Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 271334
تاریخ انتشار : 5 شهریور 1399 1:17
تعداد بازدید : 163

۱۶۴ پروژه بهداشتی و درمانی امروز افتتاح شد

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز ۱۶۴ پروژه بهداشتی و درمانی را با یاد ۱۶۴ شهید مدافع سلامت در هفته دولت افتتاح کرد.

سعید نمکی روز سه شنبه در مراسم بهره برداری از ۱۶۴ طرح آموزشی، بهداشتی و درمانی (یادواره ۱۶۴ شهید مدافع سلامت) که به صورت مجازی در وزارت بهداشت برگزار شد، افزود: در ماههای گذشته همکاران من در وزارت بهداشت برای نجات جان بیماران مبتلابه کووید ۱۹ فداکاری های بزرگی انجام دادند. به کار بزرگ آنان افتخار می کنم و دست تک تک این همکاران را که لحظات پر التهابی را برای مهار بیماری کووید ۱۹ سپری کردند، می بوسم. تاریخ کشور این بزرگواری ها را ثبت خواهد کرد. آنان مانند ستاره های تابناک بر آسمان این سرزمین خواهند درخشیدند و در یاد و ذهن مردمان این سرزمین جاودانه شدند.

وزیر بهداشت گفت: در کنار این کار بزرگ و ستودنی که نفسگیرترین هجمه نظام سلامت ایران در ۱۰۰ سال گذشته بود، افتخار جدیدی هم کسب شد. امسال با همت همکاران وزارت بهداشت شاهد پر بارترین و پر ثمرترین سال بعد از انقلاب در توسعه زیرساختهای نظام سلامت هستیم.

نمکی گفت:  امسال حدود ۱۰ هزار و ۶۰۰ تخت بیمارستانی و دوهزار تخت آی سی یو اضافه می کنیم که در تمام سالهای بعد از انقلاب بی سابقه است. ۱۴۰۰ پروژه را امسال به بهره برداری می رسانیم. از ویژگی های این پروژه ها این است که در کمتر برخوردارترین مناطق کشور هستند و اگر در استان تهران هم پروژه ای افتتاح می شود، در اسلامشهر، ملارد، شهریار، شهر قدس و جاهایی که هر کدام با جمعیت دو سه میلیونی یک تخت بیمارستانی نداشتند.

وزیر بهداشت افزود: جانمایی این پروژه ها با سیاست محرومیت زدایی در وزارت بهداشت انجام شد و به دنبال این هستیم به داد افرادی برسیم که جز خدا فریاد رسی ندارند.

نمکی گفت: در نیمه دوم سال امسال نیز طرح پزشک خانواده،نظام ارجاع، نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیکی را نیز تکمیل می کنیم و از هفته آینده نیز نظام ارائه خدمات الکترونیک سلامت را برای اولین بار در جمهوری اسلامی ایران به شکل گسترده اجرا می کنیم. همزمان طرح هر خانه یک پایگاه سلامت و افتتاح پروژه های بهداشتی درمانی نیز تا پایان دولت تکمیل می شود.

نمکی گفت: امسال با افتتاح مراکز بهداشتی- درمانی جدید رکورد بهره برداری از فضاهای جدید را در نطام سلامت شکستیم و این افتخار بزرگ همزمان با مبارزه نفس گیر و تاریخی با بیماری کووید۱۹ به سرانجام رسید. در این مدت همکاران من در وزارت بهداشت روزهای بسیار سخت و پرالتهابی را سپری می کنند.

وی افزود: بسیاری از همکاران بهداشتی و درمانی در مبارزه با بیماری کووید۱۹ و نجات جان مردم و بیماران جان خود را از دست دادند یاعزادار همکارانشان شدند، آنان با تلاش شبانه روزی تا حد زیادی اپیدمی کووید ۱۹ را مهار کردند و تعداد مرگ و میرها را به حداقل رساندند.

وزیر بهداشت ادامه داد: در این مبارزه سخت دو خواهش از مردم دارم، از مردم می خواهم برای کاهش بار سنگین این مبارزه در کنار همکاران ما در وزارت بهداشت باشند، ویروس کرونا یک ویروس بسیار پیچیده و غیر قابل پیش بینی است و در دقیقه ۹۰ می تواند از یک گوشه زمین به ما گل بزند چنانچه در ماههای گذشته چنین کرد.

نمکی ادامه داد: مرگ و میرها و افزایش موارد بیماری کووید۱۹ حاصل بی توجهی، عادی انگاری و سهل انگاری در مواجهه با این ویروس بود. از مردم می خواهم برای روزهای سخت به خصوص در پاییز و زمستان که همزمانی کرونا و آنفلوانزا را داریم آماده شوند.

وی گفت: در این مبارزه سخت، افزایش بیماری باعث شد تعداد زیادی از پزشکان و پرستاران نیز بیمار شوند و از چرخه خدمت بیرون بروند و همکاران آنها با جانفشانی و فداکاری دو شیفت و سه شیفت در بیمارستان ماندند تا کار بیماران بر زمین نماند، اجازه دهیم با کاهش بار بیماری این همکاران فداکار نفسی تازه کنند و برای ماههای سخت آینده آماده شوند.

وزیر بهداشت افزود: بیشترین خیز بیماری کووید۱۹ اکنون دراستان مازندران است از مردم می خواهم به جد از سفرهای غیر ضروری به خصوص به استانهای شمالی خودداری کنند، مهمترین عامل گسترش این بیماری سفر کردن است به همین علت هم ویروس کرونا از ووهان چین به نیوزیلند و اقصی نقاط دنیا منتقل و در ایران نیز در همه استانها فراگیر شد.

وی ادامه داد: دومین خواهش من این است که در مراسم عزاداری حسینی در مباره محرم کاری کنیم که همزمان با برگزاری با شکوه مراسم این ماه، مراسمی بی خطر برگزار کنیم تا شیعیان و دلسوختگان اباعبدالله عزادار عزیزانشان نشوند از مداحان و برگزار کنندگان هیات ها که با نوآوری و خلاقیت شیوه های جدیدی را برای برگزاری مناسب این مراسم در فضاهای باز و به شکل خلوت دارند نیز تشکر می کنم.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :