Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 270217
تاریخ انتشار : 24 تیر 1399 18:18
تعداد بازدید : 143

دستیابی به دانش فنی تولید ظروف اسفنجی از نشاسته

محققان دانشگاه علم و صنعت دانش فنی تولید ظروف اسفنجی از نشاسته را بدست آوردند.
به نقل از معاونت علمی و فناوری، ظروف یکبار مصرف سالانه حجم بالایی از ضایعات را تشکیل می دهند. ظروفی که برای بسته بندی غذا کاربرد دارند. تولید این حجم از این ضایعات برای محیط زیست آسیب زا است. برای رفع این مشکل محققان در دانشگاه علم و صنعت راهکاری نوین ارائه دادند.

آنها از منابع گیاهی ظروف یکبار مصرف تولید کردند. صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز از این محققان حمایت کرد تا مسیر حرکت آنها هموار شود.

محمد فصیحی دستجردی مجری این طرح پژوهشی بیان کرد: در این طرح از ترکیب نشاسته و پلیمر زیست سازگار برای تولید این ظروف استفاده شد. نشاسته یکی از منابع تجدید پذیر ارزان و در دسترس برای تولید پلیمرهای زیست تخریب پذیر است. این ماده به دلیل ترکیب شدن با پلیمرهای سنتزی می تواند موجب کاهش قیمت و زیست تخریب پذیری محصول تولیدی شود.

فصیحی دستجردی ادامه داد: نشاسته ماده ای حساس به آب و شکننده است. همچنین قابلیت شکل دهی ندارد. پس در این پژوهش برای رفع مشکل عدم شکل پذیری اقداماتی انجام شد. ما ساختار نشاسته را برای تولید این ظروف اصلاح کردیم و با توجه به فرمولاسیون پیچیده این ماده کاری سخت بود. به نشاسته اصلاح شده قابل فرآیند نشاسته ترموپلاستیک می گویند. این کار به کمک افزودن نرم کننده ها انجام می شود که نقطه ذوب نشاسته را کاهش می دهد.

وی بیان کرد: اکنون موفق به دستیابی دانش فنی برای تولید ظروف اسفنجی (برای نگهداری مواد غذایی گرم) از نشاسته شدیم. نمونه های اولیه این محصول به دو صورت ظروف عادی و اسفنجی تولید شد و نتایج اولیه نیز رضایت بخش بود. این ظروف مناسب غذای گرم است و ایجاد مسومیت نمی کند. همچنین دوستدار محیط زیست هستند و آلودگی خاک را به دنبال ندارد.


تولید ظروف اسفنجی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :