Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 271883
تاریخ انتشار : 27 شهریور 1399 23:48
تعداد بازدید : 52

۱۱۸ مگاوات به توان نیروگاه های کشور افزوده شد

وزیر نیرو به طرح ارتقا توان و رفع محدودیت در پنج نیروگاه کشور اشاره کرد و گفت: ۱۱۸ مگاوات در این طرح به مجموع توان نیروگاه های کشور اضافه شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «رضا اردکانیان» روز چهارشنبه در مراسم ارتقا توان و رفع محدودیت در پنج نیروگاه کشور در محل وزارت نیرو، افزود: افزایش صورت گرفته در شرایطی محقق شد که سرمایه گذاری برای آن بالغ بر هفت تا هشت درصد احداث نیروگاه جدید است.
وی  اضافه کرد: افزایش توان صورت گرفته به این معنا است که با سرمایه گذاری به مراتب کمتر از احداث نیروگاه جدید، امکان استفاده از سرمایه های موجود بیشتر شده است.
وزیر نیرو تحقق این امر را دستاوردی بزرگی برای صنعت برق و کشور دانست که همانند عمل صالح برای کشور باقی خواهد ماند.

تحریم ها سبب خودباوری در صنعت آب و برق

اردکانیان، وزارت نیرو را مسوول تامین آب و برق پایدار دانست که برای تحقق این موضوع نیاز به احداث شبکه های برق، نیروگاه های آبی و حرارتی است.
وی افزود: سال های گذشته و با افزایش تحریم های خارجی توجه به توان داخلی صنعت آب و برق کشور بیشتر شد و همین امر سبب تلاش برای بهبود استفاده از ظرفیت های موجود و اصلاح روش های بهره برداری بیشتر می شود.
وزیر نیرو گفت: توجه به بهبود روش ها سبب شد، توان نیروگاهی کشور بیش از گذشته شود و دستاورد های درخشانی به همراه داشته باشد.
اردکانیان توضیح داد: امسال و با دستیابی به دستاورد های یاد شده، علاوه بر آنکه امکان پشت سرگذاشتن تابستانی بدون خاموشی فراهم شد، میزان عرضه انرژی نسبت به مدت مشابه پارسال نیز رشد یافت.
وی افزود:علاوه بر اینکه اهداف طراحی شده برای سال جهش تولید تحقق یافته، صادرات انرژی نسبت به پارسال نیز افزایش نشان می دهد.
وزیر نیرو گفت: امسال مدیریت مصرف در پیک تابستان اعمال شد و براین اساس اوج بار تابستان ۹۹ همانند پارسال به نسبت سال های قبل یک درصد افزایش یافت و این دستاورد بسیار بزرگی است که تلاش می شود برای تابستان پیش رو هم با همین هدف گذاری کمی از هم اینک برنامه ریزی شود.
هفته آتی آبرسانی به ۴۰۰ روستا
اردکانیان درادامه به بهره برداری ۱۰۸ پروژه ساخت با سرمایه گذاری ۲۴ هزار میلیارد تومان و پنج پروژه ساز و کاری در قالب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران تا به امروز اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: امید است در هفته ها و ماه های پیش رو مابقی طرح ها به موقع در مدار بهره برداری قرار گیرند.
وی از آبرسانی همزمان به ۴۰۰ روستای کشور در استان های مختلف با جمعیت ۲۸۱ هزار نفر در هفته پیش روی پویش #هرهفته_الف_ب_ایران خبر داد که با این اقدام، جمعیت روستایی که در دوره فعالیت دولت حاضر از شبکه آب سالم و پایدار بهره مند شده اند به هشت میلیون نفر خواهد رسید و این مسیر تا پایان این دوره و همچنین سال های بعد ادامه خواهد داشت .
وزیر نیرو گفت: حاصل کار هماهنگ و همدلانه ای که امسال انجام شد، درتاریخ صنعت برق کشور و در تاریخ سیاسی ایران ثبت و ضبط خواهد شد.
اردکانیان اضافه کرد: بخش تجدیدپذیر حرکت تازه ای آغاز کرده و امید است با همکاری نزدیک تر واحدهای مختلف در وزارت نیرو در قالب شورای راهبردی انرژی های تجدیدپذیر و همچنین پشتیبانی ها و همدلی های بخش خصوصی فعال در این عرصه، مسائل حل و فصل شود.
وی با اشاره به وجود فرصت های خوب در منطقه خاطرنشان ساخت: واقعیت اینکه  چنانچه درهمین دوره مدیریتی، موضوع صادرات انرژی های تجدیدپذیر عملیاتی شود، باید مشکلات موجود برطرف و در این زمینه به همدلی بیشتر بخش خصوصی نیاز داریم.

وزیر نیرو با اشاره به توانایی بخش خصوصی موسس در ظرفیت سازی بیشتر، همکاری نزدیک با دولت و مشارکت در تصمیم سازی ها در کنار بخش خصوصی به معنای عام، گفت: انتظارات بیشتری از این بخش وجود دارد.

به گفته وی، استفاده از فرصت مجاورت با افغانستان که یکی از وسیع ترین تونل های باد مشترک در مرز دو کشور وجود دارد و وزارت نیرو مسوول کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور است، با توجه به برگزاری نمایشگاه وسیع تجاری و صنعتی در کابل در روزهای آتی و برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور تا یک ماه آینده در کابل، بنابراین به همکاری و حرکت دوشادوش با بخش خصوصی بویژه در صنعت برق وجود دارد.

اردکانیان تصریح کرد: انتظار می رود بخش خصوصی هم پای وزارت نیرو راه ها و معبرها را باز کنند و طیف وسیعی از شرکت های تجهیزاتی و تعمیراتی با توجه به شرایط پس از جنگ در افغانستان وارد این بازار شوند، بویژه در بخش تجدیدپذیر، در ماه های پیش رو تا پایان سال بتوانیم دستاوردهای بیشتری داشته باشیم.
وی ابراز امیدواری کرد: شرایط موجود سبب شود تا از فشار موجود بر تولیدکنندگان در بخش خصوصی کاسته شود.


نیروگاه برق


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :