Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 272163
تاریخ انتشار : 3 مهر 1399 23:58
تعداد بازدید : 92

ایران سومین کشور جهان در دانش تولید پروپیلن از متانول

تا پیش از این دانش تولید پروپیلن از متانول در اختیار ۲ کشور دنیا بود که به دلیل تحریم آن را در اختیار ما نمی گذاشتند؛ اکنون ایران سومین کشور است که به این دانش فنی دسترسی پیدا کرده است.
سید امید شهیدی نیا در حاشیه بازدید از شرکت پژوهش و فناری پتروشیمی اظهار داشت: مراسمی که امروز شاهد آن هستیم افتتاح واحد نیمه صنعتی MPT است که از زنجیره های اصلی صنعت پتروشیمی به شمار رفته و توسعه این صنعت بر اساس آن برنامه ریزی شده است.

وی افزود: ما امروز شاهد دستیابی به فناوری هستیم که با آن می توانیم متانولی که به وفور در دسترس ما بوده است به پروپیلن تبدیل کنیم؛ در سمت دیگری طرفیت تولید پروپیلن در کشور به اندازه کافی نبوده و باید برای تکمیل زنجیره تولید در صنایع پایین دست به پروپیلن توجه ویژه می شد.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه پتروشیمی بیان کرد: شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی از 10 سال پیش به روی بومی سازی این دانش کار کرده که امروز ما شاهد دستاورد آن هستیم؛ همچنین تعدادی از سرمایه گذاران نیز در این مراسم حضور دارند که از نزدیک با این فرآیند و دانش آشنا می شوند.

وی گفت: همچنین شرکت فاتح کیمیا امروز قراردادی برای استفاده از این دانش بومی و تأسیس یک واحد بر اساس آن با شرکت پژوهش و فناوری منعقد کرده است؛ هم اکنون زنجیره تولید از نظر دانش فنی کامل بوده و باید مسیری را در جهت رسیدن به مواد مایع پلیمری در پخش پروپیلن و زنجیره تولید آن داشته باشیم.

شهیدی نیا عنوان کرد: مهمترین مزایای این طرح فعال شدن صنایع پایین دستی و توسعه آن است که باعث ایجاد ارزش افزوده و تنوع بخش تولید بوده است؛ ما باید به سمت تکمیل زنجیره برای تولید محصولات با ارزش برویم و این امر با استفاده از این دانش فنی محقق خواهد شد.

وی تصریح کرد: دانش تولید پروپیلن از متانول در اختیار 2 شرکت دنیا بوده که به دلیل تحریم آن را در اختیار ما نمی گذاشتند؛ ما سومین کشور در دنیا هستیم که به این دانش فنی دسترسی پیدا کرده و از آن بی نیاز می شویم.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در پایان خاطرنشان کرد: با استفاده از این دانش فنی زنجیره صنایع تکمیل شده و در پی توسعه آن اشتغال ایجاد خواهد شد؛ به دلیل اینکه صنایع پتروشیمی یک صنعت گران قیمت بوده عموماً اشتغال محور نیستند.


پروپیلن


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :