلی از کشورهای پیشرفته جهان جلو بیافتیم.

نمکی گفت: شاخص های کشور  در میزان سرمایه گذاری مادی در ایجاد تخت های آی سی یو و عادی، قابل قیاس با شاخص های کشورهایی که از ایران عقب افتاده اند نبوده است، آنچه که به کار آمد همت، غیرت، متانت و دانش بزرگان علم پزشکی این کشور بوده است.

وی با اشاره به رشادت های پیشکسوتان عرصه پزشکی در کمک به بیماران مبتلا به کرونا در مراکز درمانی گفت:با اینکه بسیار توصیه می شد افراد مسن در مقابل کرونا شکنننده تر هستند و ریسک ابتلای آنها به این بیماری بالاست و نباید به میدان بروند، اما اساتید پیشکسوت علم پزشکی دل به دریا زدند و در روزهای نخست شیوع بیماری که پوشش و امکانات حفاظتی محدود بود برای تشویق دل بستگی پزشکان جوان برای کمک به مردم دل به آتش زدند و در خط نخست مبارزه با ویروس کرونا جانفشانی ها کردند.

وزیر بهداشت افزود: نیازمند تربیت انسان هایی هستیم که دردهای امروز جامعه را بفهمند و برای علاج تک تک آنها راهکار داشته باشند. امروز دانشگاه های ما نیازمند تحول در نیروی انسانی است. در دانشگاه ها ژنرال زیاد تربیت می کنیم، اما سرباز کم است.


دکتر سعید نمکی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :