Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 271456
تاریخ انتشار : 14 شهریور 1399 0:27
تعداد بازدید : 58

هر ۵۰ روز یک سد مخزنی افتتاح می کنیم.

می توانیم اعلام کنیم هر ۵۰ روز قادر هستیم یک سد مخزنی را به افتتاح برسانیم. این آمار هیجان انگیزی برای مردم است که باعث آبروی کشور خواهد بود. این که هر هفته می توانیم ۳۰ روستا را به شبکه آب سالم و پایدار متصل کنیم.

بهره برداری از طرح های ملی پنجشنبه هر هفته از سوی دولت در جریان است. طرح هایی که هر کدام از آنها می تواند رونق و توسعه را برای بخشی از کشور به همراه داشته باشد.

در این میان طرح های آب و برق که در قالب پویش هر هفته الف ب ایران به بهره برداری می رسد، از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا همانگونه که رئیس جمهوری نیز تاکید کرده مردم روستا باید مانند شهرنشینان از خدمات بهره مند باشند آبادانی روستا یعنی حرکت در زمینه تولید و مهاجرت معکوس.

از همین رو بیست و دومین پنجشنبه افتتاح طرح های ملی، دوباره به ایستگاه وزارت نیرو رسید تا در قالب هجدهمین پویش الف-ب-ایران در سال جاری ۵ طرح مهم آب و برق در سه استان اردبیل، آذربایجان شرقی و کرمانشاه به بهره برداری برسد.

بهره برداری از این طرح ها که در مجموع شامل دو نیروگاه خورشیدی و یک پست برق در اردبیل، دومین واحد گازی نیروگاه سیکل ترکیبی دالاهو در کرمانشاه و سد کلقان چای در آذربایجان شرقی بود با حضور رئیس جمهوری به صورت ویدئو کنفرانس آغاز شد و به گفته حسن روحانی افتتاح آنها با اعتبار بیش از ۳ هزار و ۲۴۵ میلیارد تومان، بیانگر حرکت درست ایران اسلامی در مسیر توسعه و پیشرفت است.

رئیس جمهوری در این مراسم با اشاره به اینکه همه روستاهای دارای بیش از  ۱۰ و ۲۰ خانوار از نعمت برق برخوردارند، گفت: ساکنان روستاها باید  برخوردار از همان نعمت ها و فرصت های اساسی باشند که شهرها از آنها برخوردارند و از همین رو دولت تدبیر و امید به عنوان یک وظیفه، به دنبال تکمیل زیرساخت های کشور برای طی مسیر توسعه است.

رئیس جمهوری تاکید کرد: تلاش می کنیم تا در ایران از لحاظ استفاده از آب و برق بتوانیم ایران را با کشورهای دیگر حتی پیشرفته مقایسه کنیم. در حال حاضر نیز مردم در شهرها صد در صد و در روستاها نزدیک ۹۹ درصد از برق استفاده می کنند.

وی در زمینه بهره برداری از طرح های آبی نیز ادامه داد: می توانیم اعلام کنیم هر ۵۰ روز قادر هستیم یک سد مخزنی را به افتتاح برسانیم. این آمار هیجان انگیزی برای مردم است که باعث آبروی کشور خواهد بود. این که هر هفته می توانیم ۳۰ روستا را به شبکه آب سالم و پایدار متصل کنیم.

روحانی افزود: این معنایش این است که در زمینه زیرساخت و نیازمندی های حیاتی و سلامت مردم اقدامات بسیار اساسی انجام می گیرد.

 وی گفت: از ۱۸۸ سد کشور ۴۴ سد در این دولت به افتتاح رسیده و سدهای دیگر هم در  حال تکمیل است امیدواریم تا در این دولت  این سدها به بهره برداری برسد چرا که آماده کردن زیرساخت ها، لازمه توسعه است.

از ابتدای دولت تدبیر و امید در سال ۹۲ تا کنون ۴۴ سد به بهره برداری رسیده است. در این میان از ابتدای سال جاری تا کنون ۵ سد مخزنی افتتاح شده و با توجه به این آمار می توان گفت که دولت به تعهد خود برای افتتاح هر ۵۰ روز یکبار یک سد مخزنی متهعد بوده است.

با این حال، توجه به طرح های برقی نیز از نگاه دولت دور نمانده تا آنجا که وزیر نیرو در این مراسم با اشاره به اینکه در دولت تدبیر و امید سالانه ۴۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در صنعت برق انجام شده، گفت: سال آینده گزارش خواهیم داد که در ۸ سال دولت تدبیر و امید علاوه بر مدیریت مصرف، هر سال ۲۵۰۰ مگاوات ظرفیت جدید به مدار بهره برداری اضافه شده است.

وی با اشاره به اینکه پروژه دوم که امروز به بهره برداری رسید، نهمین نیروگاه حرارتی است که امسال بعد از استان های تهران، لرستان، بوشهر، هرمزگان، مازندران و سمنان این بار در استان کرمانشاه افتتاح می شود، افزود:  واحد دوم نیروگاه گازی دالاهو به ظرفیت ۳۰۷ مگاوات و سرمایه گذاری دو هزار و ۵۳۰ میلیارد تومان به مدار بهره برداری می آید و این در حالی است که واحد اول آن آذر سال گذشته افتتاح شد.

اردکانیان ادامه داد: از ابتدای سال ۹۹ تا کنون ۱۳۰۹ مگاوات ظرفیت جدید به مدار بهره برداری آوردیم و فقط برای تولید برق در سال جاری ۱۱ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری به ثمر رسیده است.

وی تاکید کرد: در طول دولت تدبیر و امید، سالانه ۴۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در بخش برق انجام گرفته است.

به گزارش ایرنا، امروز با بهره برداری از واحد دوم گازی نیروگاه سیکل ترکیبی دالاهو ۳۰۷ مگاوات به ظرفیت تولید برق ایران افزوده شد و این در شرایطی است که علاوه بر توجه ظرفیت سازی، رونق استفاده از انرژی های تجدیدپذیر نیز در دستور کار دولت قرار دارد.

از همین رو سومین طرحی که امروز به بهره برداری رسید، دو نیروگاه خورشید در اردبیل بود که در مجموع ۱.۵ مگاوات به ظرفیت انرژی های تجدیدپذیر اضافه کرده است.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه سومین طرح این هفته در استان اردبیل به بهره برداری رسید، گفت: نهمین و دهمین نیروگاه تجدیدپذیر را امسال در استان اردبیل افتتاح می کنیم. جمع ظرفیت به مدار آمده از این نیروگاه های بزرگ مگاواتی به ۴۲.۵ مگاوات تا این لحظه خواهد بود که همه با سرمایه بخش خصوصی و تضمین دولت برای خرید برق صورت گرفته است.

وی تاکید کرد: علاوه بر آن، یک پست ۲۳۰ کیلوولت با سرمایه گذاری ۲۱۵ میلیارد تومان برای تضمین برق مطمئن و پایدار برای پذیرایی از واحدهای جدید صنعتی در این استان رو به توسعه است.


حسن روحانی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :