Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 272343
تاریخ انتشار : 8 مهر 1399 21:18
تعداد بازدید : 61

نخستین واحد بخار نیروگاه ارومیه افتتاح شد

همزمان با هفته بیست ودوم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، نخستین واحد بخار ۱۶۰مگاواتی نیروگاه سیکل ترکیبی ارومیه با اعتباری بالغ بر سه هزار و ۳۲۸ میلیارد تومان توسط وزیر نیرو افتتاح شد.
در راستای افزایش تولید برق، پاسخگویی به رشد مصرف در منطقه و همچنین افزایش راندمان نیروگاه های گازی با تبدیل آن به سیکل ترکیبی، احداث سه واحد بخار در نیروگاه ارومیه در دستور کار قرار گرفته است.

ظرفیت هر یک از این واحدها 160 مگاوات است که با تکمیل سه واحد بخار نیروگاه ارومیه ضمن افزایش 480مگاواتی توان تولید برق مجموعه، سالانه حدود 783 میلیون مترمکعب در مصرف سوخت صرفه جویی می شود و راندمان نیروگاه به حدود 50 درصد افزایش خواهد یافت.

واحدهای بخار نیروگاه ارومیه در قالب قراردادهای بیع متقابل در حال ساخت هستند و مکانیزم بازگشت سرمایه آن ها از محل صرفه جویی سوخت خواهد بود؛ بدین صورت که سرمایه گذار اقدام به احداث بخش بخار نیروگاه و تبدیل واحدهای گازی موجود به سیکل ترکیبی می کند و پس از بهره برداری واحد ها، هزینه سرمایه گذاری در قالب سوخت صرفه جویی شده پرداخت می شود.

بر اساس گزارش پایگاه خبری وزارت نیرو، امسال در قالب قراردادهای بیع متقابل چهار واحد بخار 160مگاواتی در نیروگاه های پرند، عسلویه، فردوسی و ارومیه مجموعاً به ظرفیت 480 مگاوات به بهره برداری رسیده است و بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته امسال مجموعاً 960 مگاوات واحد بخار جدید به شبکه سراسری برق کشور متصل خواهد شد.

نیروگاه ارومیه


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :