Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 271451
تاریخ انتشار : 14 شهریور 1399 0:3
تعداد بازدید : 53

معاون وزیر کشور: 18 هزار «پروژه عمرانی» به بهره برداری رسید

معاون عمرانی وزیر کشور گفت: در هفته دولت بیش از ۱۸ هزار پروژه عمرانی در کشور به بهره برداری رسید که حاکی از اهتمام جدی برای تکمیل پروژه ها و روند مطلوب توسعه حوزه عمرانی است.
مهدی جمالی نژاد معاون عمرانی وزیر کشور روز پنج شنبه (۱۳ شهریور) در همایش شهرداران استان کرمانشاه با بیان اینکه علیرغم وجود تنگناهای اقتصادی و تحریم های ظالمانه روند اجرای پروژه های عمرانی در کشور با سرعت مناسبی پیش می رود؛ اظهار داشت: در سه سال اخیر کشور ۲۳ بحران بزرگ را پشت سر گذاشته و روند توسعه نه تنها متوقف نشده؛ بلکه با شتاب بیشتری در حال حرکت است.

وی افزود: در هفته دولت بیش از ۱۸ هزار پروژه عمرانی در کشور به بهره برداری رسید که حاکی از اهتمام جدی برای تکمیل پروژه ها و روند مطلوب توسعه حوزه عمرانی است.

رییس سازمان شهرداری ها و دهیارهای کشور تقویت نقش و جایگاه شهرداری ها را یکی از سیاست های مهم وزارت کشور دانست و بیان داشت: به منظور انتظام بخشی به نیروی انسانی و ساختار شهرداری ها موضوع افزایش حقوق و مزایای شهرداران و کارکنان شهرداری که نسبت به سایر دستگاه حقوق کمتری دریافت می کنند در دستور کار قرار گرفت و بعد از ۱۲ سال با مصوبه اخیر هیأت وزیران حقوق و مزایای آنها افزایش یافت، همچنین موضوع تبدیل وضعیت کارکنان نیز در حال انجام و پیگیری است.

جمالی نژاد که در جمع شهرداران استان کرمانشاه سخن می گفت به لزوم ایجاد نظام اجرایی شفاف، پاسخگو و مسوولیت پذیر در شهرداری ها اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: شفاف کردن نظام درآمدی شهرداری ها از سیاست های اصلی است و تحقق این مهم افزایش اعتماد عمومی، افزایش سرمایه اجتماعی و مشارکت مردم در اجرای امور می شود که به تبع تسهیل و تسریع برنامه توسعه شهری را نیز در پی خواهد داشت.

وی تصریح کرد: چنانچه مردم نسبت به شهر احساس تعلق کرده و سرمایه های اجتماعی بالا برود، همکاری مردم هم در بحث پرداخت عوارض و کمک به امور شهر افزایش می یابد.

جمالی نژاد با بیان اینکه اگر اعتماد بین مدیران و مردم از بین برود تمام اقدامات عمرانی بی فایده خواهد بود، افزود: اگر مردم نسبت به مدیران اعتماد داشته باشند و به شهر خود عشق بورزند بدون شک شهر در راه توسعه پیش خواهد رفت. 

وی با تاکید بر اینکه باید به دنبال آشتی مردم با شهرداری باشیم، گفت: شهرداری با توجه به اینکه یک سازمان هزینه درآمد محسوب می شوند همواره مورد اتهام قرار خواهد گرفت از این رو شهرداران باید زمینه ساز ایجاد اعتماد بین مردم با این سازمان باشند؛ ضمناً افزایش رضایتمندی مردم سبب شکل گیری اعتماد اجتماعی، احساس عدالت و احساس مسوولیت می شود و از سرمایه های مهم برای انجام کاراست که این روزها در بعضی از استان ها شکل گرفته است.

رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور حرکت به سمت تقویت نهضت پاسخگویی را در شهرداری ها یک ضرورت اعلام کرد و گفت: پاسخگو بودن نظام شهری با تلاش شهرداران محقق می شود و باید اهتمام جدی در این زمینه وجود داشته باشد.

معاون عمرانی وزیر کشور پیشروی به سمت شهر الکترونیک را سیاست مهم دیگر شهرداری های کشور دانست و افزود: کرونا علیرغم معضلاتی که به همراه داشت، در بحث ارتقا زیرساخت های الکترونیک و تسریع در ایجاد شهر الکترونیک نقش موثری داشت و باید از این فرصت استفاده کرده و به این روند سرعت بدهیم.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور با تاکید بر اینکه بسیاری از وظایف شهرداری ها برون سپاری شود، گفت: حضور بخش خصوصی در کنار شهرداری ها می تواند بسیاری از زیر ساخت ها را ارتقا دهند، امروزه نظافت و پاکیزگی شهرها بسیار اهمیت دارد و شهرداران تلاش کنند حضور بخش خصوصی را در توسعه زیرساخت ها و عمران شهری افزایش دهند.

جمالی نژاد توجه شهرداری به بخش های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در شهرها را یادآور شد و افزود: ارتقا آموزش شهروندی در تمام حوزه های شهری سبب کاهش هزینه ها می شود و از طرفی شهرداری ها باید یاد بگیرند که در حوزه های اجتماعی و فرهنگی هم ورود کنند، چرا که ارتقا فرهنگ شهر و نیز کاهش آسیب های اجتماعی موجب کاهش هزینه های شهرداری ها شده و از طرفی با افزایش حس تعلق شهروندان به شهر، به ارتقا درآمدهای شهرداری ها کمک می کند.

معاون عمرانی وزیر کشور ادامه داد: شهرداری هایی که تاکنون تسهیلات نگرفته اند، پروژه ای مشارکتی که محرک توسعه در شهرها باشد را انتخاب کنند تا بتوانیم برای تخصیص اعتبار و کمک به آن برنامه ریزی کنیم و به یقین برای کاهش بروکراسی اداری و تشریفات زاید شخصاً ورود پیدا خواهم کرد و در کمترین زمان ممکن امور را انجام خواهیم داد.

وی همچنین گفت: برای تامین خودروهای موردنیاز شهرداری های کم برخوردار یک سوم بودجه را وزارت کشور، یک سوم بودجه را استانداری ها و یک سوم بودجه را سازمان های همیاری شهرداری تامین خواهند کرد.

جمالی نژاد افزود: همچنین اگر شهرداری های استان پروژه های عمرانی دارند که تا پایان عمر دولت به بهره برداری می رسد، این آمادگی را داریم که در فازهای مختلف پیشرفت پروژه کمک های بلاعوض ارائه دهیم.

رییس سازمان شهرداری و دهیاری های کشور با اشاره به کمبود تجهیزات و ماشین آلات در شهرداری های استان، گفت: در حال حاضر ۱۳۰۰ شهرداری و ۳۷ هزار دهیاری در کشور داریم و سالانه تنها حدود ۲۵۰ دستگاه ماشین آلات خریداری می شود و توزیع این تعداد میان این همه شهرداری و دهیاری قطعا کار دشواری است و نهایتا به هر استان چند دستگاه تعلق گیرد.

وی افزود: در همین راستا تفاهم نامه ای با برخی استان های محروم از جمله سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی منعقد کردیم که بر اساس آن سازمان شهرداری ها یک سوم، استانداری یک سوم و شهرداری هر شهر یک سوم اعتبار برای خرید ماشین آلات شهرداری مربوطه اختصاص دهند.

جمالی نژاد تصریح کرد: این آمادگی را داریم که در استان کرمانشاه هم این تفاهم نامه را به امضا رسانده و برای هر شهرداری که پای کار بیاید و درخواست بدهد، از این طریق ماشین آلات خریداری کنیم.


مهدی جمالی نژاد معاون عمرانی وزیر کشور


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :