Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 270531
تاریخ انتشار : 6 مرداد 1399 22:38
تعداد بازدید : 54

ما در صنعت پتروشیمی و فولاد، جزو صنایع پیشرفته دنیا هستیم

صنعت پتروشیمی و فولاد ما، جزو صنایع پیشرفته دنیا است طبیعی است که از لحاظ کیفیت اگر نتوانیم رقابت کنیم نمی توانیم بازار پایداری را در اختیار داشته باشیم.
بسم الله الرحمن الرحیم

خوشحالم که در خدمت سربازان خط مقدم جبهه اقتصادی و عرصه اقلام صادراتی مهم کشور هستیم. البته همه تولیدات برای کشور بسیار ارزشمند است و امسال هم سال جهش تولید است. اساسا پایه اصلی حرکت جامعه، تامین نیاز جامعه، اشتغال در جامعه، صادرات و به دست آوردن بازارهای هدف، یافتن جایگاه برتر تولیدی در منطقه و جهان، تولید است.

دو بخش اقتصادی که در این جلسه در خدمت شان هستیم، یعنی مهم ترین شرکت های پتروشیمی و مهم ترین شرکت های فولادی، هم بار سنگین تولید را بر دوش دارند و هم صادرات غیرنفتی و از سوی دیگر در تامین ارز مورد نیاز در بازار نیما و ایجاد اشتغال لازم برای نسل جوان و تحصیلکرده سهم مهمی دارند. هر دو صنعت هم جزو صنعت های پیشرفته دنیا هستند و الحمدالله محصولات آنها هم محصولاتی است که از لحاظ کیفیت با محصولات سطح جهانی می تواند رقابت کند.

طبیعی است که اگر از لحاظ کیفیت محصولات تولیدی نتوانیم با دنیا رقابت کنیم، نمی توانیم بازار پایداری در اختیار داشته باشیم. همچنین خوشبختانه در زمینه زنجیره تولید که به نظرم در صنعت فولاد یک قدم جلوتر هم هست. زنجیره تولید در صنعت پتروشیمی هم باید یک قدم فراتر از آنچه تا امروز بوده، بردارد. البته آن تقسیم بندی که در محصولات اصلی پتروشیمی انجام می گیرد و اسم برده می شود، آن محصولات را امروز تولید می کنیم، اما باید زنجیره تولید محصولات را تا قلم نهایی مورد نیاز، مصرف کننده، تولید کنیم.

در حال حاضر هم، صنعت پتروشیمی خود بخشی از نیازمندی های بخش های دیگر این صنعت را تامین می کند و نیازمندی های دیگر را هم بخش های دیگر که باید فعال شوند و باید تامین کنند تا زنجیره تولید در پتروشیمی هم، محصولات تا اقلام مورد نیاز مصرف کننده نهایی تکمیل شود. بعضی از این بخش ها فعال است و در بعضی بخش ها باید زنجیره های پایین دستی را کامل کنیم.

البته در صنعت فولاد، غیر از شرکت های فولادی، بخش های صنعتی دیگری هم هستند که می آیند و فولاد یا ورق یا میلگرد یا هر محصول دیگری را که محصول نهایی صنعت فولاد است، می برند در بخش های پایین دستی خودشان و این زنجیره مصرف را کامل می کنند.

حالا این دو محصول، هم محصول پتروشیمی و هم محصول فولاد، برای صنعت کشور بسیار مهم است. یعنی شما در نظر بگیرید اگر امروز پتروشیمی و فولاد را نداشتیم و می خواستیم نیاز داخلی به این محصولات را از خارج وارد کنیم، می بایست میلیاردها دلار مصرف می کردیم تا این مواد را به موقع تامین می کردیم. حتی اگر در نظر بگیریم که کشتیرانی آن بی اشکال بود، بازار هم بی اشکال بود، پول هم می داشتیم، اما باز هم تامین سخت بود. اما امروز بحمدالله در بخش اعظم این محصولات بی نیاز هستیم.

در همین آماری که در جلسه گفته شد که واردات کشور چه مقدار بوده و امروز چقدر کاهش پیدا کرده است. از 8 هزار به 500، تفاوت آن که روی پای خود ایستاده ایم، معلوم است. یعنی خودکفایی یا خوداتکایی، به عنوان یکی از دستاوردهای مهمی است که این تولیدات ارزشمند برای کشور بوجود آورده است.

البته یک بحثی همیشه مطرح می شود و آن اینکه باید جلوی خام فروشی را بگیریم. این حرف درستی است، چون وقتی محصول را خام عرضه می کنیم قیمت بسیار کمی دارد. ارزش افزوده اصلی آن در مسیر تحولاتی است که می رسد و زنجیره ای است که ایجاد می شود.

امروز بحمدالله هم در پتروشیمی و هم در فولاد از خام فروشی فاصله گرفتیم و آمدیم در عرصه ارزش افزوده و زنجیره های بعدی. اگر فرض کنید مثلا زمانی می رفتیم معدنی را کشف می کردیم، یک معدن سنگ آهن، این سنگ را هم بدست می آوردیم و حمل می کردیم به بندر و به یک مقصدی می رساندیم، حالا ارزش آن سنگ چقدر بود و ارزش فولاد چقدر است؟ یا زنجیره قبلی آن مثلا آهن اسفنجی چقدر است؟ یا گندله چقدر است، یا کنسانتره، همه زنجیره را که یکی یکی جلو می رویم و دنبال صادرات نهایی می رویم و ممکن است محصولات پایین تر و ریزتر هم باشد که در صنعت ساختمانی یا سایر تولیدات به کار می رود. همین که گفتند، از معدن به ورق نهایی برسیم که بخشی از نیاز نهایی جامعه از صنعت فولاد است. این موضوع خام فروشی موضوع بسیار مهمی است که محصولات ما را با ارزش می کند، ثروت جامعه را بالا می برد، اشتغال بوجود می آورد و در این زمینه حرکت بسیار خوبی انجام گرفته است.

الان اینکه در جلسه گفته شد در زنجیره فولاد، در هر یک از حلقه های زنجیره این صنعت، تقریبا محصول تولیدی کشور در این هفت سال دو برابر شده، یعنی در کنسانتره به دو برابر رسیدیم، در گندله به دو برابر رسیدیم، در آهن اسفنجی به دو برابر رسیدیم، در فولاد به دو برابر رسیدیم، یعنی تقریبا محصولات ما در همه این زمینه ها در این هفت سال دو برابر شده، این کار بسیار بزرگی است که انجام گرفته است. پول زیادی در این زمینه صرف سرمایه گذاری شده است.

اینکه در این جلسه گفته شد که یک طرح در سال گذشته یا سالهای گذشته در گل گهر افتتاح شد که 8 هزار میلیارد تومان ارزش این طرح بود، میلیاردها تومان یا دلار مصرف می شود تا بتوانیم این زنجیره های صنعتی را چه در پتروشیمی و چه در تولید فولاد، فرق نمی کند به وجود بیاوریم و بتوانیم این حرکت را برای جامعه مان که می تواند هم جایگاه کشور را تقویت کند، هم می تواند اشتغال ایجاد کند، هم می تواند ظرفیت جدید در تولید ایجاد کند، به هدف برسانیم.

یک نکته مهمی اینجاست. اینکه این محصولات که می گوییم دو برابر شده، پتروشیمی هم تقریبا همین حالت را دارد. تولید محصولات پتروشیمی از اول سال 92 تا پایان امسال، تقریبا دو برابر شده است. مثلا از حدود 50 و خرده ای، امسال به 100 می رسیم. برنامه ریزی برای آینده و سال 1404 هم تولید 133 است. اینکه توانستیم تولید را دو برابر کنیم، این هنر بسیار بزرگی است. یعنی تولید کشور هر میزان که بوده از قبلِ انقلاب، بعد از انقلاب، در همه دولت های گذشته، هر چه که بوده، در این هفت سال تقریبا معادل همه آنهایی شده که در تاریخ صنعتی ایران در بخش فولاد یا در بخش پتروشیمی تلاش و کار می کردیم و محصولی که بدست آوردیم، این کار خیلی ارزشمند است. این کار شماست، کار شرکت های بزرگ ماست، کارِ جوانهای تحصیلکرده، کار مدیران، کار کارگران ماست. یعنی همه دست به دست هم دادیم و یک تحول بزرگ را در فولاد و پتروشیمی ایجاد کردیم.

گاهی وقت ها نیازی به پاسخ ندارد، در بعضی از روزنامه ها، بعضی از عزیزان مقالاتی می نویسند و می گویند مثلا دولت فلان اوراق را عرضه کرده، این اوراق سال آینده این موقع باید پرداخت شود، بنابراین این دولت آمده چیزی را مصرف کرده که دولت بعدی باید این بدهی را پرداخت کند. البته این نیازی به پاسخ ندارد، چون دولت یازدهم هم که کارش را شروع کرد، یک بدهی کلانی به عهده اش بود که پرداخت کردیم. یک وقت بخشی از این بدهی به دولت بعدی منتقل می شود.

اما وقتی اینها را محاسبه می کنیم، یعنی ببینید چقدر سرمایه مصرف شده برای اینکه در فولاد و پتروشیمی محصول تقریبا به دو برابر برسد و این فقط در فولاد و پتروشیمی نیست، در بنزین هم همین است. میزان بنزین تولیدی که در آغاز این دولت داشتیم، یعنی سال 92 مثلا حدودا 50 و خرده ای میلیون لیتر بوده و الان بیش از 110 میلیون لیتر است و تا آخر سال بیشتر هم می شود. بنزین هم دو برابر شده است. در محصولات کشاورزی هم همین است. یعنی میزان تولید محصولات کشاورزی در آغاز این دولت 97 میلیون تن بوده و الان 130 میلیون تن است. ببینید این رقم چطور و چه مقدار افزایش پیدا کرده است. این کشور  را خودکفا و بی نیاز کرده است. بخش عمده ای از گندم مورد نیاز کشور را از خارج می خریدیم، اما امروز برای گندمی که مورد نیاز مردم هست، هیچ نیازی به واردات نداریم. ممکن است برای بخش های صنعتی، زمانی از جایی بخریم و وارد کنیم، ولی برای نیاز مردم، یعنی نانِ مردم خودکفا هستیم. امسال و در 5 سال گذشته، پشت سر هم در گندم خودکفا هستیم. بعد از انقلاب که چنین دستاوردی نداشتیم، قبل از انقلاب، زمان هایی بوده که جمعیت کم بوده، ممکن است گندم به اندازه کافی واقعا وجود داشت، ولی بعد از انقلاب که محاسبه می کنیم، سالهایی مثلا یک سال یا دو سال خودکفایی داشتیم، ولی هیچ وقت نبوده که 5 سال پشت سر هم خودکفایی داشته باشیم.

اولا مسئولیت کشور را به عهده داریم، نه صرفا مسئولیت دولت مان را، به عنوان نمایندگان مردم، حالا رئیس جمهور که انتخاب می شود یا بقیه مقامات که انتخاب می شوند، مستقیم یا غیرمستقیم از طرف مردم انتخاب می شوند. مسئولیت آنها تامین منافع ملی، اهداف ملی و نیازهای ملی است، منتها دوران مسئولیت محدود است. دوران مسئولیت ممکن است چهار سال یا هشت سال، ممکن است کمتر یا بیشتر باشد ولی اساس مسئولیت، حفظ کشور هست. یا مثلی که از قدیم بچه بودیم، می گفتند دیگران کاشتند و ما خوردیم، ما باید بکاریم برای آینده که دیگران بخورند. این حرف درست و واقعی است که باید خودمان را آماده کنیم.

پس اصلا نباید در این فکر باشیم که الان 14 میلیارد مثلا در پتروشیمی سرمایه گذاری کردیم، 14 میلیارد سرمایه گذاری نمی کردیم و می آوردیم و در داخل مصرف می کردیم، کمی وضع ارز بهتر می شد. 14 میلیارد سرمایه گذاری کردیم برای جهش دوم، 8 میلیارد هم برای جهش سوم تا حالا سرمایه گذاری کردیم. برای جهش سوم که 1404 به ثمر می رسد، از حالا سرمایه گذاری می کنیم. 8 میلیارد تاکنون سرمایه گذاری برای مرحله سوم و جهش سوم شده است.

این تفکر، تفکرِ نادرست است که فکر کنیم مثلا یک طوری این چهار سال را خوب بگذرانیم، یک طوری این یک سال که از دولت مانده خوب بگذرانیم، اصلا این تفکر، تفکر ناصحیح است. باید برای منافع ملی مان، برای ملت مان، فرق نمی کند این دولت، دولت بعدی، دولت قبلی، همه یک وظیفه سنگین و بزرگی را بر عهده داریم.

در این جلسه، هم می خواستم گزارش را از خودِ مسئولین بزرگ پتروشیمی و فولاد بشنوم که در حد فرصت این جلسه شنیدم و هم می خواستم نکاتی که مورد نظرشان است یا اشکالاتی که مورد نظر آنهاست، یا کمکی که دولت باید انجام بدهد، بشنوم که مطرح کردند. این هم تقریبا مطرح شد. ممکن است نکات دیگری هم داشته باشید. خواهش می کنم در بخش پتروشیمی اگر نکاتی دارید با آقای مهندس زنگنه، در بخش فولاد اگر باز نکات دیگری در نظر شماست به آقای مهندس خیابانی بدهید که در جلسه فردا صبح ستاد اقتصادی دولت، همه این مواردی که در این جلسه مطرح شد و وظیفه داریم آنها را حل کنیم، در همین جلسه فردا این را مطرح کنیم.

درباره گمرک، بانک و ارزش افزوده بحث داشتید. هر موضوعی که مورد نظر شما بود و بحث داشتید و درست بود آنها را باید حل و فصل کنیم.

اول تشکر از شماها که بارِ بسیار سنگینی را بر عهده گرفتید. مردم باید بدانند در شرایطی که آمریکا کشور را تحریم کرد، در شرایطی که بدترین فشارها را بر مردم وارد کردند و الان حدود دو سال و سه ماه است در شدیدترین فشار هستیم، یعنی از اردیبهشت 97، حساب کنید تا الان که وارد مرداد شدیم، تقریبا دو سال و سه ماه است در شدیدترین فشار هستیم. دو سال که هیچ، آنها فکر می کردند چند ماه بیشتر نمی توانیم دوام بیاوریم و بعد از چند ماه تماس می گیریم، به قول خودشان گفتند شماره تلفن به ایرانی ها دادیم، هر وقت خواستند تماس بگیرند. فکر می کردند مجبور می شویم با آنها تماس بگیریم.

در این دو سال و سه ماه اگر بگویم 23 بار، کم گفتم، چون فقط در سفرم به نیویورک در سال 96، هشت بار تقاضای ملاقات کردند. سال 97 بیشتر و سال 98 که سال قبل بود زمانی که در نیویورک بودم، تقریبا همه سران کشورهای غربی و اروپایی یکی یکی آمدند و خواستند که ملاقات و مذاکره کنیم. البته ابایی از مذاکره نداشتیم، اما نمایش را نمی خواهیم و دنبال نمایش نیستیم، دنبال حل مساله هستیم.

امروز تحریمی بر ایران تحمیل شده که برخلاف همه مقررات بین المللی است و آنها باید تحریم را بردارند و هر چیزی اینها می گویند، اول باید کارِ خلافی را که انجام دادند و شروع کردند، خاتمه بدهند، نه پیش شرط بگذارند؛ این یک واقعیت است.

آنها به ملت ایران فشار آوردند، به دولت ایران فشار نیاوردند. به مردم فشار آوردند. تحریم آنها یک تروریسم اقتصادی بوده، الان در شرایط کرونا یک تروریسم درمانی هست. حتی از یک جایی می خواهیم، یک جای بین المللی می خواهیم برای کرونا وام بگیریم، آن مرجع حاضر است برای کرونا به ایران وام بدهد، کسی که مانع است آمریکایی ها هستند. آنها مانع می شوند. بنابراین علیه درمان مردم، علیه ملت، اما در عین حال چطور توانستیم در این دو سال و سه ماه بایستیم؟

البته همه مردم به سهم خودشان در اینجا ایستادگی کردند، تولیدگران در خط مقدم و فکر می کنم صنعت فولاد و پتروشیمی در خط جلوی این مبارزه بودند، چرا؟ برای اینکه اولا نیازهای داخلی را تولید کردند و نیازهای داخلی را در اختیار مردم گذاشتند، ثانیا یک بخش بزرگی از نیازهای ارزی کشور که در اصطلاح می گوییم ارز نیمایی، اینها تامین کردند. 100 درصد آنچه را که قول داده بودند و بیشتر از 100 درصد، بالاتر از 100 درصدی که قول داده بودند ارز تحویل دادند. البته شرایط کشور یک شرایطی است که امسال می بایست پتروشیمی مثلا 15 میلیارد ارز در نیما می آورد، حالا بازار یک مقدار متفاوت است، وقتی قیمت نفت پایین می رود قیمت گاز، پتروشیمی، سایر محصولات، محصولاتی هستند که وابسته به زنجیره نفت هستند، به هر حال آنها هم کاهش پیدا می کنند. اما در عین حال همین امسال با سختی هایی که وجود دارد، دنبال آن هستیم سختی هایی که مطرح کردند، حل و فصل کنیم.

در مجموع امروز یک بار سنگینی را در سال 99 بر دوش گرفتیم. در همین چهار ماه اول امسال هم بخش فولاد و هم بخش پتروشیمی، به تعهدات خودشان عمل کردند. اتفاقا دائم تقاضا می کنیم و می گوییم صادرکنندگان عزیز ارز را به موقع بیاورند. دو بخش بزرگی که بالاترین ارز را وارد کشور می کنند یعنی پتروشیمی و فولاد اینها به موقع آوردند و به موقع می آورند.

باید در اینجا، در این دو سال و سه ماه، در این سختی هایی که بودیم، در بخش پتروشیمی چون همیشه بار را به دوش آقای مهندس زنگنه می گذاشتیم، از ایشان تشکر کنیم. از وزارت صمت در مسئولیت های مختلف، از وزرای قبلی تشکر کنم و الان هم از سرپرست وزارت صمت آقای خیابانی تشکر کنم.

کار بزرگی انجام گرفته یعنی مردم مطلع باشند که اگر دولت افتخار می کند و می گوید در برابر آمریکا، در برابر تحریم، در برابر فشار خارجی می ایستم، این ایستادگی منوط به کمک همه هست. همه تولیدکنندگان، همه سرمایه گذاران، همه کارآفرینان و مخصوصا زنجیره پتروشیمی و زنجیره فولاد بار بسیار سنگینی را بر دوش داشتند و می خواهم در اینجا به عنوان رئیس جمهور ملت ایران از این عزیزان سپاسگزاری و تشکر کنم، برای اینکه کار بزرگی را در این دو سال و سه ماه انجام دادند و من مطمئنم امسال و سال آینده هم با همان قدرت و شهامت و تولید و تولید بیشتر تلاش می کنند. هم امسال زنجیره فولاد در طول سال تا پایان مجموعه زنجیره، 26 میلیون تن اضافه می شود و هم در پتروشیمی محصولات تا پایان سال اضافه می شود. امسال اگر همه این طرح های 17 گانه انشاءالله به افتتاح و نتیجه برسد، حدود 25 میلیون تن محصولات پتروشیمی اضافه می شود و 26 میلیون تن در فولاد که رقم بسیار بزرگی در یک سال است.

اینها بحث یک سال است. یعنی سال 99 است، یعنی در یک سال در شرایط تحریم می بینیم یک حرکت بزرگ انجام گرفته است.

حرکت های جانبی آن هم هست، یعنی برای اینکه بخش فولاد اداره شود، دنبال راه آهن هم هست، این یک کار جانبی است که انجام می دهد و تحول بزرگی در راه آهن است. در بخش آب هم یک تحول بزرگ است چون اینها مصرف کننده بزرگ آب هم هستند. مخصوصا فولاد مصرف کننده بزرگ آب است. بخشی از صنایع دیگری هم هست که در این جلسه نبودند. آلومینیوم هم باز جزو موارد ارزشمند است، مس هم همینطور، شرکت های دیگر هم هستند. آنها هم به سهم خودشان صادرات دارند. آنها هم در سامانه نیما ارز را عرضه می کنند. آنها در این جلسه نبودند بیشتر در زمینه فولاد و پتروشیمی در این جلسه بحث کردیم.

در مساله آب هم قدم های مهمی برداشته شده است. در مساله آب باید آب دریاها را به فلات مرکزی برسانیم. یکی از راههای آن این است. در آب خیلی کارها باید انجام بدهیم. یکی این است که این کار را انجام بدهیم و الحمدالله امسال سدهای فراوانی را به افتتاح رساندیم و تا آخر سال هم سدهای جدیدی به افتتاح می رسانیم. با وزیر نیرو هم همین هفته پیش صحبت می کردیم که وزیر نیرو گفت تقریبا 8، 9 سد را اضافه بر آنچه قول دادیم، انشاءالله تا اوایل سال آینده، به افتتاح می رسانیم.

ضمن اینکه باید سد بسازیم و آبها را به صورت مدرن در مزارع مان استفاده کنیم، یکی دیگر از کارهایی که باید انجام دهیم هم این است که آب دریا را به فلات مرکزی کشور بیاوریم و در این راه صنعت فولاد پیش قدم شده و انشاءالله در مهر ماه اولین بخش این آب از منطقه خلیج فارس و دریای عمان وارد فلات مرکزی کشور می شود و به گل گهر می رسد و این قدم بسیار مهم و مبارکی است که انشاءالله انجام می گیرد.

باید خدمت مردم عزیز و بزرگوار عرض کنم که اولا دولت در نتیجه تلاش همه شرکت ها و همه تولیدکنندگان در داخل، به تعهدات خود متعهد و بسیار امیدوار است. و از طرفی هم به این شرکت های عزیزی که الان خدمت شان هستم می خواهم عرض کنم که منافع شرکتی برای شما مهم است. معلوم است این شرکت به عنوان فرزند شماست، تولیدات برای شما مهم است، مایه افتخار شماست، اما هر جا بین بنگاه و کشور دو راهی ایجاد می شود، کشور را ترجیح دهید. یعنی یک وقتی منافع ملی، منافع کشور است و یک وقتی منافع بنگاهی است. مثلا فلان شرکت فولاد الان مثلا یک سهم از سهم های شناور خود را بیاورد و عرضه کند، اصلا هم بورس زنده می شود. چون اصلا اینها سهم هایشان اینقدر ارزشمند است که خیلی ها، اگر 10 بنگاه بیایند، سهام خود را عرضه کنند، به اندازه یک سهم شناور اینها نمی شود. یک سهم شناور را عرضه کند هم بورس تحول پیدا می کند، هم خون جدید وارد بورس می شود و هم آنها نیازمندی های ریالی شان تامین می شود. یعنی به جای اینکه اوراق را پخش کنند و مسائل مالی شان را تامین کنند، با عرضه سهام نیازمندی هاشان را مرتفع می کنند و طرح های نیمه تمام شان را تکمیل می کنند.

حالا طرحی دارد، همین طور بایستد ممکن است سه سال طول بکشد، ولی پولی که از بورس بلافاصله در اختیارش قرار می گیرد می تواند یکساله و گاهی چند ماهه طرح آن را تکمیل کند.

بنابراین توصیه می کنم که سهام را در بورس عرضه کنید که به نفع بورس و مردم و خودتان است. یعنی پولی که شما نیاز دارید بازار سرمایه بهتر از بازار پول است، بازار سرمایه سریع تر به شما جواب می دهد، پاسخ مناسب تر به شما می دهد، در یک زمان کوتاه هم رقم درشت تر به شما می دهد. شما سهام تان را در یک زمان کوتاهی می توانید سهام شناورتان را تصمیم بگیرید، هفته بعد می توانید عرضه کنید و میلیاردها تومان پولی که می خواهید فوری در اختیار شما قرار می گیرد.

بنابراین ضمن اینکه از شما متشکرم و تشکر فراوان می کنم به خاطر تلاشی که در طول مدت هفت سال گذشته، مخصوصا در این دو سال و سه ماه انجام دادید و امروز هم انجام می دهید و ارز مورد نیاز بانک مرکزی را تامین می کنید و طرح های نیمه تمام تان را تکمیل می کنید، خواهش می کنم که در عرضه سهام به بورس هم جدیت بیشتری به خرج دهید؛ هم برای خودتان و هم برای بورس و هم نیازمندی های داخلی.

به گونه ای نیازمندی های داخلی را تامین کنیم که علامت نادرست هم به ارز داده نشود. یک وقتی طوری عرضه می کنیم که ممکن است، علامت نادرست به قیمت ارز بدهد و ممکن است بازار را تحت فشار قرار دهد و محصولات را گران تر دربیاورد، چون یک کشور هستیم، یک منفعت ملی داریم و همه باید برای آن منفعت مان تلاش کنیم.

انشاءالله امیدوارم خداوند به همه توفیق دهد تا بتوانیم وظیفه بسیار سنگینی که در این مقطع تاریخی بر دوش داریم انجام دهیم. ماههای آینده به اعتقاد بنده شرایط همه شرکت های شما بهتر از ماه فروردین و اردیبهشت است که شرایط کرونا و شرایط سختی بود، شرایط بهتری دارید انشاءالله. مردم هم باید در ماههای آینده هم برای بازار ارز و هم برای تولیدات داخلی امیدوارتر باشند. خداوند به همه شما توفیق بیشتر عنایت کند انشاءالله.

والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته.


روجانی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :