Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 273519
تاریخ انتشار : 8 آذر 1399 7:57
تعداد بازدید : 188

اندیشکده مصری: ایران تاثیرگذارترین قدرت منطقه است

اندیشکده راهبردی «الدیمقراطی العربی» مصر در گزارشی به قلم «محمد عودة الاغا» کارشناس مسائل خاورمیانه به نقش منطقه ای ایران پرداخت و نوشت: ایران با برخورداری از جایگاه متمایز ژئوپلتیکی در خلیج فارس بارها ثابت کرده است که تاثیرگذارترین قدرت منطقه است وتوان تغییر روندها را دارد.
اندیشکده راهبردی الدیمقراطی العربی مصر در گزارشی درباره نقش منطقه ای ایران نوشت: هر نظام سیاسی در نظام بین الملل دارای ویژگی ها و رفتارهایی است که آن را از دیگر نظام ها متمایز می کند. افزون بر این، عوامل دیگری مثل ساختار جمعیتی و سیاسی هم در این زمینه موثر هستند. این موضوع سبب تفاوت میان مولفه های قدرت نظام های سیاسی می شود و ماهیت روابط بین الملل و نقشی را که هر نظام در فضای سیاسی منطقه ای و بین المللی بازی می کند، مشخص خواهد کرد.

اندیشکده مصری در نوشتار تحلیلی خود از وضعیت قدرت ایران درمنطقه  افزود: ایران در سطح منطقه ای دارای اهدافی است. از زمان پیدایش ایران به عنوان یک نظام سیاسی، سیاست خارجی این کشور با جایگاه جغرافیایی آن در ارتباط است. این کشور از نظر موقعیت جغرافیایی با کشورهای عربی و اسلامی هم مرز است. این کشور از جایگاه سیاسی، اقتصادی و راهبردی برخوردار است. از نظر موقعیت این کشور در ۲ حوزه جغرافیایی واقع شده است که مورد توجه ایران است. این کشور در جنوب قفقاز قرار دارد و در جنوب هم با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس هم مرز است. این دو منطقه به دلیل داشتن مولفه هایی چون امتداد مذهب شیعه و ثروت های اقتصادی از جمله نفت و گاز طبیعی و عناصر ژئوپلتیک برای ایران دارای اهمیت است. این موضوع سبب شده است که ایران در محاسبات خود در این زمینه بسیار دقیق عمل کند.
بخش های دیگری از این گزارش به شرح ذیل است:

 منطقه قفقاز برای ایران

سیاست ایران درباره منطقه جنوب قفقاز از مسائل سیاسی، اقتصادی و امنیتی تاثیر می پذیرد. ایران موفق شده است با کشورهای این منطقه به ویژه ارمنستان روابط متمایزی برقرار کند و با این کشور در عرصه های مختلف همکاری داشته باشد. روابط ایران با کشورهای جنوب قفقاز از رقابت های منطقه ای و بین المللی برای افزایش نفوذ و دستیابی به طرح های اقتصادی بیشتر در این منطقه هم تاثیر می پذیرید. اهمیت منطقه جنوب قفقاز برای ایران از این نظر است که این کشور تمایل دارد منافع اقتصادی خود را در این منطقه تقویت کند و برای کالاهای ایران در این کشورها بازاریابی کند. ایران برای برقراری امنیت و ثبات منطقه ای و جلوگیری از جنگ های مذهبی که بر امنیت و ثبات این کشور هم تاثیر خواهد گذاشت، تلاش می کند. برقراری روابط با کشورهای منطقه جنوب قفقاز سبب می شود ایران تحریم ها را کنار زند و فضایی برای تحرک و اثبات جایگاه و قدرت سیاسی و دیپلماسی خود داشته باشد.

 جایگاه منطقه خلیج فارس برای ایران

منطقه خلیج فارس از زمان های گذشته در همه عرصه ها دارای اهمیت ژئوپلتیک بوده است. این موضوع سبب شده است که این منطقه همواره از تحولات پرشتاب بین المللی تاثیر پذیرد. با توجه به جایگاه راهبردی این منطقه برای جهان، ایران سیاست های خود را به خلیج فارس پیوند می دهد. رویکرد ایران درباره خلیج فارس به دلیل جایگاه ژئوپلتیک تنگه هرمز و سواحل مواج ایران در منطقه خلیج فارس است. همچنین ایران با قطر در این منطقه دارای ثروت گازی مشترک است.

ایران به خلیج فارس به عنوان پلی بزرگ برای رسیدن به جایگاه بین المللی نگاه می کند. ایران بارها در این منطقه ثابت کرده است که می تواند بر روند رویدادها تاثیر گذارد و منافع کشورهای متخاصم را هدف قرار دهد.

ایران جامعه بین الملل را مجبور ساخت تا به مذاکره درباره موضوع هسته ای ایران تن دهد که در نتیجه آن توافق هسته ای شکل گرفت و با امضای این توافق و پایبندی ایران به آن قرار شد تحریم های ایران برداشته شود. قدرت ایران در بهره برداری از جایگاه ژئوپلتیک خود در منطقه خلیج فارس در شکل گیری این توافق نقش داشت. زیرا ایران بارها ثابت کرده است قدرت تاثیرگذاری در روند رویدادها را دارد و تاثیر تحرکات ایران از منطقه خلیج فارس تا بسیاری از مناطق راهبردی یمن و سوریه و لبنان هم ادامه دارد.

با وجود توجه ایران به مسائل جغرافیایی، این کشور به مناطقی که بر امنیت ملی آن تاثیر دارد و یا از آن تاثیر می پذیرد هم توجه کرده است و در این راستا ایران سراسر جهان اسلام را در اولویت اهتمام خود قرار داده است تا با استفاده از آن تحریم های اقتصادی و سیاسی را که پس از انقلاب علیه این کشور تحمیل شده است، خنثی سازد. این موضوع سبب شده است که یکه تازی غربی ها در مسیر به یغما بردن ثروت های منطقه با تهدید روبرو شود. در این راستا، ایران در طرح منطقه ای خود تلاش کرده است به رقابت با آمریکا به عنوان تاثیرگذارترین کشور در منطقه خاورمیانه بپردازد. این در حالی است که کشورهای عربی هیچ گونه طرح منطقه ای ندارند و سیاست و محاسبات منطقه ای آمریکا هم دچار سردرگمی شده است. با توجه به این موضوع، ایران در نظام روابط بین الملل با قدرت یابی متناسب با نقش و جایگاه خود در منطقه، الگوی جدیدی را ارائه کرده است.


-0062 عکس زيبا بروفه از پرچم ايران .jpg


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :