Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 272711
تاریخ انتشار : 23 مهر 1399 22:55
تعداد بازدید : 91

صادرات محصولات کشاورزی آذربایجان شرقی به 54 کشور دنیا

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی، گفت: استان آذربایجان شرقی در تولید 30 محصول کشاورزی، رتبه های اول تا پنجم کشوری را به خود اختصاص داده است.
اکبر فتحی امروز در گفت وگو با خبرنگاران اظهار داشت: در حوزه زراعت در بخش حبوبات و تولید عدس رتبه اول تا دوم کشور با سطح زیرکشت ثابت و طی سال های مختلف به استان آذربایجان شرقی تعلق دارد در علوفه و تولید یونجه هم به لحاظ سطح زیرکشت و هم میزان تولید رتبه اول کشور به استان آذربایجان شرقی و در کل تولید علوفه با توجه به تعداد دام های استان، مقام اول تا سوم کشور به آذربایجان شرقی تعلق دارد.

وی با خاطرنشان کردن این موضوع که در تولید گندم مقام چهارم کشوری به استان آذربایجان شرقی اختصاص دارد، افزود: در زیربخش باغبانی و تولید سیب مقام دوم کشور، تولید زردآلو رده اول، تولید سنجد رتبه اول کشور، در زغال آخته رتبه دوم کشوری و در سایر محصولات باغی رتبه های اول تا هفتم کشوری متعلق به استان آذربایجان شرقی است.

  تولید 10.5 درصد تخم مرغ کشور در استان آذربایجان شرقی

فتحی در خصوص تولیدات دام و طیور نیز، گفت: در زیربخش دام و طیور و تولید گوشت قرمز رتبه سوم کشوری به استان ما تعلق دارد. در تولید تخم مرغ استان آذربایجان شرقی به نوعی قطب تولید تخم مرغ کشور محسوب می شود و حدود 10.5 درصد تخم مرغ کشور در استان آذربایجان شرقی تولید شده و از این حیث مقام سوم کشوری به آذربایجان شرقی اختصاص دارد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان، اظهار کرد: در تولید جوجه یکروزه و مرغ مادر تخمگذار مقام سوم کشور مختص استان آذربایجان شرقی است.

1.2 میلیون هکتار اراضی کشاورزی در آذربایجان شرقی/ تولید 4.8 میلیون تن محصولات کشاورزی

وی در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: استان آذربایجان شرقی دارای یک میلیون و 200 هزار هکتار اراضی کشاورزی(دیم-آبی) است که از این میزان 800 هزار هکتار بصورت دیم مطلق و 300 هزار هکتار به طور آبی کشت می شوند که 105 هزار هکتار آن مربوط به باغات بوده و مابقی در حوزه زراعت قرار دارد.

فتحی با اشاره به این نکته که تقریباً 100 هزار هکتار از اراضی نیز بصورت نیمه آبی کشت می شوند، ادامه داد: میزان تولیدات کشاورزی استان آذربایجان شرقی بین 4.8 تا 5 میلیون تن متغیر بوده که در سال 98 چهار میلیون و 800 هزار تن از انواع محصولات زراعی، باغی و دام و طیور در استان تولید شد که دو میلیون و 900 هزار تن مربوط به بخش زراعت، یک میلیون تن مربوط به باغبانی و مابقی محصولات دامی را شامل می گردد.

صادرات محصولات کشاورزی آذربایجان شرقی به 54 کشور دنیا

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان اظهار کرد: استان آذربایجان شرقی به جزء محصولات گرمسیری که ظرفیت تولید در استان وجود ندارد در تولید اکثر محصولات کشاورزی مازاد بر مصرف استان، تولیدات کشاورزی دارد که هم به استان های مجاور و هم به 54 کشور جهان صادر می گردد.

وی در ارتباط با کشاورزی دانش محور نیز گفت: کشاورزی کشور و به تبع آن کشاورزی استان ما نیز نیاز مبرم دارد تا به سمت کشاورزی دانش محور حرکت نماید، با توجه به محدویت منابع خاکی و آبی و ضرورت تولید بیشتر از زمین های زراعی محدود و تامین نیاز غذایی رو به رشد کشور این نیاز به صورت ملموس قابل مشاهده می باشد.

فتحی افزود: در حوزه احداث گلخانه در استان آذربایجان شرقی نهضت گلخانه ای اتفاق افتاده و سرمایه گذاری های خوبی در این بخش انجام شده است به طوری که مدرن ترین گلخانه خاورمیانه در استان و در شهرستان جلفا احداث و راه اندازی شده است.

پرورش آرتیمیا در حوزه دریاچه ارومیه 

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با اشاره به بحران آبی دریاچه ارومیه گفت: پرورش آرتیمیا در حوزه دریاچه ارومیه با استفاده از منابع آبی آن، یکی از مواردی است که سرمایه گذاران می توانند در این بخش سرمایه گذاری کرده و به فعالیت مشغول گردند پرورش خارشتر با توجه به شوری اراضی زراعی دریاچه و پرورش شتر از دیگر اولویت های سرمایه گذاری در حوزه دریاچه ارومیه می باشد.

وی اضافه کرد: کشت و فرآوری گل محمدی از گذشته های دور در استان آذربایجان شرقی مرسوم بوده است. سرمایه گذاری در حوزه توسعه گلستان های گل محمدی استان از ظرفیت خوبی برخوردار بوده و مقام چهارم کشوری در تولید گل محمدی به استان آذربایجان شرقی تعلق دارد.

فتحی در ارتباط با مشکلات و چالش های بخش کشاورزی استان آذربایجان شرقی، گفت: ناکارآیی بازار محصولات کشاورزی یکی از شاخص ترین چالش های موجود در بخش کشاورزی استان است، اگر بازار محصولات کشاورزی ساماندهی و اصلاح شود در تولید محصولات کشاورزی با مشکلی مواجه نخواهیم شد.


میوه


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :