Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 271333
تاریخ انتشار : 5 شهریور 1399 1:13
تعداد بازدید : 174

شکست آمریکا در شورای امنیت، قدرت دیپلماسی ایران است

یکی هم قدرت دیپلماسی است این که ما قادریم در سازمان ملل رو به روی آمریکا بایستیم و مقابله کنیم و موفقیت بدست آوریم.
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز سه شنبه در نشست رییس جمهوری با مدیران ارشد رسانه های کشور به مناسبت هفته دولت گفت: بسیار علاقه مند بودم در هفته دولت در این سبک در خدمت رسانه ها باشم، البته گاهی وقت ها با نماینده های شما برنامه داریم و در جلسه مطبوعات سوالات را مطرح می کنند امروز در سطح عالی و بالای رسانه ها در خدمتتان هستیم

وی افزود: هفت سال از عمر دولت های یازدهم و دوازدهم گذشته و کمتر از یک سال فرصت خدمت برای ما باقی مانده است. بسیار مهم است که ببینیم در طول هفت سال گذشته چه اقداماتی شده و دولت به معنی عام کلمه چه خدماتی کرده و دستگاه اجرایی چه اقداماتی را انجام داده و چگونه باید این خدمات را به مردم ارائه کنیم چون ارائه خدمت بدون مقایسه زمانی یا مقایسه با دولت های پیشین همچنین ضرورت تبیین شرایطی که ما در آن قرار گرفته ایم، برای مردم کمی سخت و مشکل است.

رییس جمهوری یادآور شد: از آغاز دولت تا امروز که سخت ترین شرایط را در رو به روی خود می بینیم در آغاز دولت اولین دولتی هستیم که بعد از انقلاب در شرایط تحریم کارمان را شروع کردیم تقریبا تحریم ها از سال ۹۰ شروع شد و در ۹۲ ما در شرایط تحریم دولت را آغاز کردیم شرایط اقتصادی، سیاسی برای همه شما روشن است. در طول این هفت سال ما سال اول و دوم در شرایط تحریمی بود ۹۳ تا اواخر ۹۴ و بعد هم از سال ۹۷ در تحریم بسیار شدید و بی سابقه بودیم علاوه بر این که اواخر سال گذشته با موضوع کرونا مواجه شدیم.

وی ادامه داد: ما در ادامه با موضوع کرونا مواجه شدیم یعنی هم شرایط را باید مدنظر قرار دهیم و هم خدمات را با خدمات گذشتگان مقایسه کنیم. جایی ممکن است خدمت ما بیشتر بوده، جایی کمتر بوده و جایی ممکن است نقطه قوت ما بوده و جایی نقطه ضعف. اما در عین حال هر موفقیتی داشتیم در سایه حضور و تلاش مردم و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب بوده است.

رییس جمهوری با بیان این که نقاط قوت تعلق به ملت دارد و نقاط ضعف تعلق به خودمان، گفت: در این هفت سال نکاتی برای تاریخ کشور چه از لحاظ اقتصادی، سیاسی وجود دارد که می توان گفت شرایط استثنایی بوده است. به هر حال بعد از ۶۰ سال در این دولت صادرات غیرنفتی بر واردات پیشی گرفت. ۶۰ سال بی سابقه بوده است از زمان دولت مرحوم مصدق تا زمان ما.

روحانی گفت: به هر حال در ۲۶ سال بی سابقه بوده که ما ۲ سال تورم تک رقمی داشته باشیم، در سال ۹۵ و ۹۶ ما در شرایطی بودیم که در سال ۹۵ بالاترین رشد اقتصادی در جهان را داشتیم این هم باز کم نظیر است. اینهایی که من می گویم یا کم نظیر است یا بی نظیر در یا در فرصت زمانی خود فوق العاده است.

رییس دولت تدبیر و امید یادآورشد: تا پایان این دولت ۲ هزارمگاوات بر ظرفیت تولید برق کشور افزوده می شود که در دولت های قبلی بی سابقه است البته همه دولت ها خدماتی داشتند که می توانیم آنها را مقایسه کنیم.

وی با اشاره به اقدامات دولت در بخش آب اظهارداشت: تا پایان دولت بالای ۵۰ سد را افتتاح خواهیم کرد. این مقایسه ها کار خود رسانه است نه کار دولت، دولت عمل خود را انجام داده است، اما تبیین با رسانه هاست و نقد هم بر عهده رسانه ها است. شما کار را هم نقد و هم تببین می کنید اما اگر کار درست تبیین نشود، نقد بر واقعیت نمی نشیند.

روحانی ادامه داد: اول باید واقعیت را تبیین کنیم و خبر آن را درست به مردم ارائه کنیم. بعد بر روی آن واقعیت باید انتقاد و نقد دلسوزانه کنیم و راه حل را هم بگوییم.

وی اضافه کرد: در این فرصت باقی مانده مثل گذشته از نقد رسانه ها استقبال می کنیم و می دانیم اگر از روی دلسوزی ها نقد صورت بگیرد موجب تصحیح، کمال و بهبود امور خواهد شد.

رییس جمهوری گفت: در هر دولتی و مقطعی اگر ما انتظارات مردم را بیش از حد بالا ببریم همیشه شکست خوردیم یعنی هر دولتی هر مقدار بتواند بالاترین خدمت را بکند اما اگر در نظر مردم انتظارات مردم را بالاتر ببریم ما شکست خوردیم.

روحانی یادآورشد: انتظارات باید در حد امکان پذیر جامعه و در حد واقعیت های جامعه باشد. منابع ما محدود است اگر انتظارات را بالاتر از منابع موجود ببریم همیشه شکست خورده و عقب ماندیم. در نتیجه فاصله بین انتظارات و واقعیت ها حاصل شده و باعث ایجاد یاس و سرخوردگی می شود. هرچه انتظارات را بالا ببریم نتیجه نهایی سرخوردگی مردم می شود. بنابراین بسیار مهم است که انتظارات را چگونه ما مطرح کنیم.

رییس جمهوری با بیان اینکه مهم است که رسانه ها چگونه انتظارات را مطرح کنند، افزود: فرصت کرونا که دوران سختی برای مردم ما بوده وهست، یکی از فرصت هایی که برای مردم ما ایجاد کرد، هم نوایی و هم صدایی همه از جمله دولت و رسانه ها در مبارزه با این بلیه بود.

روحانی تصریح کرد: همصدایی به وجود آمده بین دولت و رسانه ها بعد از شیوع کرونا آثار خوبی می تواند داشته باشد و موجب وحدت و همدلی در جامعه شود.

وی به هدفگذاری دولت برای تحقق جهش تولید اشاره کرد و گفت: هدف مهم دشمن از سال ۹۷ این بود که با تحریم شدید موجب به هم ریختگی و بحران در جامعه و فروپاشی نظام به معنای واقعی کلمه شود.

رییس جمهوری با بیان اینکه همه ما باید این واقعیت را برای مردم تبیین کنیم که دولت و ملت در برابر دشمن پیروز شدند، افزود: اجازه ندادیم بحران ایجاد شود و به سمت فروپاشی حرکت کنیم.

روحانی خاطرنشان کرد: البته به طور طبیعی، تحریم سختی ها و مشکلاتی را برای مردم به وجود آورده اما در عین حال در دوران تحریم و کرونا ما امروز شاهد هستیم که در چهارماهه اول سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸، هم صنعت، هم کشاورزی و هم در بخشی از خدمات نسبت به سال گذشته رشد داشتیم.

شکست آمریکا در شورای امنیت، قدرت دیپلماسی ایران است

به گزارش ایرنا رییس جمهوری در ادامه این نشست به سوالات مدیران ارشد رسانه ها پاسخ داد.

محمدرضا نوروزپور مدیرعامل ایرنا به عنوان نخستین چهره رسانه ای اظهار داشت: به رغم دستاوردهای زیادی که دولت تدبیر و امید داشته در محافل رسانه ای دولت شما را دولت دیپلماسی، مذاکره، سیاست خارجه می شناسند بزرگترین دستاورد دولت همچنان در ذهن مردم برجام است.

وی ادامه داد: مردم متوجه شدند کشور ما برای اولین بار در طول تاریخ با ۶ کشور قدرتمند دنیا سال ها مذاکره کرد و در دولت شما این مذاکرات شدت گرفت و به نتیجه رسید. فارغ از به نتیجه رسیدن آن که برجام بود، نفس این مذاکرات با ۶ قدرت جهانی بی نظیر بود مذاکراتی که رفت و برگشت، چالش و گفت وگو داشته است، خودش یک موفقیت بزرگ بود.

نوروزپور افزود: برجام ثمرات زیادی داشت در همین دوره جنابعالی توان دفاعی کشور هم افزایش پیدا کرد، پهپاد بسیار پیشرفته و برتر آمریکا توسط موشک ها ساخت داخل و متخصصان همین کشور در همین دولت ساقط شد. اما یک بخش هایی از این دستاوردهای گفته می شود ولی در بخش دیگری نادیده گرفته شده است می توانیم این را بگوییم که در دولت شما توازنی برقرار شد بین دو بال دیپلماسی و توان دفاعی کشور، از یک منظر وجه جمال قدرت پیدا کرد و هم جلالی آن، آیا شما این توازن را در حد اعلا می دانید؟

رییس جمهوری در پاسخ به اظهارات نوروز پور گفت: آنچه برای کشور مهم است قدرت است کشور باید توانمند و قدرتمند باشد و هم در بخش اقتصادی،  سیاسی و دفاعی در همه زمینه ها باید توانمند باشد. وقتی می گوییم در محصولات کشاورزی از ۹۷ میلیون تن به ۱۳۰ میلیون تن رسیدیم عین قدرت است، یعنی کشور توانسته از لحاظ امنیت غذایی یک قدم بزرگ بردارد. یعنی در عرض هفت سال ۳۰ درصد نسبت به کل تاریخ کشور افزایش داشته ایم که این قدرت است.

وی اظهار داشت: وقتی که در بخش دفاع توانمندی دفاعی رفته بالا، ما در پدافند هوایی دفاعی باور ۳۷۳ را تولید کردیم که یک چیزی بالای اس ۳۰۰  است،  این یعنی قدرت و توانمندی.  وقتی ما ناوچه زیردریایی  موشک کروز دریایی را هفته قبل رونمایی کردیم که هزار کیلومتر است این را مقایسه کنید با زمان جنگ یا یکسال پیش. توانمندی ما در یکسال پیش در کروز دریایی البته ۳۰۰ کیلومتر شاید کمی بیش از یکسال بوده به هزار رسیده است یعنی همه توانمندی ها برای ما مهم است.

 روحانی در ادامه گفت: یکی هم قدرت دیپلماسی است این که ما قادریم در سازمان ملل رو به روی آمریکا بایستیم و مقابله کنیم و موفقیت بدست آوریم.

رییس جمهوری با اشاره به ارائه قطعنامه درباره تحریم تسلیحاتی ایران گفت: این ها ۴۲ سال تبلیغ  کردند که ایران سلاحش به نفع کشورهای منطقه نیست، بیایند در سازمان ملل بخواهند این تحریم تسلیحاتی را ادامه دهند و فقط غیر از خودشان یک رای داشته باشند، این به معنای موفقیت و قدرت دیپلماسی ایران است.

وی تصریح کرد: در مذاکرات هسته ای هم ما یک موفقیت بدست آوردیم. علت این که اسرائیل، آمریکا و عربستان این همه دل نگران بودند و ترامپ را وادار کردند برجام را بشکند، آن است که برجام برای کشور گشایش برای کشور ایجاد کرد که بسیار تاثیرگذار بود.

رییس جمهوری با تاکید بر قدرت ملی کشور اظهارداشت: یک بخش قدرت ملی سیاست داخلی و خارجی ماست و یک بخش اقتصادی و فرهنگی و بخش دیگر قدرت دفاعی و نظامی است. این ها در کنار هم است. علاوه بر این در قدرت علمی شما می بینید در فناوری پیشرفته ما در این هفت سال چقدر است آنچه مهم است و باعث افتخار است این است که روز به روز این قدرت ملی را بیشتر کنیم وقتی قدرت ملی بالا می رود، بازدارندگی ما در برابر دشمنان بیشتر می شود.

باید از خام فروشی و اتکا به نفت خام فاصله بگیریم

رییس دولت تدبیر و امید در پاسخ به سوالی درباره وابستگی بودجه به نفت گفت: نکته مهم این است که ما کشور را به شرایطی برسانیم که به یک محصول وابسته نباشیم،  محصولی که بتوانیم بگوییم هنوز ماده خام است. ما هم وابسته به تک محصول نفت بودیم هم نفت خام بود یعنی از چاه ها استخراج می کردیم و در اختیار می گذاشتیم.

روحانی افزود: آن چه برای ما مهم است ما نباید به تک محصول متکی باشیم یعنی اگر نفت است، چیزهای دیگر هم باشد. در کنار نفت پتروشیمی هم بتواند بروز  و ظهور پیدا بکند. نکته دوم این است که آن محصول را خام نفروشیم. اگر تبدیل به فراورده شود چیزی نیست که حتما میخواهیم اگر نفت خام به بنزین و گازوییل تبدیل شود اینها را بفروشیم کار خوبی است و حتما ادامه می دهیم.

وی اظهار داشت: ما میعانات را به بنزین تبدیل می کنیم. نفت خام را به گازوییل و بنزین تبدیل می کنیم. ما کشوری هستیم که ۷ سال پیش هم در بنزین و هم گازوییل وارد کننده بودیم. کل محصول بنزین ما در روز حدود ۵۴ میلیون لیتر بود الان به ۱۰۸ میلیون لیتر رسیدیم و بالاتر از این هم تا پایان دولت می توانیم برسیم.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: در بنزین هم خودکفا شدیم و هم صادر می کنیم. در گازوییل وارد کننده بودیم الان سه سال است که گازوییل صادر م  کنیم. بنابراین مهم است که از نفت فاصله بگیریم ولی مقصود نفت خام است که از آن باید فاصله بگیریم.

روحانی تاکید کرد: در بودجه سال گذشته اتکای ما به نفت ۹.۹ بوده است یعنی اتکای ما به نفت در طول ۴۲ سال برای اولین بار تک رقمی شده است اگر تحریم نبود دیرتر به این نکته می رسیدیم ولی اگر هم تحریم نبود، مصوبه ای که برای صندوق توسعه ملی داریم که هر سال دو درصد دو درصد بالا می رود خود آن هم جلو ما را می گیرد یعنی ما صادر می کنیم ولی پول آن داخل صندوق توسعه ملی می رود.

وی تصریح کرد: ما باید از خام فروشی فاصله بگیریم و اتکا بودجه ما به نفت باید برداشته شود. الان اتکا چندانی نداریم یعنی ۹ درصد چیزی نیست امسال هم کمتر از سال گذشته شود بنابراین جزو برنامه های دولت این است که ما از خام فروشی و اتکا به نفت خام فاصله بگیریم.

رییس جمهوری  گفت: یک برنامه ای تدوین کردیم که به زودی نهایی و اعلام می کنیم که البته این برنامه چارچوب برای یک سال پایانی دولت است. برنامه پایانی دولت خودمان را اعلام می کنیم البته خود به خود با ساختار بودجه به مجلس می رود ولی برای امسال و سال آینده چارچوب خوبی است و نشان می دهد که دولت در این مسیر تلاش می کند.

توانمندی بهداشتی ما دو برابر شده است/ کاهش هزینه پرداختی مردم  با اجرای طرح تحول سلامت

در ادامه جلسه علی متقیان مدیرعامل خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) گفت:  ۷ سال از حضور جنابعالی در ریاست جمهوری گذشته است. در این مدت علی رغم حوادث سخت طبیعی و غیرطبیعی و غیر مترقبه دولت خوشبختانه برنامه های خود را به شایستگی در مسیر پیشرفت و توسعه ادامه داده است اگر حضرتعالی بخواهید با نگاهی گذرا به هفت سال گذشته سرفصل معضلات ریشه ای موجود کشور را بیان کنید، چه خواهید گفت؟

 وی اضافه کرد: اگر می توانستید زمان را به عقب برگردانید در کدام یک از تصمیمات خود تجدیدنظر می کردید؟ حال که یک سال بیشتر از دولت تدبیر و امید باقی نمانده با استفاده از تجربیات گذشته چه برنامه ای را در کانون توجه خود قرار خواهید داد؟ به عبارت دیگر کدام یک از معضلات ریشه کشور را تا پایان دولت شما حل خواهد کرد؟

 این چهره رسانه ای افزود: در یک ارزیابی کلی میراث ماندگار دولت جنابعالی برای دولت بعد چه خواهد بود که بتوان برای همیشه به عنوان شاخصه اصلی دولت تدبیر و امید یاد کرد؟

روحانی در پاسخ به اظهارات مدیرعامل ایسنا گفت: سه تا چهار نکته اساسی در دولت بوده  که من فکر می کنم برای همیشه  به یادگار خواهد ماند؛ نخست طرح بزرگ تحول سلامت بود که در کشور انجام شد. پیش از این طرح مردم بستری در بیمارستان ۳۷ درصد هزینه را از جیب خود پرداخت می کردند. با این طرح این رقم برای مردم شهری ۱۰ درصد و برای مردم روستا ۶ درصد است.

 رییس جمهوری ادامه داد: در طرح تحول سلامت،  توانمندی بهداشتی ما از لحاظ تجهیزات، تخت و پزشک بیش از دو برابر شده که این توانمندی عظیم و بزرگی است و ان شا الله دولت بعد هم این طرح را ادامه دهد.

رییس دولت دوازدهم با بیان اینکه در اقتصاد و شرکت های دانش بنیان و اقتصاد دیجیتال کار عظیمی انجام گرفته است، تصریح کرد: تعداد شرکت های دانش بنیان از ۵۵ به یک هزار و ۲۰۰ افزایش یافته که رشد ۹۵ برابری است که کار بسیار عظیم و بزرگی بود که انجام شد.

روحانی یادآورشد: زیرساخت عظیمی در آموزش مجازی برای عرصه علم و فناوری و سایر دانش ها ایجاد شده و این توانمندی در ۷ سال اخیر ۳۳  برابر شده است.

  وی با تشریح اقدامات دولت در بخش نفت و گاز گفت: در پارس جنوبی در دولت های سابق ۱۰ فاز به ثمر رسید اما اکنون همه فازها را تمام کردیم که  کار عظیم و بزرگی است.

رییس جمهوری اظهارداشت: در عدالت روستایی به نظر من یک کار بزرگی انجام شد. همچنین در برق، آب، گاز، راه ها، درمان و بهداشت، آموزش و سایر موارد کار بزرگی انجام شد که با مقایسه متوجه خواهید شد که چه کار بزرگی انجام شده است و این کار باید همچنان ادامه پیدا کند.

روحانی در بخش دیگری از سخنانش گفت: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در این ۷ سال از توانمندی بالایی نسبت به دوره های قبل برخوردار شد. این توانمندی همچنان باید سر جای خود باشد. زیرا برای نخستین بار در یک جمع اقتصادی و یک اتحادیه اقتصادی به نام اوراسیا  وارد شدیم که سبب شد روابط نزدیک تری با دنیا برقرار کنیم. البته کشورهای متخاصم مانند آمریکا، اسرائیل و عربستان را کنار بگذاریم.

رییس دولت تدبیر و امید اضافه کرد:  اینکه در سازمان ملل می بینیم در جمع ۱۵ قدرت سیاسی و اقتصادی، ۱۳ کشور رای ممتنع یا رای منفی به سود ما می دهند نشان دهنده قدرت سیاسی جمهوری اسلامی است.

رییس جمهوری به قدرت نظامی کشور اشاره کرد و گفت: در این دولت ما با ترویج تروریسم بین المللی بیش از همیشه مبارزه کردیم و پیروز شدیم. مبارزه با داعش کار ساده ای نبود، نام سردار شهید قاسم سلیمانی را گرامی می داریم. کاری که این بزرگمرد، نیروهای مسلح و دولت انجام دادند بسیار بزرگ بود. البته زمان مناسبی نیست که توضیح بدهم دولت چه اقداماتی انجام داده و چه باری بر دوش دولت بوده است.

رییس دولت دوازدهم با تاکید بر اینکه نظام در این ۷ سال یک طرح توطئه آمیز بزرگ علیه امنیت منطقه را در هم شکسته است، تصریح کرد: داعش را درست کرده بودند برای ناامنی کل منطقه و دشمنان می خواستند زمینه را برای تصاحب سرزمین های نیل تا فرات برای رژیم صهیونیستی آماده کنند. ولی درهم شکستند و کار بزرگی در منطقه و مسائل امنیت منطقه صورت گرفت که همه اینها جایگاه خودش را دارد و رسانه ها باید بگویند که دولت چقدر در این راه موفق بوده است.

روحانی در پاسخ به این سوال که اگر به گذشته برمی گشتیم، چه کار می کردیم؟ گفت: خوب نظرات آدم ها متفاوت است و فرق می کند ولی به نظر من افتخارات خوبی را دولت توانسته در این ۷ سال داشته باشد و امیدواریم در یک سال پیش رو هم بر این افتخارات افزوده شود.

اقتصاد کشور نسبت به هفت سال قبل مقاوم تر شده است

رییس جمهوری در پاسخ به سوالی درباره تحقق بیانات رهبر معظم انقلاب در دولت تدبیر و امید گفت: مقام معظم رهبری همیشه رهنمودهایی برای همه دولت ها دارند و برای ما هم از آغاز داشته اند و به نظر من مهمترین توصیه ایشان در این هفت سال اقتصاد مقاومتی بود.

روحانی به تاکیدات مکرر رهبری بر موضوع اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و افزود: الان اقتصاد کشور نسبت به هفت سال پیش مقاوم تر شده و در برابر تکانه شدید تحریم آمریکا که فکر می کردند با آن می توانند نظام را از بین ببرند، با وجود مشکلات توانستیم بایستیم.

وی، مبارزه با فساد را از دیگر موضوعات مورد تاکید رهبر انقلاب از سال ها پیش عنوان کرد و گفت: دستگاه های مختلف مثل قوه قضائیه، نهادهای نظارتی و دولت هر کدام در این رابطه وظایفی دارند که وظایف خود را انجام می دهند. بالاترین کاری که این دولت در مبارزه با فساد انجام داد، توسعه دولت الکترونیک و شفاف سازی و قرار دادن اطلاعات در اختیار مردم به صورت شفاف بود.

رییس دولت تدبیر و امید اظهار داشت: اینکه در چارچوب شفاف سازی، اطلاعات مربوط به اقدامات دولت در اختیار افکار عمومی قرار گیرد و رسانه ها برای نقد آزاد باشند، همه اینها به مبارزه با فساد منجر می شود.

 امیدواریم لوایح سه گانه در مجلس یازدهم تصویب شود

وی به ارائه لایحه شفافیت، لایحه تعارض با منافع و لایحه مبارزه با فساد اداری به مجلس دهم اشاره و تصریح کرد: فرصت تصویب این لوایح در مجلس دهم فراهم نشد و این لوایح را به مجلس یازدهم هم ارائه کردیم و امیدواریم این لوایح در مجلس یازدهم تصویب شوند و اینها یک کار بزرگ در مبارزه با فساد هستند.

رییس جمهوری، کاهش مراجعه حضوری مردم به ادارت و استفاده از فضای مجازی و سایبری را عامل کاهش فساد دانست و گفت: اگر کارها از طریق فضای مجازی و سایبری انجام شود خیلی از مفاسد از بین می رود.

روحانی تصریح کرد: اینکه در دولت یازدهم و دوازدهم تلاش کردیم سهام در بورس عرضه شود یک دلیل آن جلوگیری از فساد است. به طور مثال وقتی شستا را در بورس عرضه می کنیم برای همه وضعیت شرکت ها و سود و زیان آنها روشن می شود.

وی با بیان اینکه عرضه شرکت ها در بورس مانع بزرگی در آلوده شدن آنها به فساد است، گفت: قوه قضائیه در مبارزه با فساد کار خود را باید انجام دهد و دولت هم در کنار آن برای تحقق مساله شفافیت و توسعه دولت الکترونیک تلاش می کند.  

رییس جمهوری به تاکیدات رهبری برای توقف خام فروشی اشاره کرد و افزود: دولت در این راستا کارهای بزرگی انجام داد.

 امنیت غذایی در کشور به ۸۱ درصد رسیده است

روحانی، تامین امنیت غذایی را نیز  مورد تاکید رهبری عنوان کرد و گفت: امنیت غذایی از حدود ۵۰ درصد به ۸۱ درصد رسیده و الان ۸۱ درصد کالری مصرفی ما داخلی است.

وی، تاکیدات رهبری در حوزه افزایش قدرت دفاعی و توانمندی ایستادگی سیاسی در برابر دشمنان را یادآور شد و گفت: ما در حد توان قدم های خوبی برداشتیم و امیدواریم در یک سال باقی مانده هم بتوانیم این روند را ادامه دهیم.

به گزارش ایرنا مهدی شفیعی مدیرمسئول روزنامه ایران  دیگر  چهره رسانه ای بود که به بیان دیدگاه های خود پرداخت.

 وی گفت: ما در ماه گذشته به شدت شاهد کاهش اعتبار دولت آمریکا و شخص رییس جمهور این کشور در سطح جامعه جهانی و در داخل این کشور هستیم. در هفته های اخیر سیاست فشار حداکثری آمریکا کاملا شکست خورده است اما با این وجود آقای ترامپ در فشار رسانه ای مدعی است که ظرف سه هفته می تواند با ایران توافق کند. اما ایران است که منتظر انتخابات آمریکا و شکست اوست. پاسخ شما به وی چیست و چه سرانجامی را برای برجام و تحریم پیش بینی می کنید.

 فشار حداکثری صد درصد شکست خورده است

رییس جمهوری با بیان اینکه فشار حداکثری از دید همه صد درصد شکست خورده است، گفت: فشار حداکثری برای این بود که دولت ایران را مجبور کنند در حال ضعف، پای میز مذاکره برود. می گفتند ما توافق قبلی را که کنار می گذاریم به ایران فشار می آوریم که در این حالت فشار، دولت را پای میز مذاکره می آوریم.

روحانی گفت: آنها مانند همین کار را در اواخر سال ۹۳ و ۹۴ هم انجام دادند یعنی قیمت نفت را پایین آوردند و به یک سوم و یک چهارم رساندند برای اینکه ما برای توافق در فشار قرار بگیریم که البته تاثیر نداشت آن کار را هم اسرائیل و عربستان طراحی کرده بودند و نقشه های آنها الان مشخص شده است.

رییس جمهوری بیان داشت: هدف آنها این است که ما را در حال قدرت دلار و ضعف ریال پای میز مذاکره بکشانند. این کار امکان ناپذیر است و آنها دیدند که این کار عملی نشد. یعنی در سال ۹۷ و ۹۸ کشور اداره شد و در سال ۹۹ هم ان شاءالله اداره می شود و بعد هم اگر لازم باشد اداره می شود.

روحانی گفت: آمریکایی ها در هدفی که در تحریم حداکثری داشتند دچار شکست قطعی شدند. آنها می خواستند دنیا به سمت آنها بیاید یعنی آمریکا می خواست علیه برجام کار کند و فکر می کرد اروپا و دیگران هم پشت سر آنها می آیند ولی هیچ کس قبول نکرد. امروز در سازمان ملل و در مجامع جهانی وقتی که بحث برجام مطرح می شود اگر کشورهای مختلف حضور دارند به غیر از آمریکا و یکی دو کشور که جزو اذناب آن هستند، همه با آمریکا مخالفت می کنند.

رییس دولت تدبیر و امید گفت: بنابراین آمریکا از لحاظ سیاسی پیروز نشد و از لحاظ ایجاد بحران در جامعه هم که می خواست ایران را به بحران بکشاند و مردم به خیابان ها بیایند و در برابر نظام بایستند هم دچار شکست قطعی و حتمی شد. البته مردم را قدری به زحمت انداختند و خودشان هم در دنیا بی آبرو شدند.

 دولت بعدی آمریکا هر کس باشد حتما به فکر راه حل جدید می افتد

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: به نظر من دولت بعدی آمریکا، چه جمهوری خواهان باشند و چه دیگران روی کار بیایند حتما به فکر یک راه حل جدید می افتد چون این راه جواب نداده است و شرایط تغییر خواهد کرد. آنها ناچارند که شرایط را تغییر بدهند. اما ما فعلا بر مبنای اینکه این تحریم هست و باز هم ادامه پیدا می کند، کشور را اداره می کنیم. ما می توانیم کشور را اداره کنیم همانطور که در این سه اداره کردیم.

 می گفتند در سال ۹۸ دچار تورم سه رقمی می شوید

روحانی یادآور شد: همانطور که شما در مطبوعات هم می دیدید برخی از دوستان ما در سال ۹۷ پیش بینی تورم سه رقمی می کردند. من الان نامه های برخی از اقتصاددانان را دارم که برای من نوشته اند که با این روند شما در سال ۹۸ دچار تورم سه رقمی می شوید. ما دچار این تورم نشدیم. در سال ۹۸ برعکس شد و در ماه های آخر ۹۸ تورم کاهش پیدا کرد و بعد از سه ماهه اول ۹۸، در ماه های بعد تورم کاهش پیدا کرد.

رییس جمهوری گفت: الان تورم سالانه ما در این ماه که اعلام شد، ۲۵ درصد است. بنابراین، پیش بینی هایی که برخی از اقتصادانان داخلی ما در این زمینه می کردند اینگونه نشد. مردم ما ایستادگی، مقاومت و تحمل کردند دولت ایستادگی کرد. ملت یکپارچه شد.

روحانی افزود: اگر الان شرایط ما را در مبارزه با کرونا با بقیه کشورها مقایسه کنیم در بعضی زمینه ها حتی جلوتریم و در برخی زمینه ها نیز با کشور دیگر مساوی هستیم. هر چقدر نیازمندی در کرونا داشتیم در داخل تولید کردیم و شرکت های دانش بنیان نیز به ما کمک کردند و کار عظیم و بزرگی انجام گرفته است.

رییس جمهوری عنوان کرد: به هر حال اروپا و آمریکا با این همه تجهیزات، امکانات بهداشتی و پولی که خرج کردند به روزهایی رسیدند که در تخت بیمارستانی دچار کمبود شدند ولی برای ما چنین اتفاقی نیفتاد. ما حتی در بدترین شرایط که در موج دوم در برخی شهرها پیدا کردیم، همیشه تخت خالی داشتیم.

روحانی یادآور شد: ما نشان دادیم که علیرغم این فشارها، می توانیم کشور را اداره کنیم، می توانیم متحد و در کنار هم باشیم. ان شاءالله اگر این وحدت و یگانگی ادامه پیدا کند، فشار آمریکا حتما دچار شکست شده و خواهد شد.

 ترامپ حرف های زیادی می زند/ نمی توانند چیزی را به ملت ایران تحمیل کنند

وی در ادامه اظهارداشت: ترامپ حرف های زیادی می زند و اخیرا هم گفته اگر من در انتخابات موفق شوم ماه اول با ایران به توافق می رسم. اخیرا هم گفته مقصود من از ماه اول، یک ماه نیست بلکه در هفته اول با ایران به توافق می رسم.

روحانی اضافه کرد: اگر توافق به این معناست که آنها عذرخواهی کنند و به برجام و ۵+۱ بازگردند، همین امروز هم می توانند. ولی اگر می خواهند اقدام دیگری انجام دهند هیچ وقت امکانپذیر نیست. اگر می خواهند چیزی را به ملت تحمیل کنند امکان ناپذیر خواهد بود.

مدیرمسوول دنیای اقتصاد دیگر چهره رسانه ای بود که به بیان نظرات خود پرداخت.

وی گفت: رسانه ها سعی می کنند همه محدودیت های داخلی و خارجی شما را درک کنند. از زحمات شما در حوزه سیاسی که انصافا کار تاریخی و ارزشمندی انجام شد که عمده محصول آن تلاش شما و شخص وزیرخارجه بوده است جای تشکر و قدردانی دارد.  

 این چهره رسانه ای افزود: شما در سال ۹۳ تا ۹۶ را روی سیاست های مالی تمرکز کردید و سیاست های ارزی را رها کردید و منجر به پرش قیمت ارز شد و بعد اعلام کردید که ارز ۴۲۰۰ پیش آمد. این که می گویم مشخص نیست که هرکسی به هر میزانی برای هر کالایی ارز بخواهد می دهیم، به هر حال سرمایه گذار و فعال اقتصادی باید سیاست های دولت برای  او قابل پیش بینی باشد نمی شود شما سیاست گذاری کنید ولی برای فعالان اقتصادی قابل پیش بینی نباشد و براساس همان سیاست ها فعالان اقتصادی مورد مواخذه قرار بگیرند.

مدیرمسول دنیای اقتصاد ادامه داد: یا در حوزه سیاست های سکه اعلام می کنید هرکسی هر میزانی که سکه می خواهد بخرد و پیش فروش می کنیم و همان آدم ها و فعالان اقتصادی که سکه خریدند با آنها برخورد می کنید، به نظرم یک خلاء تئوریک در حوزه سیاست گذاری اقتصادی در مجموعه دولت ها وجود دارد تکلیف بخش خصوصی روشن نیست؟ من این دولت را نمی گویم اما آیا بخش خصوصی واقعی را قبول دارد یا ندارد؟ آیا با سیاست های غیرپیش بینی دولت به نظر شما سرمایه گذار داخلی و خارجی حاضر به سرمایه گذاری است؟ این که مرتبط قوانین را تغییر دهیم آیا سرمایه گذار می تواند پیش بینی کند که چه کار کند؟ در یکسال باقی مانده دولت می شود یک سیاست گذاری کلان و جامع هم برای این یک سال و هم برای سال های آتی داشته باشد.

روحانی در پاسخ به سوال وی گفت: دولت در سیاست گذاری و مجلس در قانونگذاری هر دو باهم باید امنیت برای اقتصاد به وجود بیاورند. یعنی مردمی که سرمایه گذاری می کنند، بدانند که قانونی که وجود دارد هر روز تغییر می کند مجلس تغییر می دهد یا دولت. مقرراتی که دولت تصویب می کند هرازگاهی تغییر می دهد. این مشخص است که نااطمینانی ایجاد می کند و آینده را مبهم و سرمایه گذاری را دچار مشکل می کند. این یکی از موانع تولید و سرمایه گذاری است.

وی افزود: از سال ۹۳ که روند عادی بوده و ارز هم شرایط عادی داشت. زمانی هم که ارز پایین می آمد رییس بانک مرکزی ما می گفت ارز ۳ هزارتومان است حواستان باشد. ولی دلار به ۳ هزارتومان نمی رسید، روی ۲ هزار و نهصد یا نهصد و پنجاه تومان می ماند و به ۳ هزارتومان نمی رسید. چرا اینطور بود؟ به دلیل این که ما اول دولت کاری نکرده بودیم. اصلا چرا وقتی که دولت را شروع کردیم قیمت دلار پایین آمد به محض این که انتخابات تمام شد قیمت ارز پایین آمد. مردم یک اطمینانی نسبت به آینده پیدا کردند احساس کردند دولتی روی کار آمده که می تواند مسائل سیاست خارجی را حل و فصل کند و مشکلات را حل و فصل کند که بر این مبنا امیدی پیدا کردند و آینده ای را در ذهن خود ترسیم کردند و خود به خود بر آن مبنا حرکت می کردند.  

رییس دولت تدبیر و امید ادامه داد: شرایط ما اول ۹۴ خیلی سخت بود. قیمت نفت پایین آمده بود هسته ای هم هنوز به اجرا نرسیده بود و توافق هم نشده بود. در تیرماه توافق شد و در دی اجرا شد. اما در عین حال ارز تقریبا ثبات خود را حفظ کرده بود.

روحانی اضافه کرد: در اواخر ۹۶ و ۹۷ اتفاقاتی افتاد که مردم را نگران کرد یک بخش اتفاقی در ۹۶ در داخل بود که مردم را نگران کرد و یک بخش آخر ۹۶ تصمیم آمریکا بود و در ۹۷ خروج از برجام بود. حوادثی که پیش آمده را کنار هم قرار دهید یکدفعه ارز جهش کرد. ارزی که ۴۲۰۰ تومان بود یکدفعه ۶ یا ۷ هزارتومان شد و روزانه و ساعتی تغییر می کرد. یادتان هست آن آشفتگی که در بازار در اوایل ۹۷ اتفاق افتاد. وقتی یک حادثه رخ می دهد در این حادثه اتفاقات متفاوتی می افتد.

مخالف تک نرخی شدن ارز بودم/ اگر مراقبت می کردیم ارز۴۲۰۰ تومانی مشکلی ایجاد نمی کرد

رییس دولت تدبیر و امید گفت: حادثه ای رخ داد و تحولی شد دولت نشست بر مبنایی که یک راه حل پیدا کند. بحث ما این بود که ما ارز به اندازه نیاز کشور داریم جز ارزی که به عنوان خروج سرمایه است. ما جلوی خروج سرمایه را بگیریم بعد هرکس هرچه ارز می خواهد  بگیرد. در دولت دو جلسه بحث شد که تقریبا دولت موافق بود اما من با این نظر که تک نرخی کنیم ارز را مخالف بودم، در دولت چون من مخالفت کردم به نتیجه نرسید بنابراین معاون اول در این زمینه جلسات متعددی را گذاشت. بعد به من گفتند که ما در این زمینه به اتفاق نظر رسیدیم گفتم اگر به نتیجه رسیدید جلسه ای را در ریاست جمهوری گذاشتیم همه اقتصادی های دولت و بیرون دولت و تقریبا همه مشاورین در این جلسه حضور داشتند من در آنجا گفتم اگر شما به این نتیجه رسیده اید که ارز باید تک نرخی شود و همه چون اجماع دارید با این که من مخالفم موافقت می کنم که همه گفتند اجماع داریم.

وی افزود: براین اساس من روی نظر خودم تردید کردم به هر حال من یک نظر دارم وقتی همه اقتصادی های دولت و مشاورین ما در جلسه ای همه با اتفاق می گویند ارز تک نرخی است گفتم اگر این است من موافقت می کنم به عنوان اکل میته یعنی برای این که شرایط آرام شود، موافقت می کنم.

روحانی ادامه داد: به نظر من اگر ما مراقبت کافی می کردیم ارز ۴۲۰۰ مشکلی ایجاد نمی کرد، اشکال سر مراقبت بود. یعنی افرادی پول گرفتند و ثبت سفارش ظاهری انجام دادند بعد تقلب کردند یعنی ۴۰ میلیون ثبت سفارش کردند و جنسی که وارد کردند ۱۰ میلیون تومان بود.

رییس جمهوری اضافه کرد: این که شما می گویید دولت نباید با افرادی که آنجا به ظاهر فعالیت اقتصادی می کنند برخورد کند، اگر تخلف کنند و اگر سوء استفاده کردند و اگر در یک شرایط بحران و خاص خواستند از مقررات سوء استفاده کنند باید با آنها برخورد شود. سکه هم بر همین مبنا بود که اگر مردم به سکه نیاز دارند که بتوانند با یک قیمت ارزانتری سکه را تهیه کنند نه این که کسی چند هزار سکه را بگیرد البته از نظر من اشکال ندارد اما باید از آن مالیات گرفته شود.  

روحانی گفت: بنابراین شرایط باعث می شود که دولت تصمیماتی بگیرد که البته تصمیم در مورد ارز ۴۲۰۰ تومانی نتوانست ادامه پیدا کند.  شرایطی که الان داریم بر این مبنا است که دولت تصمیمات اقتصادی خود را که بعد از برهه سال ۹۷ که اتخاذ می کند، تصمیمات نسبتا تصمیمات باثباتی بوده و خیلی تغییر نکرده است اما در عین حال ما هم به عنوان دولت مشکلاتی داریم.  

وی گفت: من از آخر دولت یازدهم اعلام کردم که برای اداره بازار نیاز به وزیر بازرگانی دارم. یک وزیر نمی تواند هم وزیر صنعت و معدن و هم وزیر بازرگانی باشد این یک نفر توان این کار را ندارد ما یک نفر را می خواهیم که حواسش صد در صد به بازار باشد. خرید، صادرات، واردات، تامین کالا و مراقبت بر قیمت باشد. اما نشد و سال ها معطل ماندیم. اواخر دولت دهم وزارت بازرگانی را تصویب کرد و به شورای نگهبان رفت و در آنجا ایرادی به آن گرفتند و برگشت در مجلس و همینطوری تمام شد. یعنی نتوانستیم استفاده کنیم.  

 ابزار دولت باید توسط مجلس تامین شود

روحانی گفت: دولت هم یک ابزاری نیاز دارد ابزار دولت باید توسط مجلس تامین شود. گاهی وقت ها به هر دلیلی تامین نمی شود. خیلی از تصمیمات اقتصادی که داشتیم را به مجلس دادیم که همینطوری از مجلس دهم باقی مانده است و هنوز هم تصویب نشده است.  

وی ادامه داد: البته دولت باید همه تلاشش را باید انجام دهد که مردم احساس ثبات در سیاست گذاری ها داشته باشند. در  ماه های اخیر و بعد از سال ۹۷  به آن صورت دیگر شاهد نیستیم اما باز شرایطی ایجاد می شود مثلا در کرونا مرزها بسته شد و واردات و صادرات ما دچار وقفه شد، پولی که بنا بود صادرات غیرنفتی به بازار و نیما برگرداند، بعضی ها برنگرداندند و بعضی ها هم با تاخیر برگرداندند و این هم مشکلاتی به وجود آورد.  

 اینکه شایع می کنند دولت پول کم آورده و برای همین دلار را گران می کند دروغ است

رییس جمهوری گفت: اما در عین حال تصمیم دولت بر بی ثباتی نیست یعنی این که در میان مردم شایع می کنند دولت پول کم آورده و کسر بودجه دارد دلار را گران می کند این حرفا نادرست است،  ثبات از همه چیز برای ما مهم تر است دلمان می خواهد که بازاری باشد که مردم به آینده اطمینان داشته باشند و بدانند که آینده را چگونه ترسیم کنند و دنبال این نبودیم و نیستیم که چیزی را برای کسری بودجه گران کنیم.

 رییس دولت تدبیر وامید خاطرنشان کرد: کسری بودجه ما امسال تامین است و سال آینده هم مشکل نخواهیم داشت. باسازوکارهایی که پیش بینی شده بی مشکل خواهیم بود.

اصلاح ساختار بودجه همچنان دستور جلسه سران سه قوه قرار دارد

روحانی درباره اصلاح ساختار بودجه و تاکیدات رهبر معظم انقلاب در این زمینه گفت: اصلاح ساختار بودجه سالانه انجام می شود، سال گذشته هم انجام شد؛ در این چند سال اخیر تبصره های ۱۴، ۱۸و۱۹ تبصره های کلیدی بوده است و از زمان تقدیم لایحه بودجه سال ۹۷ به مجلس گفتم که این تبصره ها برای دولت کلیدی است. بر همان مبنا هم توانستیم در ساختار بودجه تحولاتی ایجاد کنیم.

رییس جمهوری گفت: رهبری سال گذشته به دولت اعلام کردند «یک ساختار کلی در بودجه ایجاد شود». جلسات متعددی میان سه قوه در زمینه مالیات و بودجه بدون نفت برگزار شد، مواردی تصویب شد و مواردی هم باقی ماند. قبل از این که بحث آنها مطرح شود مجلس دهم تغییر کرد و جلسات سه قوه هم تغییر کرد.

روحانی گفت: بحث اصلاح ساختار بودجه همچنان دستور جلسه سوه قوه قرار دارد، البته بخش هایی از بودجه وابسته به شرایط اقتصادی دولت است که چگونه بتواند بودجه ریزی کند.

رییس دولت تدبیر و امید اظهار داشت: در بودجه ارقام ثابتی وجود دارد. بخش حقوق کارکنان و بازنشستگان و بخش خدمات تقریبا غیرقابل تغییر است و سالانه ۱۵ تا ۲۰ درصد اضافه می شود که نمی توان خیلی زیاد تغییر داد.

وی اظهارداشت: در بودجه جاری سال ۹۹ تقریبا از اول سال همه دستگاه ها را مکلف کردیم بودجه خود را ۲۰درصد کاهش دهند، اما در بخش درآمد نیازمند تحولات هستیم، که امکان پذیر است.

روحانی گفت: آنچه سازمان برنامه و بودجه در اصلاح ساختار بودجه پیش بینی کرده بود، ایجاد تحول در مالیات بود که روسای هر سه قوه با آن پیشنهاد مخالفت کردند، زیرا آن طرح فشار بزرگی را به مردم وارد می کرد و برای تغییر به سازمان برگشت داده شد.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: ما اکنون طرحی برای فعالیت یکسال پایانی دولت داریم، اما برای اصلاح ساختار بودجه نیست، طرح خوبی است؛ زمان ارائه برای مردم توضیح خواهیم داد و می توان برای بودجه هم استفاده کرد.

یکی دیگر از حاضران در نشست رییس جمهوری با نمایندگان ارشد رسانه ها سوال خود را از حوزه مسائل اجتماعی مطرح کرد. وی گفت: آیا شورای اجتماعی برای کاستن ازعرصه های تقابل در درون جامعه که خواه ناخواه از سطح سیاست تاثیر می پذیرد و سیاسیون در این  قضیه نوعی تاثیرگذار هستند و در سطح پایین جامعه عرصه تقابل جامعه را به وجود می آورد  آیا شورای اجتماعی و یا نهادی دیگر و دولت و روسای قوا برنامه ای دارند تا جامعه را آرامتر کنند، گفت؟

رییس جمهوری در پاسخ به وی گفت: جناح ها و دسته بندی های سیاسی ممکن است به آن معنا جناحی نباشند تقابلاتی وجود دارد نیاز به شفافیت دارد. یعنی اگر ما پیروزی یا برای شکست رقیب رفتیم پشت عناوینی خودمان را مخفی کردیم یعنی عده ای طرفدار جوان شدند عده ای طرفدار پیرمردان شدند. عده ای طرفدار مقابله با فساد شدند وعده ای طرفدار رانت خوار شدند.

 روحانی اضافه کرد: این تقسیم بندی ها که برخی از اینها ریشه های سیاسی دارد و ریشه های اینها رقابت ها و تقابل های جناحی است. کلیت این تقابل مفید نیست. این که عده ای طرفدار حقوق زنان شوند، عده ای طرفدار عدالت شوند این دو قطبی هایی که به نفع جامعه نمی شود موجب انشقاق و فاصله بیشتر می شود.

رییس جمهوری تاکید کرد: در بحث کرونا عده ای دنبال ایجاد دو قطبی بودند که آیا جان مهم است یا نان مهم است یا اکنون در ماه محرم دیانت مهم است یا سلامت مهم است یعنی این تقابل بین دیانت و سلامت تقابل بین جان و نان تقابل غیرواقعی می تواند جامعه را دچار شکاف کند و واقعاً هم قابل جمع هستند می شود هم نان حاصل شود هم می تواند دیانت و هم سلامت را نگه داشت تقابل با هم ندارد تقابلی است که  درست می شود.

وی اظهار داشت: البته باید با فساد باید مبارزه شود و حتماً باید و افرادی که در مسیر رانت هستند و حقوق مردم را زیر پا گذاشتند باید مقابله شود منتها ریشه این ها برمی گردد به اینکه ما ابتدا شفافیت درست کنیم.

 روحانی افزود: وقتی در بخش های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی شفاف نیستیم و شفافیت به وجود نمی آید. اطلاع رسانی نمی شود رسانه ها آزاد نیستند در همه زمینه ها یعنی رسانه در هر بخشی اگر خواست نقد بکند واقعا اگر دید نقدی وارد است بتواند نقد کند. شرایط ما الان چنین شرایطی نیست.

رییس جمهوری خاطر نشان کرد: همین نکته ای که شما الان می گویید درباره مقابله با فساد آیا خوب است دقیق است و یا اشکال دارد جرات نمی کنید تیتر روزنامه کنید تیتر کنید روزنامه شما دچار مشکل می شود ولی کلیت این حرف درست است که ما باید با فساد مبارزه کنیم.

 مبارزه با فساد از دولت الکترونیک شروع می شود

 رییس دولت تدبیر وامید اظهارداشت: ریشه مبارزه با فساد از دادگاه شروع نمی شود، از دولت الکترونیک شروع می شود باید کارهایمان را شفاف کنیم شرکت های خود را باید شفاف کنید ما شرکت های عمومی غیر دولتی و شرکت های خصوصی را باید شفاف کنید.

روحانی تاکید کرد: نمی خواهم نام ببرم خیلی از مسایل فساد گفته نمی شود. ما خبر داریم مسئولین هم مطلع هستند البته مبارزه خود را می کنند اما خیلی علنی نمی شود. اینها مربوط می شود به چیزهایی که با شفافیت از ابتدا مطرح نمی شود. ریشه داستان مبارزه با فساد از آنجا باید شروع شود ولی اگر از آن مرحله موفق نبودیم بازهم فساد بود آن وقت باید دستگاه های نظارتی و دستگاه های قضایی وارد شوند.

وی ادامه داد: البته باید تا مرحله نهایی قضایی پیش برویم و بعد اعلام کنیم اگر فردی در مرحله اول ممکن است محکومیت پیدا بکند در مرحله دوم ممکن است تغییر پیدا کند باید صبر کنیم تا به مرحله نهایی برسد و بعدا اعلام شود.

رییس جمهوری گفت: در شیوه اعلام هم ممکن است اختلاف نظرهایی وجود داشته باشد اما ایجاد شکاف و تفرقه در جامعه- در مسائلی که می شود آنها را حل و فصل کرد- بعضی از مسائل و تفرقه های اینچنین به خود نظام و انقلاب صدمه می زند.

 روحانی اضافه کرد: شوراهایی  که شما می گویید مسئول همه مسائل نیست ولی می تواند در بعضی از شوراها مثل شورای اجتماعی مواردی را مطرح کند. سه قوه می تواند این مسائل را مطرح بکنند وهماهنگی به وجود بیاورند اینها می تواند موثر باشد ومی تواند تخفیف بدهد. هم مبارزه با فساد باشد هم ایجاد انشقاق و شکاف نباشد.

اینکه دولت و مجلس دست دو گروه باشد کار را سخت می کند

رییس جمهوری در پاسخ به پرسش محمد قوچانی سردبیر روزنامه سازندگی مبنی بر اینکه توافق برجام محصول توافق و همدلی همه ارکان نظام بود آیا موضوع اصلاحات ساختاری و ملی و گشایش اقتصادی چشم اندازی وجود دارد، گفت: نظام ما ویژگی های خاص خودش را دارد و نظامی حزبی نیست. وقتی حزبی نیست منافع و مضراتی دارد. اگر نظام حزبی بود مسئولیت ها، پاسخ گویی ها و هماهنگی ها با احزاب بود.

وی افزود: اگر در کشور دو یا سه حزب فراگیر داشتیم، برنامه می دادند و مردم به هر یک که اعتماد می کردند از آن حزب پاسخگویی می خواستند، در هر دوره یک حزب قدرت را در دست می گیرد که هم مجلس و هم دولت را در دست دارد.

روحانی ادامه داد: اینکه دولت در دست گروهی و مجلس در دست جناحی دیگر باشد، کار را سخت می کند. هر چند در دوره مجلس پنجم که با دولت اصلاحات همزمان شد به رغم اینکه مجلس و دولت در اختیار دو جناح رقیب بود، همدلی و همکاری خوبی را بین دولت و مجلس شاهد بودیم، اما کلا کار سختی است.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه همچنان همکاری بین دولت و قوای دیگر انجام می گیرد، گفت: هماهنگی این نیست که هرچه ما خواستیم در جلسه سران قوا به تصویب برسد. گاهی هم تا مرز نتیجه گیری پیش می رویم، در جلسه بعدی نقطه نظرات دیگری مطرح می شود و نتیجه گیری قبلی را خنثی می کند. باید تلاش کنیم در مسائل مهم و اساسی با هماهنگی و همکاری پیش برویم، رویکردی که در مسئله کرونا جواب داد.

وی ادامه داد: علت موفقیت ما در مهار کرونا این بود که برای ما موضوعی ملی بود، اکنون اگر ستاد ملی مبارزه با کرونا تصمیمی اتخاذ کند، مورد حمایت قانون، شورای عالی امنیت ملی، مقام معظم رهبری و همه نهادهای حاکمیتی است، لذا این ستاد برای محرم، دانشگاه، مدرسه و همه مسائل کشور تصمیم می گیرد، چون پشتیبانی ملی وجود دارد.

رییس شورای عالی امنیت ملی برجام را هم  مسئله ای مهم و ملی قلمداد کرد و افزود: در بیش از ۷ جلسه شورای عالی امنیت ملی در مورد برجام بحث کردیم، جلساتی که  گاهی از سه تا ۵ ساعت به طول می انجامید. بحث کردیم و به تصمیم و تصویب رسیدیم ولی همه مسائل مثل برجام و ستاد کرونا نیست که در سطح کلان مورد حمایت قرار گیرد.

وی افزود: در حال حاضر هم خیلی از مسائل مهم ما به جلسه شورای عالی امنیت ملی و شورای عالی فضای مجازی و انقلاب فرهنگی می رود و در دولت تصویب می شود و مواردی را با مقام معظم رهبری مطرح می کنیم و نظر موافق به ایشان را می گیریم، لذا با توجه به شرایطی که در نظام ما وجود دارد باید تلاش کنیم این هماهنگی ها بیشتر شود.

 جای حزب در نظام ما خالی است

روحانی یادآور شد: در نظام ما جای حزب خالی است. ما در ایران هنوز حزب نداریم. تشکیلات، گروه و جناح داریم ولی حزب به آن معنا که مثلا برای مجلس کاندیدا به مردم معرفی کند، نداریم. در آن شرایط به جای اینکه به ۳۰ نفر از لیست تهران رای دهیم در برگه رای می نویسیم حزب "الف" یا حزب "ب". در انتخابات ریاست جمهوری هم به اشخاصی رای می دهیم که نماینده حزب مشخصی است.

 رییس جمهوری اضافه کرد: قانون اساسی ما بر مبنای حزب تنظیم نشده است بنابراین بعضی جا هماهنگی سخت می شود. اما نهادهای دیگری داریم که شکل آن با دیگر از کشورها متفاوت است.

 درباره طرح فروش نفت به اتفاق نظر کامل نرسیده ایم

وی در مورد طرح گشایش اقتصادی گفت: شخصاً عرضه نفت و فروش آن به مردم را برای کشور و بودجه طرحی مفید می دانم هنوز هم ممکن است به نتیجه برسیم چون هنوز به یک اتفاق نظر کامل نرسیدیم و مشخص نیست که به چه سرنوشتی دچار خواهد شد، طرح ما به این صورت بود که به رغم تحریم، نفت را در بازار به قیمت امروز اوپک وبر مبنای نیما بفروشیم.

 فروش نفت در بازار از فروش اوراق بهتر بود

رییس جمهوری اظهار کرد: در بن بست نیستیم ولی فروش نفت در بازار از فروش اوراق بهتر بود. اینکه بحث می شود با فروش نفت دولت بعدی متعهد می شود، درست است و دولت بعدی باید تعهدات دولت قبل را انجام دهد ما هم تعهدات دولت قبلی را انجام دادیم، سیر دولت تغییر نمی کند هر کاری که دولت قبلی کرد ما متحد بودیم انجام بدهیم دولت قبلی دو میلیون مسکن مهر را تعهد کرده بود که ما یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد آن را تکمیل و تحویل دادیم.

وی ادامه داد: برخی می گویند پول حاصل از فروش نفت خرج هزینه های جاری می شود، سوال این است که اگر تحریم نباشیم و نفت بفروشیم آیا درآمد حاصل از آن خرج بودجه جاری نمی شود؟ مقداری از آن خرج هزینه های جاری دولت می شود و مبلغی از آن به سمت عمران و زیرساخت ها و تولید می رود.

 هزینه جاری پول توجیبی وزرا نیست

روحانی گفت: وقتی که می گوییم هزینه جاری برخی فکر می کنند که جاری به معنی پول توی جیبی وزرای دولت است. هزینه های جاری یعنی هزینه بهداشت، آموزش و پرورش، حقوق بازنشستگان، مستمری بگیران، اقشار ضعیف، کمیته امداد، بهزیستی، حقوق کارمندان همه قوا و هزینه های عمرانی کشور.

 رییس جمهوری با طرح این پرسش که اگر ما به جای نفت اوراق بفروشیم دولت بعد متعهد نمی شود، اضافه کرد: چرا کسی سراغ این موضوع نمی رود؟ که خود مجلس تصویب کرده است.   ما اوراق را دو سال می فروشیم چه اتفاقی می افتد؟ آیا دولت بعدی نباید به این تعهد عمل کند. کما اینکه همین دولت تعهدات گذشته و اوراق قبلی را پرداخت می کند. دولت جریانی متصل است و نمی شود وسط آن را برید و جدا کرد و بگوییم این دولت آن دولت.

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه ظرفیت پتروشیمی ما تا پایان این دولت دو برابر می شود، خاطرنشان کرد: این ظرفیت از ۵۰ میلیون متر مکعب  به ۱۰۰ میلیون مترمکعب می رسد و این سود هم به دولت بعدی می رسد، آیا ما باید از دولت بعد طلبکار باشیم. دولت بعد هم تعهدات دولت قبل را به عهده دارد و هم ظرفیت های خوب ایجاد شده مانند افزایش ظرفیت پتروشیمی را.

اگر دو قوه موافقت نکنند طرح گشایش اقتصادی اجرا نمی شود 

وی اظهار کرد: همه این پول ها مربوط به ملت است دولت نماینده مردم است و این ادامه دارد بنابراین اگر دو قوه دیگر در نهایت موافقت نکنند طرح گشایش اقتصادی که من اعلام کردم اجرا نمی شود و اجرای آن منوط به توافق دو قوه دیگر است ولی اگر موفقت می شد ظرفیت بسیار خوبی ایجاد می شد و این بهترین راه برای تامین کسری بودجه سال جاری و سال آینده است.

رئحانی درآمد و بودجه آمریکا و کشورهای اروپایی را راه از مالیات و فروش اوراق دانست و گفت: آمریکا و کشورهای اروپایی همیشه در کل درآمد و GDP بدهکار هستند چرا که از اوراق قرضه استفاده می کنند. ما اگر اوراق با ۱۸ درصد سود به صورت دوساله منتشر می کنیم در عوض کار عمرانی که امسال انجام می دهیم در مقایسه با سال بعد  ۵۰ درصد به سود ما است.

مدیر مسوول روزنامه همشهری نفر بعدی بود که از ضرورت گفت و گوی مستقیم رییس جمهوری با مردم سخن گفت.

 وی اظهارداشت: مبنی بر این که شما در گذشته هر چند وقت یک بار مستقیم با مردم گفت وگو می کردید اما در ماه های سخت حضور و گفت وگوی مستقیم با مردم کمتر شده است چرا این اتفاق  افتاده است فکر نمی کنید این گفت وگوی صریح با مردم انجام می شد کمی فشارها به خود شما کمتر می شد.

 رییس جمهوری در پاسخ به وی گفت: ما هر چقدر بتوانیم چه شخص من چه بقیه مقام های دولتی بتوانند با مردم صریح تر حرف بزنند، صحبت کنند و نقطه نظرات خودشان را برای مردم بیان بکنند به هر شکلی باشد، حتما می تواند مفید باشد.

روحانی افزود: چند ماهی از اول سال بیشتر صحبت می کنم فکر می کردم صحبت های من مقداری جایگزین آن بخش شده  است. البته هرگلی بوی خودش را دارد و حتما جلسه گذاشتن با مطبوعات و یا مستقیم با مردم در موضوعات مختلف صحبت کردن می تواند مفید باشد و مردم می توانند درجریان امور قرار بگیرند.

 رییس دولت دوازدهم خاطرنشان کرد: این نکته مهمی اخیرا مقام معظم رهبری بیان کردند و فرمودند دولت به مردم بگوید چه کار کرده و چه کار خواسته بکند و نتوانسته انجام بدهد و با مشکلی رو به رو بوده است.

وی اظهار داشت:  اینکه ایشان فرمودند بیایند مشکل را بیان کنند و اجازه مهمی بود که ایشان به ما دادند که ما درهر کجا که نتوانستیم بیاییم به مردم بگوییم که این مورد را نتوانستیم، دلیلش هم این بود هر چه بوده است برای مردم توضیح بدهیم. خیلی مهم است که مردم بدانند که دولت تلاش کرده است. وقتی است که مردم فکر می کنند که دولت بی توجه است این دولت نمی داند این دولت برایش مهم نیست این خیلی خطرناک است.

رییس جمهوری خاطر نشان  کرد: مردم بگویند فلان چیز گران شده  است دولت بی خبر است خبر ندارد یا اصلا برای دولت مهم نیست که گران یا ارزان شده است برخی جاها به دولت تهمت بزنند و بگویند دولت عمدا می خواهد ارز گران شود برای این که مشکل خودش را رفع بکند خیلی مهم است که مسوولان و شخص رییس جمهور که مردم او را انتخاب کردند، خدمت را برای مردم تبیین کند که من این خدمت را انجام دادم و این جا هم من خواستم نتوانستم و یا اینجا هم تصمیم دارم کمک کنید من تا آخر این دولت بتوانم انجام بدهم.

توضیحات روحانی درباره وعده ۱۰۰ روزه

وی درباره وعده دولت برای حل برخی مشکلات کشور در ۱۰۰ روز اول دولت گفت: این یکی از نکاتی بود که در برخی از رسانه ها به شکل نادرست مطرح شد و اخیرا مقام معظم رهبری هم به آن اشاره کردند که رسم بر این است که دولت ها یک برنامه ۱۰۰ روزه برای خود اعلام می کنند و در آن مدت کارهایی می کنند و یک برنامه هم که برنامه چهارساله است.

روحانی اضافه کرد: من از ابتدای تبلیغات انتخابات ۹۲ چندین بار تصریح کردم که من یک برنامه ۱۰۰ روزه و یک برنامه چهارساله دارم و تاکید کردم که برنامه ۱۰۰ روزه را در این مدت انجام می دهم و در این باره بعد از انتخابات هم مصاحبه و بر این موضوع صحه گذاشتم.

رییس دولت دوازدهم گفت: معلوم است هر مشکلی در ۱۰۰ روز حل نمی شود ولی می توان در این مدت برای حل برخی از مشکلات برنامه ریزی کرد. مهمترین مسئله دولت یعنی توافق موقت هسته ای در ۱۰۰ روز اول دولت اتفاق افتاد و برنامه های اقتصادی دولت تدبیر و امید نیز در ۱۰۰ روز اول تدوین شد.

روحانی به انتقاد کارشناسان اقتصادی دولت از وعده تک رقمی کردن تورم در ۱۰۰ روز اول اشاره کرد و افزود: من در پاسخ به منتقدان گفتم که این برنامه ماست و اگر محقق نشد به مردم اعلام می کنیم که این برنامه محقق نشده است که به لطف خدا به تورم تک رقمی رسیدیم.

رقابت انتخاباتی باید اخلاقی باشد

وی در پاسخ به سئوالی درباره ساختارشکنی برخی مقامات سیاسی کشور در دوره های مختلف برای جلب آرای انتخاباتی گفت: به خاطر انتخابات یا به خاطر پیروزی در انتخابات یا به خاطر موفقیت یا جلب آرا و توجه افکار عمومی، واقعیت ها را نباید خلاف آنچه هست، بیان کنیم و حقیقت را نباید زیرپا بگذاریم.

رییس جمهوری با بیان اینکه رقابت در همه دنیا وجود دارد، افزود: همه افتخار ما این است که رقابت ما باید کاملا اخلاقی باشد. گاهی رسانه ها هم برای جذب مخاطب تیتری انتخاب می کنند که با اصل مطلب همخوانی ندارد و تیتر را برای جذب مخاطب انتخاب می کنندو این موضوع در رابطه با کاندیداهای انتخابات ها هم مطرح است و ممکن است از تیترهای جذاب برای جلب رای استفاده کنند که این موضوع به ضرر کشور است.

 کاندیداهای انتخابات نباید با احساسات و اعتقادات مردم بازی کنند

وی در ادامه به ورود به فضای انتخابات ریاست جمهوری در ماه های آینده اشاره کرد و گفت: کشور ما در شرایط تحریم و کروناست و مردم با مشکلاتی مواجه هستند؛ کاندیداهای انتخاباتی نباید با احساسات و اعتقادات و ایمان مردم به انقلاب بازی کنند.

رییس جمهوری افزود: نقش رسانه ها در این موضوع مهم تر از دولت است و رسانه از مطبوعات و غیرمطبوعات و فضای مجازی به عنوان قدرت چهارم اجازه ندهند کسی به هر بهانه ای از اخلاق خارج شود. رسانه ها به گونه ای واقعیت ها را برای مردم روشن کنند که غیراخلاقی حرف زدن به نفع کاندیدا تمام نشود.

وی تصریح کرد: آرزوی همه ما این است که انتخابات آینده ریاست جمهوری پررونق و باشکوه و با مشارکت بالای مردمی برگزار شود و همه کاندیداها مراعات اصول و اخلاق را بکنند و انتخابات پایان خوشی داشته باشد و دولت سیزدهم باافتخاری در پایان داشته باشیم.

الیاس حضرتی مدیرمسئول روزنامه اعتماد دیگر چهره رسانه ای بود که به بیان دیدگاه های خود پرداخت.

 حضرتی گفت: دولت آقای هاشمی، به دولت سازندگی و اصلاحات لقب گرفت. اتفاق تلخی که در سال ۸۸ پیش آمد مجموعه دوستان همفکر ما، فکر می کردند که آقای روحانی با آن سبقه انقلابی در قبل و بعد از انقلاب و حضور وی در شورای عالی امنیت ملی و شخصیتش، می تواند دولت مصالحه ملی تشکیل بدهد یعنی بتواند به گونه ای با نهادهای مختلف این نظام ارتباط ایجاد کند و اطمینان و اعتماد جلب کند.

وی افزود: از طرف دیگر این تصور بود که آقای روحانی بتواند با مجموعه خیلی بزرگی که ریشه دار است و بخش خیلی بزرگی از تاریخ انقلاب به دوش آنها بوده و هست و آنها دلسوز، وطن پرست و انقلابی و فرزندان انقلاب هستند، ارتباط ایجاد کرده و بتواند یک مصالحه ملی میان این شکافی که متاسفانه به بدترین شکل ایجاد شد و دود آن نیز به چشم نظام و مردم رفت، ایجاد کند که به اعتقاد من تا امروز در این بخش توفیق چندانی ایجاد نشده آیا می تواند در این زمینه به یک سال آینده امید بست.

جمعیت ۳۰ میلیونی و کم مصرف از برق مجانی استفاده می کنند

رییس جمهوری در پاسخ به وی اظهار داشت: اقدامی که وزارت نیرو پیشنهاد داد و در دولت تصویب شد این است که افراد را در مصرف برق به سه گروه کم مصرف، خوش مصرف و بدمصرف تقسیم کنیم و آنهایی که کم مصرف هستند اکنون یک جمعیت ۳۰ میلیونی را تشکیل می دهند، از تخفیف صددرصد و مجانی برق برخوردار شوند.

روحانی بیان کرد: من هم بسیار خوشحالم که در دولت دوازدهم این امر مهم تحقق پیدا کرد و افرادی که مصرف کم و حداقل مصرف را دارند، بتوانند از برق مجانی استفاده کنند که الان یک جمعیت ۳۰ میلیونی در کشور ما را تشکیل می دهند و امیدواریم این تعداد ۳۵ میلیون یا بیشتر شود و این یکی از افتخارات ما است.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: سال ها و از اوایل انقلاب این بحث مطرح بود که ما بتوانیم برای افراد کم بضاعت و افرادی که درآمد آنها پایین است، برق مجانی داشته باشیم. این امر تا الان تحقق پیدا نکرده بود که با تحقق این موضوع من به سهم خودم از وزارت نیرو و طرحی که در این زمینه در دولت دوازدهم آمد و تصویب شد، قدردانی می کنم.

روحانی در پاسخ به این موضوع که دولت می بایست وفاق بیشتری ایجاد کند و در تبلیغات توانمندی بیشتری از خود نشان دهد، اظهار داشت: از لحاظ تبلیغات باید آنچه را که دولت در این شرایط سخت انجام داده به خوبی برای مردم تبیین می شد و مردم امیدوار می شدند، و روحیه و نشاط پیدا می کردند.

 در بخش تبلیغات نتوانستیم تلاش های دولت را برای مردم تبیین کنیم 

رییس جمهوری عنوان کرد: البته اگر همه رسانه ها کمک بیشتری می کردند، موفقیت بیشتری به دست می آوردیم ولی این اشکال وارد است که ما در بخش تبلیغات نتوانستیم با یک زبان گویا، شفاف و روشن تلاش هایی را که در این ۷ سال انجام گرفته برای مردم به خوبی تبیین کنیم.

روحانی تصریح کرد: من گاهی اوقات در برخی از جلسات، برخی از خدمات دولت را که می گویم، دوستانی که مسئولیت هم در کشور دارند به من عنوان می کنند که ما بار اول است که می شنویم چنین چیزی صورت گرفته است. یعنی توان تولید نفت ما در غرب کارون در مدت هفت سال۶ برابر شده، این آمار خیلی مهمی است.

رییس جمهوری یادآور شد: ما در پارس جنوبی تقریبا به جز یک فاز، همه فازهای باقیمانده را به اتمام رساندیم. در همه دولت های قبلی ۱۰ فاز انجام گرفته و در این دولت ۱۷ فاز انجام گرفته است.

روحانی گفت: در محرومترین استان، یعنی سیستان و بلوچستان، هم گاز را به این استان رساندیم و الان در شهرهای مختلف لوله کشی گاز انجام می شود و هم راه آهن را به این استان رساندیم و امیدواریم تا پایان این دولت، یا همه و یا بخش اعظم این راه آهن از چابهار به زاهدان اجرا شود.

رییس جمهوری با اشاره به برنامه دولت برای توسعه بندر چابهار گفت: آقای مودی نخست وزیر هند در تهران در مصاحبه اش خیلی صریح اعلام کرد، یک قرن بعد منطقه می فهمد که اقدامی که در بندر چابهار انجام گرفته چقدر باعظمت است و چابهار می تواند چه نقشی در منطقه ایفا می کند.

روحانی افزود: البته همانطور که شما می گویید بسیاری از این مسائل برای مردم توضیح داده نشده و می بایست زبان گویاتر می بود و همه رسانه ها در این زمینه بیشتر فعالیت می کردند.

از همه جناح ها در این دولت حضور دارند

رییس جمهوری درباره اینکه گفته شد این دولت می بایست جناح ها را به هم نزدیک تر می کرد، اظهار داشت: به اعتقاد من دولت فضایی را برای همه جناح ها به وجود آورد. این دولت، دولتی است که وقتی به هیات وزیرانش نگاه می کنید تقریبا از همه جناح های معتدل، اصولگرا و اصلاح طلب به نحوی حضور دارند.

روحانی خاطرنشان کرد: از نظر من هر فردی که شایستگی دارد و می خواهد در جایی وزارتی را بر عهده بگیرد، من هیچ وقت درباره جناح وی سوال نمی کنم که آیا این فرد اصلاح طلب است، اصولگراست و یا معتدل است. من درباره سواد، تجربه و اقداماتی که انجام داده از وی سوال می کنم و واقعا این موضوع برای من فرقی نمی کند چرا که ما باید از همه نیروها استفاده کنیم.  

رییس جمهوری اضافه کرد: الان زمانی است که ما با وجود این همه دشمنی که داریم و آمریکا هم روبروی ما این همه توطئه می کند، باید متحدتر از همیشه ظاهر شویم.

روحانی تصریح کرد: در سال ۹۷ زمانی که ما در نیویورک بودیم موضوع ایران در دستور کار شورای امنیت قرار گرفت. چون ۱۵ کشور در سطح سران شرکت کرده بودند. چون بحث ایران در آنجا مطرح بود، بحث این بود من هم در آنجا شرکت می کنم یا خیر. خوشبختانه در شورای امنیت رسماً از ما دعوت نکردند ولی آن جلسه به صورت مستقیم پخش شد.

وی گفت: در جلسه ای که ریاست آن را ترامپ بر عهده گرفته بود و می گفت اینکه قرارداد برجام مفید نبوده و نباید بگذاریم ایران استفاده کند، همه ۱۴ کشور علیه وی صحبت کردند.

 نشست اخیر شورای امنیت شکست بزرگی برای آمریکا بود

روحانی عنوان کرد: البته در جلسه اخیر شورای امنیت یک کشور کوچک به نام دومینیکن با آمریکا موافق شد ولی در آنجا در حضور خود ترامپ حتی یک کشور هم با وی موافق نشد و این شکست بزرگی بود که برای آمریکا اتفاق افتاد. ما این شکست را در ایران خوب تبیین نکردیم که مردم بدانند یک حادثه تاریخی اتفاق افتاده است.

رییس جمهوری بیان داشت: همین اجلاس اخیر شورای امنیت و شکست آمریکا یک حادثه تاریخ بود. ما در تاریخ ایران چه زمانی داشتیم که ما پنجه در پنجه آمریکا در بخش سیاسی قرار بگیریم و دیپلمات های ما بتوانند با تلاش هایی که کردند آمریکا را شکست بدهند. این پیروزی یک ملت بود ولی خوب تبیین نشد.

روحانی یادآور شد: در این شرایط و فشاری که ما قرار داریم و بیماری کرونا هم خود به خود مشکلاتی را در بخش حمل و نقل و گردشگری برای جامعه ما به وجود آورده صدمه بزرگی به کشور ما زده و ما مشکلات بسیاری داریم. اینجا جای وحدت، اتحاد و همبستگی است و همه جناح ها و کسانی که این قانون اساسی را قبول دارند و برای این انقلاب زحمت می کشند، و پرچمداری ولی فقیه و رهبری معظم انقلاب را قبول دارند، بیاییم و کنار هم قرار بگیریم.

 وی با بیان اینکه باید قدر سقف را برداریم، گفت: چطور ما در ماه محرم به خاطر کرونا عزاداری بی سقف و در فضای بیرون را شروع کردیم، و الحمدالله خیلی پرشور در همه خیابان ها، مداح ها و مردم هم به خیابان ها آمدند.

روحانی افزود: این عزاداری خانگی از نو مد شد و در خانه ها آغاز شد در همه خانه ها پرچم سیاه زده اند و کار عظیمی صورت گرفت و یک شور و هیجان جدیدی در این ماه محرم آغاز شد. اکثریت هیات ها هم به خوبی دستورالعمل ها را به خوبی مراعات می کنند و امیدواریم این عزاداری سالار شهیدان به خوبی انجام بگیرد و بهتر از همه سال ها و همه پروتکل ها را مراعات کنند و کسی هم از لحاظ این بیماری صدمه ای نبیند.

رییس جمهوری عنوان کرد: بیاییم در رفاقت جناحی هم سقف ها را برداریم و در فضای باز در کنار هم کار کنیم البته همه باید برای اینکه فضا باز شود و سقف برداشته شود کمک کنند و همدیگر را یاری کنند.

روحانی خاطرنشان کرد: همه جناح ها باید به انتخابات امیدوار باشند و همه بدانند در این انتخابات حضور دارند و نقشی دارند و می توانند کاندید خودشان را به خوبی معرفی و تبعیین کنند و من آرزو دارم و دولت هم هرچه توان دارد در این راه خواهد گذاشت که انشاءالله این رفاقت و دوستی، هماهنگی و همفکری میان جناح های مختلف بیشتر شود.

مردم باید نسبت آینده کشور و نظام اطمینان داشته باشند

روحانی درپاسخ به «مهدی رحمانیان» مدیرمسئول روزنامه شرق درباره شرایط و مزیت های ایران، وقوع رویدادهای طبیعی و سیاسی و بین المللی و شرایط نامطلوب اقتصادی و زندگی مردم و راه برون رفت از این وضعیت در سال پایانی دولت، گفت: قطعا شرایط زندگی مردم مطلوب نیست، مردم ما می خواستند در بخش مادی و اقتصادی زندگی راحت تر و بهتری داشته باشند، البته امیدوارم که از نظرمعنوی شرایط مردم خوب باشد، دغدغه مردم کمتر باشد مردم می خواستند نسبت به آینده کشور و نظام کاملا اطمینان داشته باشند.

رییس جمهوری افزود: گاهی می گویند «دولت تغییرات ایجاد می کند تا بی ثباتی ایجاد می کند» و من پاسخ دادم که «بالاتر ازاین هم از دولت و مجلس هم وجود دارد» اشاره به این است که گاهی مردم نسبت به  آینده تزلزل فکری پیدا کنند که چنین چیزی امروز نیست و نخواهد بود.

وی درباره علل ایجاد وضعیت و شرایط کنونی اقتصاد جامعه گفت: روشن است از این ۴۲ سال ۸ سال در جنگ بودیم و حداقل ۱۰ تا ۱۲ سال در تحریم بودیم اکنون هم که در یک شرایط تحریم بی سابقه قرار داریم.

روحانی ادامه داد: اینکه می گویند آیا می شد کاری کرد که جنگ نشود، یا زودتر تمام شود و یا کاری می شد کرد که کشور تحریم نشود و یا زوتر تمام شود در جای خود نیازمند یک بحث مفصل است؛ اما می توانم بگویم دولت برای ایجاد امنیت در جامعه و کشور، حداقل یک بار این تحریم را به عنوان معظلی که بر سر مردم بوده، به طور کامل شکسته است.

رییس جمهوری افزود: در بار دوم تحریم، یک دولت عجیب وغریبی در آمریکا روی کار آمده است که همه کارهایش عجیب  غریب است؛ همه پیمان ها را زیر پا گذاشته و برجام را هم زیر پا گذاشته است.

وی افزود: شرایط را در چهار از ۹۳ تا پایان ۹۶ ملاحظه کنید، آمار را بررسی کنید؛ از نظر تورم، رشد اقتصادی و روحی مردم و نشاط مردم و تحولات اقتصادی بزرگی که رخ داده است در چه شرایطی  مقایسه کنید در آن چهار سال چه شرایطی داشتیم و در این  سه سال وضعیت با این مشکلات بزرگ اوضاع چگونه شده است.

برجام با عصای زیر بغل آمریکا را شکست داده است

روحانی بیان کرد: هدف آمریکا  این بوده است که ما را به زانو دربیاورند و ما را از پا در بیاورند. برجام را در ان سه سال هم پای راست و هم پای چپ آن را شکاندند و اکنون با عصای زیر بغل راه می رود، اما در برابر آمریکا در میدان هنوز مقابله می کند، با دو عصا است اما در مقابله آمریکا ایستادگی می کند و در چند مرحله  آمریکا را اط نظر سیاسی شکست داده است و امیدواریم زیادی هم داریم آمریکا  در مرحله اخیر هم شکست حتمی می خورد.

حداقل حقوق ۹.۹ برابر شده است

رییس جمهوری اظهار داشت: در این شرایط با مشکلات جدید مواجه شدیم ومی دانیم باید چه کار باید کنیم، اما رسانه ها هم باید مسائل را تببین کنند آنجایی که می گویید مردم در مشکل هستند باید زندگی بهتری داشته باشند که صحیح هم می گویید، باید علل مسائل را هم بگویید واگر جایی هم دولت مقصر بود دولت را نقد کنید و ایرادی هم ندارد، اما در عین حال بیان کنید که دولت در حد توان خود حقوق متوسط را حدود ۵ تا ۶ برابر کرده است.

روحانی با بیان این که حداقل حقوق ۹.۹ برابر شده است، گفت: حداقل دریافتی مستمری بگیران ۵.۹ افزایش پیدا کرده است، حقوق فرهنگیان به طور متوسط ۴.۸  در حدود ۵ برابر افزایش پیدا کرده است.

شرایط کشور و دستاوردها در ۷ سال گذشته، برای مردم بیان شود

رییس جمهوری گفت: رسانه ها اگر نقد می کنند از این طرف شریط کشور، دستاوردها و فعالیت های دولت در ۷ سال را هم تبیین کنند، اینکه میزان توسعه شبکه برق در روستاها و آبرسانی به روستاها برای مردم گفته شود، وضعیت آموزش و بهداشت چگونه بوده و اکنون به شکلی شده است برای مردم تبیین شود البته با همه اقداماتی که انجام شده است اگر مردم بگویند شرایط بهتر از این می خواستیم حق با مردم است.

روحانی تصریح کرد: در رقابت های انتخاباتی  انتظارات را بالا می برند دولت که سر کار می آید، با آن سقف انتظارات فاصله دارد، بنا بود این فعالیت ها را انجام دهد اما نتوانست، یا خود آن نامزدی که موفق شده ادعا کرده که چه کارهایی انجام می دهد و یا رقیب وی، اما در مجموع دو طرف انتظار مردم و جامعه را افزایش داده اند.

رییس دولت تدبیر و امید گفت: رسانه ها دولت را متوجه می کنند که باید تلاش بیشتری انجام دهد که صحیح است، اما باید  رسانه هم باید در زمینه تببین دستاوردها و واقعیت برای مردم بیشتر تلاش کنند.

همکاری و رفاقت رسانه ها و دولت تا پایان دولت ادامه داشته باشد

روحانی درپایان از همه رسانه های کشور برای همکاری در جریان مقابله با بیماری کرونا در چند ماه گذشته، تشکر کرد و افزود: همچنین از رسان ها برای فعالیت هایی که تا پایان سال برای تبیین و عرفی اقدامات دولت در «جهش تولید» انجام می دهند که بسیار مهم است، تشکر می کنم و امیدوارم این نزدیکی و رفاقتی که بین رسانه ها و دولت ایجاد شده تا پایان دولت باقی بماند.


دکتر حسن روحانی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :