Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 273929
تاریخ انتشار : 22 بهمن 1399 23:56
تعداد بازدید : 61

در ارتباطات شاهد یک انقلاب بزرگ بودیم.

امروز جوانان ما در سایه پهنای باندی که به وجود آوردیم می توانند دارای شغل های مختلف و در مسیر اقتصاد دیجیتالی حرکت کنند. پهنای باند در این دولت 35 برابر شده است و تعداد افراد شاغل در فضای مجازی به 500 هزار نفر رسیده است

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین والصلاه والسلام على سید الأنبیاء والمرسلین و علی اله الطیبین الطاهرین و صحبه المنتجبین

یَآ أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اذْکُرُواْ نِعْمَهَ اللَّهِ عَلَیْکُمْ إِذْ جَآءَتْکُمْ جُنُودٌ فَأَرْسَلْنَا عَلَیْهِمْ رِیحاً وَ جُنُوداً لَّمْ تَرَوْهَا وَ کَانَ اللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصِیراً

چهل و سومین سال پیروزی انقلاب اسلامی با رنگ و بوی جدیدی روزهای خود را آغاز کرده است. دورانی که به دلیل پروتکل های بهداشتی، مردم عاشق انقلاب و امام (ره) نتوانستند آن طور که مورد نظر آنها بود به خیابان ها بیایند و احساسات پاک خود را نشان دهند. البته به شکل دیگر این حضور پرشور در سراسر کشور در همین لحظات در جریان است.

از جهات دیگر هم آغاز چهل و سومین سال انقلاب اسلامی با سال های قبل متفاوت است. امسال، سال 1399 است. انقلاب ما هم در سال 1399 به پیروزی رسید. یک شباهت بسیار زیبا؛ البته سالی که انقلاب پیروز شد، 1399 هجری قمری بود و امسال 1399 هجری شمسی است.

چون در آستانه تحول قرن هستیم، برگردیم و یک نگاهی کنیم به 100 سال گذشته کنیم. سال آینده سال 1400، سال پایانی قرن چهاردهم و آستانه ورود به قرن پانزدهم شمسی است.

100 سال پیش در سال 1299، مردم هم رنج و مشکلات بعد از جنگ جهانی اول را پیش رو داشتند، قحطی، مشکلات ، بهم ریختگی و اختلافات و از سوی دیگر قلدری به نام رضاخان در همان سال با کودتا امور کشور را در دست گرفت.

سال 1299، با این شکل بسیار تأسف انگیز برای مردم و آغاز سلطه یک مستبد بر مردم شروع شده بود. البته سلطه استبداد در پایان سال 1299 در سوم اسفند آغاز شده بود، اما امسال در حالی جشن می گیریم که ملت ما در سال 1399 در حال پیروزی در یک جنگ بزرگ اقتصادی بعد از 3 سال مقاومت است.

در آن 100 سال اتفاقات مهمی در جریان بود. آغاز آن قرن مصادف با پیروزی مردم در انقلاب مشروطه بود. در این قرن مردم همچنین شاهد انقلابی بزرگتر و مهم تر از انقلاب مشروطه یعنی انقلاب اسلامی بودند.

در آن صد سال مردم 2 کودتا را شاهد بودند. کودتای رضاخانی در سال 1299 و کودتای محمدرضا شاه در 28 مرداد سال 1332. آن یکی را انگلیسی، این یکی را آمریکایی ها بر مردم مسلط کردند.

در طول این 100 سال شاهد 2 جنگ جهانی بودیم. یک جنگ قبل از آغاز قرن چهاردهم و یک جنگ در سال 1320، جنگی که آن همه ویرانی و مشکلات برای مردم جهان پیش آورد. یکی در حدود 4 سال و یکی در حدود 6 سال به طول انجامید. میلیون ها انسان از بین رفتند و خانه های فراوان ویران شد و آرزوهای فراوانی بر باد رفت.

2 جنگ دیگر را هم مردم در طول این قرن شاهد بودند. جنگ تحمیلی 8 ساله که ملت ما تنها و متکی به خداوند بزرگ و متجاوزان متکی به همه قدرت های بزرگ شرق و غرب با هم روبرو شدند. و در این سال ها جنگ تحمیلی اقتصادی که از سال 1397 تا امروز، 3 سال در جنگ اقتصادی هستیم.

در آن جنگ به پیروزی بزرگ رسیدیم و در این جنگ هم به حول و قوه الهی به پیروزی خواهیم رسید. پایان شب ظلمانی و طلوع فجر صادق برای همه آگاهان مشهود است.

همه مردم جهان در این روزها، یک بدهکاری بزرگ به ملت ایران دارند. ملت بزرگ ایران اگر در برابر این مستبد کاخ سفید نایستاده بود و اگر با صبر و مقاومت اش او را به شکست نکشانده بود و اگر تدبیر دولت منتخب مردم نبود و بعد از خروج ترامپ از برجام، ما هم از برجام خارج می شدیم، پیروزی بدون زحمت و بدون هزینه برای ترامپ حاصل شده بود.

اگر بلافاصله از برجام خارج شده بودیم، همه تحریم ها برگشته بود و توطئه بزرگ اسرائیل و آمریکا، در صفحه تاریخ به ظهور و بروز خود رسیده بود. اما مقاومت مردم و تدبیر دولت باعث شد که در این 3 سال، آقای ترامپ لگدمال شد. یکبار در شورای امنیت، در حضور خودش در سال 97 و چند بار در سال 99، شکستها و انزوای آمریکا در سازمان ملل در برابر ایران، در تاریخ آمریکا و جهان بی نظیر بود.

از آن سو در چند نوبت در دادگاه بین المللی لاهه که یکی از آنها در همین روزهای اخیر بود، ملت ایران، حقوقدانان این کشور در برابر آمریکا پیروز شدند و دادگاه بین المللی لاهه با قرار و حکم موقت علیه تحریم ترامپ رای داد. آن کس که ترامپ را سرنگون کرد، خدا بود. آن کس که به ظاهر ترامپ را سرنگون کرد ملت آگاه آمریکا بود، اما نقش ملت ایران و دولت ایران برای سرنگونی این مستبد، بدون تردید تأثیرگذار بود.

امروز دنیا بابت امنیت، احساس قانون گرایی و ثبات ناشی از رفتن ترامپ، نسبت به ملت ایران دِین دارد.

در این دولتی که از آغاز به مردم وعده داده بودیم، آن ملت بزرگی که دو انتخابات بزرگ 92 و 96 را به صورت حماسه بزرگ بوجود آورد. در انتخابات اول حدود 73 درصد حضور در انتخابات داشتیم و در دومی بیش از 73 درصد که برای تاریخ بسیار مهم است. 73 درصد مردم واجد شرایط پای صندوق آراء آمدند.

مردم از منتخب خودشان می خواستند که تعامل سازنده با جهان را با عزت ادامه دهد. مردم از منتخب خود می خواستند که دولت، پیمان هایی را که ملت ایران در برابر دنیا به آنها متعهد شده است، پاس بدارد. مردم در انتخابات اول از منتخب خود می خواستند که با تعامل سازنده، سایه جنگ و تحریم را از سر مردم دور کند و منتخب مردم به مردم وعده داده بود که هم اقتصاد شرایط بهتری را خواهد داشت و هم قدرت هسته ای، با این بیان که سانتریفیوژ بهتر خواهد و اقتصاد هم به حرکت خود بهتر ادامه خواهد داد.

امروز در برابر ملت ایران سرافرازیم که به تعامل سازنده و اعتدال و به وعده هایی که به مردم دادیم، در 4.5 سال اول به خوبی عمل کردیم.

من 8 سال دولت تدبیر و امید را به 3 بخش تقسیم می کنم. دوران ثبات، رشد و پیشرفت از 92 تا 96، به مدت 4.5 سال، دوران جنگ تحمیلی در طول 3 سال، از 97 تا پایان 99 و 6 ماهه پایان دولت، که دوران بازآفرینی است.

مردم به خوبی با آمار و ارقام آشنا هستند. تنها دولتی که بعد از جنگ 8 ساله، کار خود را با رکود تورمی آغاز کرد، دولت تدبیر و امید در سال 92 بود. هم تورمی در حدود 40 درصد و هم رشد اقتصادی منفی یعنی رکود، منفی 7.6 دهم درصد.

دولت در طول سال های تلاش اش در کنار مردم، متوسط تورم در طول 4.5 سال اول را به 10.2 دهم رساند که در تاریخ کشورمان و به ویژه بعد از انقلاب کمتر سراغ داریم که 4.5 سال تورم متوسط 10.2 دهم باشد و در حدود 2 سال تورم، تورم تک رقمی باشد.

یعنی سال 95 و 96 و حتی ماه های اولیه سال 97، زمانی که جنگ اقتصادی آغاز شده بود، ولی هنوز تورم تک رقمی وجود داشت. اما متوسط این 4.5 سال، 10.2 دهم تورم ماست. رشد اقتصادی ما در بعضی از سال ها رشد 2 رقمی بود. در سال 95 رشد اقتصادی ما بالای 14 درصد و بالاترین رشد اقتصادی در جهان بوده است.

این یکی از افتخارات بی نظیر این دولت بعد از انقلاب است که کشور را به اولین رشد اقتصادی در جهان در سال 95 رساند و همین بود که رژیم صهیونیستی و ارتجاع منطقه را به لرزه درآورد و در کنار ترامپ قرار گرفتند، تا ایران را در حصر و محاصره کامل قرار دهد.

اما در طول 4.5 سال اول رشد اقتصادی ما به طور متوسط 4.7 دهم درصد بوده است و از سال 93 تا سال 96 در هر فصل نسبت به فصل مشابه در سال قبل، 700 هزار اشتغال خالص در کشور داشتیم. چگونه این کار امکان پذیر شد؟

به مردم عزیز ایران می گویم هر کجا که همه با هم بودیم و دست به دست هم دادیم و در کنار هم تلاش کردیم، خداوند هم پیروزی را نصیب ما ساخت.

در آن شرایطی که دولت را آغاز کردیم نه با مذاکره، که البته به مذاکره افتخار می کنم، مذاکره چیز منفی ای نیست. مذاکره جزو لوازم یک دولت و حکمرانی مدرن در دنیای امروز و نه حتی امروز که ارث پیامبر بزرگ اسلام(ص) است.که پیامبر در مقاطع مختلف با دشمنان حرف زد و مذاکره کرد و پیمان بست و صلح کرد که نمونه بارزش صلح حدیبیه است. ما به مذاکره و پیمان با دشمنان مان به عنوان راهی که پیامبر و امام مجتبی(ع) به ما آموخته است، افتخار می کنیم.

اما آغاز راه ما از مذاکره نبود، اولین روز دولت و اولین مصوبه ما احیاء دریاچه ارومیه بود. یعنی از محیط زیست و سلامت و زندگی 20 میلیون مردم در غرب کشور آغاز کردیم. دومین مصوبه ما در دولت رفع موانع تولید بود و لایحه ای که با 2 فوریت تنظیم کردیم و برای مجلس شورای اسلامی آن زمان فرستادیم که البته ماه ها به طول انجامید و به سال بعد رسید. اما مصوبات دولت را اجرا کردیم و به آنها عمل کردیم.

ما در کنار بخش خصوصی قرار گرفتیم. خصوصی سازی که امروز بعضی ها به عنوان یک نقطه منفی تلقی می کنند، به عنوان افتخار این دولت است که آن را دنبال کرد که مقام معظم رهبری خصوصی سازی و سیاست های اصل 44 قانون اساسی را انقلاب اسلامی نامید.

ما به همه بخش های دولتی مداوم توصیه کردیم که سهام خود را بفروشید. دست از تصدی گری بردارید. اقتصاد را به مردم واگذار کنید. این بخش خصوصی بود که در این مدت این تحول بزرگ را در کشور ما بوجود آورد و این دولت منتخب مردم بود که با راهنمایی مقام معظم رهبری توانست اقتصاد مقاومتی را در مسیری صحیح و درست قرار دهد.

درست است که در پی تعامل سازنده و مذاکره با جهان بودیم، اما قبل از مذاکره در پی مبارزه با فساد بودیم. تنها این دولت بود که تمام بخش های بانک ها و موسسات اعتباری غیرمجاز را منحل کرد. البته بهای سنگینی هم برای آن پرداخت کرد. هم بهای حیثیتی و آبرویی که همچنان عده ای عصبانی هستند و می گویند، می شنوند و می نالند و هم 30 هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی صرف شد تا بتوانیم بدهی های مردم را از این مؤسسات اعتباری غیرمجاز پرداخت کنیم.

ادغام بانک های نیروهای مسلح را که برای همه نشدنی بود، انجام دادیم که یکی از قدم های مهم دولت برای اصلاح نظام بانکی بود.

زیربناها و طرح های زیربنایی را که پایه های اصلی اقتصاد مقاومتی است، به حرکت درآوردیم.

دیروز در افتتاح معمول هفتگی که معمولاً پنج شنبه ها است و این هفته افتتاح های بیشتری به مناسبت دهه مبارک فجر داشتیم، پنجاهمین سد را در این دولت افتتاح کردیم. کل سدها در کشور در زمان پیروزی انقلاب، 19 سد بوده و دیروز سدهای کشور به 194 عدد رسید و تا پایان این دولت 201 سد مخزنی ملی در کشور فعال خواهد بود.

دیروز، چهل و چهارمین تصفیه خانه آب و هفتاد و هشتمین تصفیه خانه فاضلاب را نیز افتتاح کردیم.

آنهایی که می پرسند ما چرا به این دولت رای دادیم و رای ما چه تاثیری داشت، خلاصه بحث امروز من که در پایان سخن بر آن تاکید خواهم کرد، همین است که اساس کار انتخاب است. هر کجا مردم انتخاب خوب داشتند، ثمره آن را در سالهای بعد دیدند. از ماست که برماست. اگر خوب انتخاب کنیم، آینده خوب داریم و اگر بد انتخاب کنیم، آینده بد داریم.

مردم باید بدانند در ایران قبل از سال 92، قبل از دولت تدبیر و امید کمتر از یک میلیون روستایی از آب آشامیدنی سالم استفاده می کرد، 900 و خرده ای و امروز حدود 9 میلیون نفر و تا پایان این نزدیک به 10 میلیون نفر به آب آشامیدنی سالم دسترسی خواهند داشت.

دولت دسترسی روستائیان به آب آشامیدنی سالم را 10 برابر کرده است. اینکه می گویند دولت چه کار کرده است؟ دولت در طول این مدت هر سال 2 و نیم هزار مگاوات بر ظرفیت برق کشور افزوده است. دولت برای روستاییان کاری انجام داده که کمتر نظیر آن را می بینیم. در آب و برق و گاز و راه و مدرسه و بهداشت و ارتباطات، تا آغاز این دولت فقط 14هزار روستای کشور دارای لوله کشی گاز بودند و امروز 32هزار روستا، یعنی بیش از دو برابر.

در این دولت در کشاورزی و در بخش تامین امنیت غذایی، 26میلیون تن بر تولیدات محصولات غذایی در این 7 و نیم سال اضافه شده است و این یک تحول بزرگ در کشور است. 8 هزار هکتار گلخانه کشور با طرح هایی که این هفته افتتاح شد، به حدود 15 هزار هکتار رسید و تا پایان دولت بیشتر یعنی بیش از دو برابر و احتمالا تا روزهای پایانی دولت به نزدیک 3 برابر یعنی 24 هزار هکتار خواهیم رسید.

در این دولت برای کانال کشی آب و زهکشی برای زمین های کشاورزی که برخی از آنها دیم بود و به کشاورزی آبی تبدیل شد، در مجموع 520 هزار هکتار از این زمین ها در کشور احیا شده که فقط 295 هزار هکتار آن در خوزستان و ایلام و 78 هزار هکتار در گلستان و 77 هزار هکتار در غرب کشور  بوده که 50 هزار هکتار دیگر بر آن اضافه خواهد شد و 46 هزار هکتار در دشت سیستان است.

اگر مردم در کنار منتخبان خود ایستادند، کشاورز و مهندس و جوان و روستایی و شهری، ما به نقطه مثبت در زندگی اجتماعی خود خواهیم رسید.

در این دوران 4 سال و نیم شاهد یک انقلاب در بخش سلامت بودیم. بخش سلامت ما در آغاز انقلاب 56 هزار تخت داشت و در آغاز دولت ما 11 هزار و امروز بیش از 150 هزار تخت بیمارستانی داریم. در بخش تخت های ویژه تعداد آنها از آغاز دولت تا امروز به سه برابر و از 5 هزار و خرده ای به 15 هزار و خرده ای رسیده است.

در بخش سلامت و در بخش محیط زیست، از حرکت مثبت به کلمه انقلاب تعبیر می کنم؛ یک انقلاب رخ داد. در ارتباطات شاهد یک انقلاب بزرگ بودیم. امروز جوانان ما در سایه پهنای باندی که به وجود آوردیم می توانند دارای شغل های مختلف و در مسیر اقتصاد دیجیتالی حرکت کنند. پهنای باند در این دولت 35 برابر شده است و تعداد افراد شاغل در فضای مجازی به 500 هزار نفر رسیده است و شرکت های دانش بنیان که تحول بزرگ و انقلاب بزرگ دیگر در کشور بوده از 55 شرکت به 5 هزار و 700 شرکت دانش بنیان رسیده است. بگذریم از اینکه در جاده ها و ریل و بنادر و ترانزیت چه کار عظیم و بزرگی انجام گرفته است. 4 سال و نیم را با افتخار گذراندیم، با توسعه، با پیشرفت، با از بین بردن رکود، با از بین بردن تورم.

من از همه رسانه ها می خواهم به تاریخ و به مردم خدای ناکرده خیانت نکنیم، واقعیت ها را بگوییم. ما از سال 97 وارد یک جنگ شدیم. دیگر مقایسه این سه سال با آن چهار سال و با گذشته مقایسه نادرستی است، مقایسه دوران جنگ باید با دوران جنگ باشد. مردم عزیز بدانند صادرات نفتی ما در سال 89 در طول یک سال 90 میلیارد دلار بوده است. صادرات نفتی ما در سال 1390 حدود 119 تا 120 میلیارد دلار بوده است اما در این دولت و در سال 94 به خاطر فشاری که بر ما وارد آمد کلِ درآمد نفتی ما 31 میلیارد دلار بود.

در بدترین شرایط دولت قبل درآمد نفتی 68 میلیارد دلار در سال 91 بوده است. در بهترین شرایط این دولت یعنی در سال 96 درآمد ما 65 میلیارد دلار بوده است. بهترین سال ما از بدترین سال آنها کمتر بوده، اما در عین حال یک افتخار بزرگ 60 ساله داریم.

60 سال پیش در ایران در زمان دکتر مصدق صادرات غیرنفتی بر واردات پیشی گرفت و در این دولت سالهایی که صادرات غیرنفتی بر واردات پیشی گرفت، تکرار شد. البته امسال هم با همه سختی ها و مشکلات باز هم تا امروز حدود 30میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داریم و البته از سالهای پیش به خاطر شرایط خاصی که داریم، کمتر است.

در این سالهای جنگ ، می خواهم به  نکته مهمی اشاره کنم و آن اینکه در یک سال آخر فشارهای بی سابقه و مضاعفی بر روی دوش مردم بزرگ ایران قرار گرفت. در کنار تحریم سخت و جنگ اقتصادی، پارسال در روزهای آخر بهمن ماه با یک پاندمی و یک ویروس عالم گیر مواجه شدیم که بواسطه آن همه دنیا دچار مشکلات شد و ما هم دچار مشکلاتی شدیم.

مردم عزیز بدانند در ماههای اولیه کرونا صادرات غیرنفتی تقریبا متوقف شد چون مرزها بسته شد. صادرات نفتی هم که کم بود کمتر شد به خاطر اینکه اساسا در دنیا فروش نفت و قیمت آن یک مرتبه کاهش پیدا کرد.

مردم در شرایط کرونا و تحریم روی پای خودشان ایستادند. در زمینه وسایل بهداشتی و آنچه بیمارستان ها نیاز داشت، به عنوان سی.تی.اسکن ، ونتیلاتور و ماسک ان.95، همه به دست فرزندان جوان تحصیلکرده شریف این مرز و بوم تولید شد. هیچ گاه مردم برای مواد غذایی صف نبستند و برای مواد بهداشتی دچار مشکل نشدند، هیچ بیماری برای تخت بیمارستانی در چمن بیرون بیمارستان و در خیابان و در داخل آمبولانس معطل نماند. این کار عظیم و بزرگی بوده که توسط ملت عزیز انجام گرفت.

تحریم ، کرونا، فشار رسانه ای و جنگ روانی، تهدیدهای نظامی، چهار تهدیدی است که در چهار جبهه در یک سال گذشته ما را تهدید کرد اما ملت ما ایستادند. بحمدالله از خطر بزرگ کرونا عبور کردیم گرچه هنوز راه درازی در پیش داریم.

در موج اول و دوم و سوم به بهترین شکل توانستیم از این موج ها عبور کنیم. واکسیناسیون دیروز در کشور آغاز شد و خوشحالم که یکی از مسوولین بزرگ در بهداشت و درمان فرزند خود را برای واکسیناسیون در اختیار گذاشت تا به مردم اعتماد دهد، تا آن حرف های ناروایی که زده می شد را بشکند.

اگر چیزی در این کشور وارد می شود، اگر مذاکره ای صورت می گیرد، اگر پیمانی بسته می شود همه و همه در چارچوب مصالح ملی است و کسی تصور دیگری در ذهنش نباشد. ما در جنگ کرونا انشاءالله پیروز نهایی خواهیم بود. در سال آینده واکسن های داخلی در بازار در دسترس مردم قرار خواهد گرفت. بسیار امیدوارم که پایان دولت من با مهار کامل این ویروس باشد.

دوران تحریم حداکثری تمام شد، دوران جنگ اقتصادی تمام شد، دیگر جنگ نیست، همه فهمیدند که فشار حداکثری شکست خورده است اما برای رسیدن به پیروزی نهایی هنوز نیاز به صبر و مقاومت هستیم.

من در برابر ملت بزرگ ایران به خاطر صبرشان در برابر رنج سه ساله، به خاطر مقاومت شان در برابر انواع توطئه ها و به خاطر ذهن آگاه شان در برابر رسانه های مخرب بیگانه، سر فرود می آورم. سه سال است که می خواهند ترامپ را تطهیر کنند و توطئه و جنایت ترامپ را به عنوان ناکارآمدی دولت نام ببرند و چگونه در جهان رسوا شدند و رسواتر خواهند شد.

این دولت با بزرگترین طرح ها کار خود را در مرداد سال به اتمام خواهد رساند 1400 و این دولت با همه توان در تلاش است تا یک انتخاب شکوهمند را در خرداد سال آینده شاهد باشیم.

مردم بزرگ ایران! یکی از بزرگترین دستاوردهای انقلاب اسلامی توسط امام راحل تاسیس جمهوریت در در کنار اسلامیت نظام بود. امام جمهوریت را تاسیس کرد، امام به ما یاد داد باید پای صندوق برویم. امام به ما یاد داد که47 روز بعد از انقلاب پای صندوق آرا باشیم، در هر مساله مهمی با انتخابِ خود سرنوشت خود را تعیین کنیم، او تاسیس گر بود، ادامه دهنده این راه هم مقام معظم رهبری است.

مقام معظم رهبری در همه انتخابات ها تاکید کرد که انتخاب منتخب بسیار مهم است اما اهم مشارکت مردم است عینِ این کلمات را چند روز پیش که در محضرشان بودم یک بار دیگر تکرار کرد. من که بارها از او شنیده بودم و خودِ او هم یادآوری کرد از 25 سال پیش که در این زمینه با هم صحبت کرده بودیم باز هم فرمود مشارکت اهم است و انتخاب درست مهم.

همه ما باید به فکر مشارکت حداکثری و یک انتخابات شکوهمند، سالم و رقابتی باشیم، که همه احساس کنند در انتخابات هستند و حضور دارند باز هم مشارکت 73 درصد و بیشتر را می خواهیم. چه اشکال دارد که مردم ما حماسه های جدید را در ماههای پیش رو بیافرینند.

اما در عین حال در این ماههای پایانی طرح هایی به افتتاح خواهد رسید که در تاریخ کشور کم نظیر یا بی نظیر بوده است. اولین گام برای احیای شرق کشور برداشتیم، از خلیج فارس و دریای عمان، آب به قلب کویر تا سیرجان و تا گل گهر در هفته های قبل افتتاح شد. 16هزار و 300 میلیارد تومان برای این طرح هزینه شد و آب خلیج فارس و دریای عمان به سیرجان رسید و این طرح باید از سیرجان به سمت مس سرچشمه و اردکان ادامه یابد و انشاءالله در همین دولت آغاز عملیات آب از جنوب به اصفهان، به خراسان جنوبی، به خراسان رضوی و به مشهدالرضا را آغاز خواهیم کرد. تمام مطالعات و برنامه ریزی در این زمینه انجام گرفته و کارهای مقدماتی آن آماده است.

این کار بزرگ دولت که ریل گذاری برای دولت آینده است از کارهای مهم و بی نظیر در تاریخ ایران است. در ماههای آینده احیای دریاچه ارومیه بعنوان این طرح بزرگ به بهره برداری خواهد رسید و این قولی که از روز اول داده بودیم به این قول عمل خواهیم کرد.

استراتژیک ترین طرح انرژی تاریخ ایران، خط نفت لوله از گوره تا جاسک و از بوشهر تا هرمزگان در ماههای آینده افتتاح خواهد شد. این خط لوله هزار کیلومتر است تمام کارهایش به دست ایرانیان عزیز صورت گرفته است. به وزارت نفت به خاطر اینکه گاز را از 600 میلیون متر مکعب در روز به هزار میلیون متر مکعب در روز رساند و به خاطر اینکه بنزین را از 56 میلیون لیتر در روز به 107 میلیون لیتر در روز رساند و به دلیل اینکه کشور را در گاز، نفت وگازوئیل خودکفا کرد، تبریک می گویم.

دست کشاورزان را می بوسم که کشور را در گندم خودکفا کردند و تحول بزرگی در شکر، برنج و بخش محصولات زراعی مربوط به روغن انجام دادند.

احترام و تواضع می کنم به کارگرانی که ریل را از 10 هزار کیلومتر به 14 هزار کیلومتر رساندند.

دستان هنرمندی را می بوسم که راه های روستایی کشور را به 115 هزار رساندند. دستان پرمهر آنهایی که توانستند در زمینه ترانزیت کار عظیم و بزرگی انجام دهند وراه آهن را به افغانستان رساندند را می بوسم

ان شاء الله راه آهن بندر چابهار به زاهدان بخش اعظم آن افتتاح خواهد شد. اتصال راه آهن جنوب به دریای خزر از طریق رشت به بندر انزلی انجام خواهد شد و ده ها طرح مهم دیگر در این کشور و بخش های دیگر به بهره برداری خواهد رسید.

در این ایام جشن ملی همچنان از مردم عزیز و بزرگوار ایران طلب می کنم که اگر در این 7.5 سال در بخش هایی در اداره کشور نتوانستیم آنچنان که شایسته ملت بزرگ ایران بوده،کار کنیم، طلب عفو می کنم و به مردم می گویم که اگر توطئه خارجی نبود و اگر توطئه صهیونیست ها و تندروهای آمریکا و ارتجاع منطقه نبود و اگر جنگ تحمیلی نبود، امروز شرایط خیلی بهتری را در ایران شاهد بودیم به همه آرزوهایمان دست یافته بودیم.

مردم بزرگ ایران، راهی جز روزآمدی و کارآمدی ودینداری وجود ندارد. باید انقلابی مان را روزآمد و تلاش و حکمرانی مان را کارآمد کنیم و بدانیم با روزآمدی و کارآمدی می توانیم در برابر همه توطئه ها بایستیم و به پیروزی دست یابیم.

تردیدی ندارم که سال های پیش رو، سال های بهتری برای مردم ایران خواهد بود. ریل گذاری های  خوبی در این دولت انجام گرفته است، مخصوصاً در بخش نفت و گاز و پتروشیمی که تا پایان این دولت پتروشیمی را از 11 میلیارد دلار به 25 میلیارد دلار ارزش محصولات پتروشیمی خواهیم رساند و از 56 میلیون تن به صد میلیون تن و راه برای دولت بعد و ریل گذاری برای دولت بعد محسوب می شود . در زمینه تحولات نفت و گاز کارهای عمده ای انجام گرفته است و همین قدر مردم بدانند که نفت همان مقداری است که انقلاب آغاز شده بود یعنی همان مقدار که مصرف کردیم، کشف کردیم و گاز نسبت به اول انقلاب هر چه مصرف کردیم به 7 برابر رسیده است و امروز بزرگترین تولیدکننده و بزرگترین کشوری هستیم که دارای مخزن گاز هستیم.

انقلاب ما را در مسیر صحیح پیروزی و موفقیت قرار داده است و می تواند ما را به اوج جایگاهی برساند که مراد و مطلوب مردم بوده است.

کلام آخرم. امام(ره) در سایه سرمایه اجتماعی و سرمایه معنوی انقلاب را پیروز کرد. رژیم گذشته تکیه اش بر سرمایه امنیتی و نظامی و قدرت های خارجی بود. امام(ره) نه به قدرت های خارجی اعتنا داشت نه به زرادخانه ها، او تکیه اش بر مردم بود. آن هم سرمایه اجتماعی، یعنی اعتماد مردم با مردم، یعنی اعتماد مردم با دولت، دولت با مردم، همه در کنار هم و این سرمایه بزرگی است که می تواند ما را پیروز کند تمام طراحی دشمنان این است که ما را از این سرمایه محروم کنند، مردم را از دولت با دروغ و تهمت و بدزبانی و سخنان نادرست و ناروا جدا کنند . امام در سایه سرمایه معنوی یعنی سرمایه فرهنگی، ایمان و اخلاق، ما را به پیروزی رساند.

امروز از لحاظ اقتصادی و علمی و نظامی، قدرتمند و توانمند هستیم و مردم می دانند بزرگترین قدرت پدافندی کشور در این دولت ایجاد شد. از اس300 که وارد کشور شد، تا سامانه سوم خرداد، 15 خرداد، و باور 373.

 امروز بزرگترین قدرت پدافند هوایی و بزرگترین قدرت موشکی هستیم. بزرگترین قدرت در زمینه رادار، دریایی هستیم. کروز دریایی از 300 کیلومتر به هزار کیلومتر و کروز هواپایه را به 1500 کیلومتر ارتقا یافته است. اما همه این قدرت ها در کنار قدرت اصلی یعنی سرمایه اجتماعی، سرمایه فرهنگی و معنوی قرار دارد و بدانیم با این 2 سرمایه بزرگ امام(ره) ما را پیروز کرد و تا زمانی که این 2 سرمایه را داریم، ملت ما شکست نخواهد خورد و به پیروزی نهایی دست خواهد یافت.

همچنان که دیروز اشاره کردم، آن روزی که شاهد باشیم.1+5 به تعهدات خود عمل کرده اند ، آماده ایم تعهدات مان در برجام  را به خوبی اجرا کنیم .

راه دیگری برای دنیا و منطقه وجود ندارد، حتماً مسیر، مسیر سیاسی است، حتماً مسیر، راه توافق دنیا با ایران است و ان شاء الله در این مسیر موفق خواهیم بود.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاتهنظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :