Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 270608
تاریخ انتشار : 9 مرداد 1399 22:14
تعداد بازدید : 86

خودکفایی ایران در زمینه طراحی و ساخت پروژه های مترویی

فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا گفت: در حال حاضر در بخش طراحی و ساخت پروژه های مترویی نیازی به خارج نداریم و تجهیزات مترو هم تا حدود زیادی داخلی سازی و بومی شده است.
سعید محمد پیش از ظهر امروز در مراسم کلنگ زنی خط سه مترو شیراز اظهار داشت: امسال با وجود اینکه سال سختی است اما امیدواریم که با کمکی که از طریق منابع جهش تولید می شود بتوانیم بخشی از پروژه ها را در استان فارس تکمیل کنیم.

وی  با اشاره به این پروژه گفت: امید است که امسال قرارگاه بتواند راه اهن اقلید – یزد، سد نرگسی و سد هایقر را برای آبگیری آماده کند و محور دشت ارژن – ابوالحیات هم که روز گذشته بازدید کردید، تکمیل شود.

محمد با بیان اینکه قرارگاه این آمادگی را دارد که کما فی سابق در خدمت دولت باشد، افزود: در سال های گذشته قرارگاه خاتم با درخواست مسئولان استان برای خط دو مترو شیراز وارد شد و خط دو در حال حاضر 60 درصد در بخش سیبیل پیشرفت و سرعت خوبی دارد، بیش از 800 متر را در دی ماه حفاری کردیم که نرم خوبی است.

فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا با بیان اینکه استان برای خط سه هم درخواست کرد که قرارگاه ورود کند که این پروژه امروز کلنگ زنی می شود، بیان کرد: شهر شیراز یک شهر مستطیل شکل است که توسعه آن از سمت غرب است، بنابراین در مناطق غربی شاهد ترافیک هستیم این خط که توسعه خط یک است از میرزای شیراز تا راه آهن را پوشش می دهد و ترافیک این منطقه را هدایت می کند.

وی با اشاره به اینکه خط سه مترو شیراز تقاطعی با خط یک و دو دارد، گفت: این ویژگی می تواند به طور مناسب جمعیت را توزیع کند و شاهد روند مناسب تر و  مطلوب تر کنترل و هدایت ترافیک در این شهر باشیم.

محمد با بیان اینکه شیراز به شهر لطافت طبع معروف است و نباید بگذاریم که با آلودگی خراب شود، افزود: پروژه های متروی به حفظ وضعیت شیراز کمک می کند تا جنبه تاریخی و لطافت خود را حفظ کند.

وی با بیان اینکه قرارگاه تجربیات خوبی در زمینه مترو دارد، عنوان کرد: از 590 کیلومتر مترویی که در کشور در حال اجرا است، 290 کیلومتر توسط قرارگاه انجام می شود که از جمله می توان در شهرهای مشهد مقدس، تبریز، قم و تهران نام برد.

فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا تصریح کرد: در حال حاضر در بخش طراحی و ساخت پروژه های مترویی نیازی به خارج نداریم و تجهیزات مترو هم تا حدود زیادی داخلی سازی و بومی شده است.

محمد با بیان اینکه امید است که بدون خروج ارز از کشور این طرح ها را تهیه و تکمیل کنیم، گفت: پروژه های مترو با همکاری شهرداری ها از مسیر تهاتر جلو برده شده و امید است که با مساعدت 50 درصد دولت با کمک شهرداری ها این پروژه ها هر چه زودتر کامل شود.

عنایت الله رحیمی، استاندار فارس نیز در این مراسم اظهار داشت: شهر 2 میلیونی شیراز به شکل شرقی – غربی گسترش پیدا کرده و یک شهر طولی و پراکندگی جمعیت در آن زیاد است در نتیجه هزینه زیرساخت ها هم افزایش پیدا می کند.

وی با بیان اینکه حمل و نقل ریلی در شیراز از سال 79 آغاز شده که پس از یک مدت زمان طولانی خط یک به طول 24.5 کیلومتر و 23 ایستگاه شروع به کار کرد، افزود: در حال حاضر خدمات خوبی ارائه می شود و هر چند که بهتر بود خطوط شمالی و جنوبی بیشتر امتداد پیدا می کرد تا عدالت اجتماعی گسترش پیدا کند

استاندار فارس با بیان اینکه با احداث خط دوم عدالت اجتماعی پررنگ تر می شود چون مناطق جنوبی را به مناطق مرکزی و شمالی پیوند می دهد، گفت: این خط هم امتداد خط یک است و می تواند شهرک های حومه ای شیراز مثل شهرک گلستان و این قسمت ها را که جمعیتی بیش از 350 هزار نفر دارد، پوشش دهد.

استاندار فارس با بیان اینکه دولت در زمینه مترو و قطار شهری همه تعهداتش را عمل کرده است، بیان کرد: در ادامه کار نیز تلاش می کنیم تا اراضی اطراف این خط به اراضی ارزش افزوده بالاتر تبدیل کرده تا شهرداری هم بتواند به تعهداتش عمل کند و این خط حداقل با 3 سال به نتیجه برسد.


قطارشهری مشهد. مترو


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :