Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 273512
تاریخ انتشار : 8 آذر 1399 18:55
تعداد بازدید : 62

ایران جزو بزرگ ترین تولیدکنندگان اوره جهان شد

با بهره برداری از چند طرح ملی حوزه نفت در استان های بوشهر، چهارمحال و بختیاری، بوشهر، خوزستان، ایران جهش بزرگی در صنعت پتروشیمی و فرآورش نفت برداشت و جزو بزرگ ترین تولیدکنندگان اوره جهان شد .

سه طرح ملی وزارت نفت با سرمایه گذاری 30 هزار میلیارد تومان در استان های چهارمحال و بختیاری، خوزستان و بوشهر به طور رسمی افتتاح شد که این سه طرح برای 850 نفر اشتغال ایجاد کرده است.

پتروشیمی لردگان، واحد 50 هزار بشکه ای فرآورش نفت خام در غرب کارون و مخازن متمرکز ذخیره سازی میعانات گازی پارس جنوبی طرح هایی بودند که رئیس جمهوری فرمان بهره برداری رسمی از آنها را در سه استان کشور صادر کرد.

یک قدم رو به جلو در سطح جهان با افتتاح پتروشیمی لردگان

پتروشیمی لردگان که از طریق ویدئوکنفرانس با فرمان حسن روحانی، رئیس جمهوری به بهره برداری رسمی رسید، با هدف تولید سالانه 1075 هزار تن اوره و 677 هزار تن آمونیاک ساخته شده و ارزش محصولات این مجتمع 240 میلیون دلار است.

کلنگ پتروشیمی لردگان در سال 85 زمین زده شد، اما به دلیل تحریم ها و تأمین نشدن منابع مالی مورد نیاز دچار وقفه شد، اما با پیگیری های انجام شده در دولت یازدهم و دوازدهم با وجود تحریم های شدید، تکمیل و به طور کامل به دست متخصصان ایرانی راه اندازی و عملیاتی شد، همچنین حدود 60 درصد تجهیزات استفاده شده در این مجتمع داخلی هستند.

واحد یوتیلیتی پتروشیمی لردگان پارسال و واحدهای اوره و آمونیاک امسال عملیاتی شدند. این مجتمع به سالانه 320 میلیون مترمکعب گاز طبیعی برای سوخت و 429 میلیون مترمکعب گاز طبیعی به عنوان خوراک نیاز دارد که از خط لوله گاز سراسری تأمین می شود.

754 میلیون یورو و 11230 میلیارد ریال در پروژه پتروشیمی لردگان سرمایه گذاری شده که از محل استقراض از شرکت ملی صنایع پتروشیمی، آورده نقدی و غیرنقدی گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان، تسهیلات ریالی بانک سپه، اوراق مشارکت و تسهیلات خط اعتباری چین تأمین شده است.

احداث پتروشیمی لردگان به طور متوسط زمینه اشتغال 2800 نفر به صورت مستقیم و 450 نفر غیرمستقیم را در زمان اجرای پروژه ایجاد کرد و در زمان بهره برداری نیز برای 700 نفر به طور مستقیم و بیش از 1500 نفر به صورت غیرمستقیم اشتغال ایجاد می شود.

شرکت گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان (پترول) با 65.94 درصد سهامدار عمده پتروشیمی لردگان است؛ سهامداران حقیقی با 26.5 درصد، مهندسی همپا و شرکت های وابسته با 3.03 درصد، صنایع پتروشیمی خلیج فارس با 1.15 درصد، صندوق سرمایه گذاری.ا.ب.خلیج فارس با 2.35 درصد و دیگر سهامداران حقوقی با 1.03 درصد سهم دیگر سهامداران این پروژه هستند.

صاحب لیسانس واحد آمونیاک، شرکت آموینکا کازاله سوئیس و واحد اوره، شرکت استامی کربن هلند، پیمانکار واحدهای فرآیندی و یوتیلیتی نیز کنسرسیوم AVIC/HFEC و مهندسی بخش یوتیلیتی HFEC است.

شرکت کودشیمیایی اوره لردگان در زمینی به مساحت 100 هکتار در منطقه فلارد شهرستان لردگان در استان چهارمحال و بختیاری ساخته شده است. این مجتمع در فهرست طرح های جهش دوم صنعت پتروشیمی و برنامه افتتاح 17 طرح پتروشیمی در سال 99 قرار دارد که افتتاح شد.

مدیرعامل پتروشیمی لردگان، صنعت پتروشیمی را صنعتی سخت و پیچیده عنوان کرد و گفت: راه اندازی این مجتمع با توجه به شرایط سخت کرونا و تحریم ها، 100  درصد به دست متخصصان داخلی اجرا شد.

محسن محمودی در آیین بهره برداری رسمی پتروشیمی لردگان به اشتغال ایجاد شده طی پنج سال گذشته در این پروژه اشاره و اظهار کرد: 80 درصد نیروهای فعال در این پروژه از افراد بومی منطقه چهارمحال و بختیاری بوده اند.

وی افزود: در زمان راه اندازی پتروشیمی لردگان نیز بیش از 80 درصد متخصصانی که استخدام و آموزش داده شدند از این استان بودند.

مدیرعامل پتروشیمی لردگان با اشاره به اینکه صنعت پتروشیمی به دلیل ماهیت آن صنعتی سخت و پیچیده است، ادامه داد: به طور معمول، ساخت، پیش راه اندازی، راه اندازی و تکمیل پروژه ها با حضور کارکنان شرکت های خارجی ثبت شده در فهرست بلند (وندورلیست) انجام می شد، اما خوشبختانه راه اندازی پتروشیمی لردگان با توجه به کرونا و تحریم ها، 100 درصد به دست متخصصان داخلی اجرا شد.

بهره برداری از مخازن متمرکز ذخیره سازی پارس جنوبی

مخازن متمرکز ذخیره سازی پارس جنوبی به ارزش 29.2 میلیون یورو و 220 میلیارد تومان با دستور رئیس جمهوری به بهره برداری رسمی رسید. پروژه احداث تأسیسات ذخیره سازی و ایستگاه های اندازه گیری میعانات گازی که امروز (پنجشنبه، ششم آذرماه) با دستور حسن روحانی، رئیس جمهوری به صورت ویدئوکنفرانس به بهره برداری رسید به منظور ذخیره سازی میعانات گازی تعدادی از پالایشگاه های پارس جنوبی با ظرفیت اسمی 640 هزار مترمکعب معادل 4 میلیون بشکه اجرا شد.

در این پروژه به کارفرمایی شرکت نفت و گاز پارس، هشت دستگاه مخزن هر یک به ظرفیت 80 هزار مترمکعب (500 هزار بشکه) و در مجموع با ظرفیت 640 هزار مترمکعب به صورت سقف شناور و دو دستگاه مخزن آتش نشانی و مخازن سوخت، شبکه لوله کشی و سیستم های برق و ابزار دقیق، سیستم های اندازه گیری و بوسترهای انتقال میعانات و پمپ های مربوطه و ساختمان های صنعتی و اداری، ساخته شده است.

این مخازن ظرفیت تأمین خوراک روزانه 480 هزار بشکه میعانات گازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس را از طریق ایستگاه های پمپاژ این پالایشگاه در ضلع غربی تأسیسات و نیز ارسال میعانات گازی به سمت گوی شناور (SPM) شماره 1 و 2 از طریق خطوط 30 اینچ ورودی - خروجی تا سقف 600 هزار بشکه در روز را دارند.

پروژه ساخت تأسیسات ذخیره سازی و ایستگاه های اندازه گیری میعانات گازی در قالب سه پروژه EPC1 ،EPC2 ،EPC 3 (مهندسی، تأمین تجهیزات و اجرا) ازسوی پیمانکاران و مشاوران ناردیس طرح های انرژی، شرکت ماشین سازی اراک و شرکت مهندسین مشاور پارس اجرا و با تأمین سرمایه از منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران و تسهیلات صندوق توسعه ملی (ماده 12 قانون رفع موانع تولید) اجرا شده است.

پروژه ساخت تأسیسات ذخیره سازی و ایستگاه های اندازه گیری میعانات گازی برای 160 نفر ماه اشتغال ایجاد کرد که با توجه به بهره برداری پروژه هم اکنون 50 نفر در این پروژه حضور دارند.

مجری پروژه احداث تأسیسات ذخیره سازی و ایستگاه های اندازه گیری میعانات گازی پارس جنوبی گفت: پالایشگاه های گازی سایت 2 پارس جنوبی به تأسیسات ذخیره سازی و ایستگاه های اندازه گیری میعانات گازی متصل می شوند.

رضا فروزش اظهار کرد: تأسیسات ذخیره سازی و ایستگاه های اندازه گیری میعانات گازی پارس جنوبی هم اکنون با دریافت خوراک از پالایشگاه های سایت یک پارس جنوبی با ظرفیت ذخیره سازی 4 میلیون بشکه میعانات گازی در حال بهره برداری است.

وی با اشاره به برنامه ریزی به منظور اتصال پالایشگاه های پارس 2 به مخازن ذخیره سازی میعانات گازی پارس جنوبی گفت: با تکمیل یک خط لوله 30 اینچ جدید که به همین منظور در حال اجراست، قابلیت دریافت میعانات گازی پالایشگاه های پارس 2 به این تأسیسات فراهم می شود.

مجری پروژه ساخت تأسیسات ذخیره سازی و ایستگاه های اندازه گیری میعانات گازی پارس جنوبی با بیان اینکه نخستین مخزن ذخیره سازی میعانات گازی در این پروژه، اوایل سال 1398 و آخرین مخزن نیز بهمن ماه پارسال عملیاتی شد، افزود: هم اکنون این تأسیسات شامل 8 مخزن ذخیره سازی هرکدام با ظرفیت 500 هزار بشکه در حال بهره برداری است و روزانه 360 هزار بشکه میعانات گازی به پالایشگاه ستاره خلیج فارس منتقل می شود.

فروزش به قابلیت های مهم این پروژه در دریافت و ارسال میعانات گازی به مبادی مصرف اشاره کرد و افزود: این پروژه افزون بر تأمین خوراک پالایشگاه ستاره خلیج فارس و پالایشگاه پارس شیراز، می تواند روزانه تا سقف 600 هزار بشکه میعانات گازی را به منظور بارگیری به گوی های شناور شماره ١ و ٢ در عسلویه برای صادرات ارسال کند.

وی با بیان اینکه این پروژه در قالب سه پروژه EPC  توسعه و تکمیل شده است، گفت: در مجموع این سه قرارداد 200 هزار نفر ماه کار اجرا شده است.

مجری پروژه ساخت تاسیسات ذخیره سازی و ایستگاه های اندازه گیری میعانات گازی پارس جنوبی درباره مقدار بهره مندی از توان داخل در هریک از این بخش ها گفت: در بخش EPC1 در مجموع حدود 50 درصد ساخت داخل و در بخش های EPC2  و EPC3 در حوزه های مهندسی، کالا و اجرا به طور کامل و صددرصدی از توان شرکت ها و متخصصان داخلی استفاده شده است.

افتتاح نخستین واحد پیش ساخته فرآورش نفت کشور


نخستین واحد پیش ساخته فرآورش نفت کشور با دستور رئیس جمهور در خوزستان افتتاح شد.این واحد با ظرفیت فرآوری روزانه 50 هزار بشکه نفت و با در اختیار داشتن 2 ردیف (train) هر یک با ظرفیت 25 هزار بشکه در روز طراحی شده و قابلیت توسعه برای فرآورش روزانه 80 هزار بشکه در روز را داراست.

این واحد فرآورشی (Skid-Mounted) که امروز (پنجشنبه، ششم آذرماه) به طور رسمی به بهره برداری رسید، در قالب قرارداد اجاره و خرید خدمات فرآورش نفت (1.285 دلار به ازای هر بشکه) با بخش خصوصی (خارجی) ساخته شده است. ارزش قرارداد امضاشده 47 میلیون دلار، محل ساخت ضلع جنوبی میدان نفتی آزادگان جنوبی (غرب کارون)، تعداد چاه های تغذیه کننده 35 حلقه و ظرفیت فرآورش آن روزانه 50 هزار بشکه نفت است که قابلیت توسعه تا 80 هزار بشکه نیز وجود دارد.

از دیگر نکات قابل اشاره در این واحد، روش کار است که نفت با استفاده از بخار آب بسیار گرم (Superheat) به منظور تغییر و تبادل دما فرآورش می شود، همچنین احداث این واحد در زمان ساخت برای 400 نفر و در زمان بهره برداری برای 100 نفر اشتغال زایی به همراه داشته است.

جذب سرمایه خارجی در اوج تحریم ها، احداث سریع (در کمتر از یک سال) و کمک به افزایش ظرفیت تولید در یک میدان مشترک (آزادگان جنوبی)، شاخص ترین ویژگی های Skid Mounted احداث شده در غرب کارون به شمار می رود، همچنین این تجربه موفق سبب شد بیژن زنگنه، وزیر نفت تیرماه امسال دستورعمل الزام به تغییر روش ساخت و نصب واحدهای فرآورش پیش ساخته را با اهدافی از جمله رفع تنگناهای موجود در عملیات بهره برداری، شتاب در اجرای طرح های مصوب و تحقق به موقع اهداف تعیین شده، حمایت از انتقال فناوری، ساخت داخل و توسعه فناوری ملی در این زمینه، کاهش تصدی شرکت ملی نفت ایران و بهبود شاخص های اقتصادی و استفاده حداکثری از ظرفیت بخش خصوصی ابلاغ کند.

دستورعملی که در آن تأکید شده است برگزاری مناقصه یا امضای قرارداد به هر ترتیب برای اجرای واحدهای بهره برداری یا نمک زدایی نفت در خشکی (به جز موارد استثنا) نباید به روش متعارف گذشته انجام شود. این رویکرد با انجام اقدام هایی از جمله تدوین چارچوب همسان قراردادی، تدوین مجموعه الزام های فنی و بهداشت، ایمنی و محیط زیست (اچ اس ئی)، تدوین الگوی ارزیابی صلاحیت شرکت های متقاضی و برگزاری فراخوان مربوطه در فاز اجرا قرار دارد.

همسو با این هدف بهمن ماه پارسال نیز قرارداد ساخت دومین واحد فرآورش سیار در میدان نفتی آزادگان جنوبی به روش BOO ساخت، تملک، بهره برداری (Build – Own – Operate) بین شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) و جهاد دانشگاهی امضا شد. ظرفیت فرآوری این تأسیسات (Skid-mounted) روزانه 50 هزار بشکه و 15 ماه برای طراحی و ساخت آن در نظر گرفته شده و مدت بهره برداری این طرح نیز سه ساله و تا پنج سال قابل تمدید عنوان شده است.


پتروشیمی لردگان


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :