Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 273953
تاریخ انتشار : 29 بهمن 1399 21:16
تعداد بازدید : 182

بهره برداری از طرح های ملی وزارت صنعت

در پنجاه و یکمین برنامه پویش تدبیر و امید برای جهش تولید، سه طرح در حوزه صنایع معدنی در استان های هرمزگان و کرمان و طرح پایانه صادراتی محصولات کشاورزی در استان مازندران با دستور رئیس جمهوری و به صورت ویدیوکنفرانسی به بهره برداری رسید.
در پنجاه و یکمین برنامه افتتاح جهش تولید، سه طرح در حوزه صنایع معدنی در استان های هرمزگان و کرمان و یک طرح پایانه صادراتی محصولات کشاورزی در استان مازندران صبح امروز (پنجشنبه) با دستور حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی به صورت ویدئوکنفرانسی افتتاح شد.

در این مراسم اسکله شماره ۵ بندر منطقه ویژه صنایع انرژی بر پارسیان جنوب،  فاز نخست مجتمع گندله سازی مادکوش بندرعباس در استان هرمزگان،  واحد گندله سازی شماره یک گهر زمین سیرجان (پروژه پنج میلیون تنی گندله سازی) در استان کرمان و پایانه صادراتی محصولات کشاورزی «روماک گستر پارس» جویبار در استان مازندران افتتاح و بهره برداری از آن آغاز شد.

جمع سرمایه گذاری انجام شده در این چهار طرح هشت هزار و ۵۲۰ میلیارد تومان (ارزی و ریالی) است که زمینه اشتغال یک هزار و ۳۶۰ نفر را فراهم خواهد کرد.

گندله ­سازی مادکوش

ساخت کارخانه گندله­ سازی مادکوش به ظرفیت پنج میلیون تن در سال طی دو فاز با استفاده از فناوری کوره دوار (آلیس چالمرز) راه اندازی شده است.

فاز نخست این طرح به ظرفیت تولید سالیانه ۲.۵ میلیون تن در سال در اردیبهشت ­ماه سال ۱۳۹۹ راه اندازی شده و هم اکنون به تولید رسیده است.  

نزدیکی به خطوط راه ­آهن برای جابه­ جایی مواد و محصول و قرار گرفتن کارخانه گندله­ سازی مادکوش در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس بندرعباس، در کنار آب­ های آزاد و دسترسی به بندر دریایی و در نتیجه امکان واردات مواد اولیه و صادرات محصول، از جمله مزیت­ های عمده این واحد صنعتی است.

بر اساس طرح جامع فولاد، تولید گندله در کشور در سال ۱۴۰۴ به ۷۶ میلیون تن در سال خواهد رسید که با توجه به دست­یابی به ظرفیت تولید پنج میلیون تن در سال طی دو فاز، شرکت گندله­ سازی مادکوش ۶.۶ درصد از سهم تولید سالیانه گندله کشور در افق یاد شده را به خود اختصاص خواهد داد.

برای افتتاح فاز نخست این طرح دو هزار و ۳۲۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری شده که اشتغال زایی برای ۳۶۰ نفر را به دنبال خواهد داشت.

گندله سازی شماره یک گهر زمین

 واحد گندله سازی شماره یک شرکت گهر زمین در منطقه سیرجان استان کرمان با هدف تولید سالیانه پنج میلیون تن گندله از دیگر طرحهایی است که امروز بهره برداری از آن آغاز شد.

برای اجرای این طرح سه هزار و ۸۳۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری شد و موجبات اشتغال به کار ۵۰۰ نفر را فراهم می کند.

اسکله شماره ۵ بندر منطقه ویژه پارسیان جنوب

 اسکله شماره پنج بندر منطقه ویژه صنایع انرژی بر پارسیان جنوب به منظور تسهیل واردات و صادرات کالا و محصولات در منطقه بندر پارسیان با ظرفیت نهایی تخلیه و بارگیری ۴۰.۸  میلیون تن در سال طراحی شده است.  فاز نخست این بندر با ظرفیت تخلیه و بارگیری سالیانه ۱۱.۶  میلیون تن امروز به بهره برداری رسید. برای این طرح یک هزار و ۶۵۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری شده و برای ۲۰۰ نفر اشتغال زایی به همراه خواهد داشت.

پایانه صادراتی محصولات کشاورزی روماک گستر

طرح دیگری که امروز با دستور رییس جمهوری بهره برداری از آن آغاز می شود، پایانه صادراتی محصولات کشاورزی روماک گستر است که در زمینی به مساحت ۳۱ هکتار و با زیربنای ۳۱ هزار متر مربع در شهرستان جویبار ساخته شده است.

این پایانه صادراتی با ظرفیت بیش از ۳۶۴ هزار تن و با قابلیت های سورتینگ و بسته بندی میوه، تولید کارتن و انجماد مواد پروتینی با سرمایه گذاری ۵.۲ میلیون دلاری دولت و ۶۰۰ میلیارد تومانی بخش خصوصی تکمیل و راه اندازی شده است.

با بهره برداری از این پایانه صادراتی محصولات کشاورزی، ۳۰۰ فرصت شغلی در استان مازندران ایجاد شده است.

برخورداری از ۵۸ سالن سردخانه آمونیاکی، انجماد  روزانه ۸۰ تن محصولات کشاورزی، تولید ۶ هزار تن جعبه کارتنی، بسته بندی سالیانه ۲۷۴ هزار تن انواع محصولات کشاورزی و قابلیت نگهداری  ۹۰ هزار تن  محصول کشاورزی در دمای بالا و پایین صفر، از  ظرفیت های مهم  این پایانه صادراتی است.

با افتتاح این چهار طرح، علاوه بر توسعه صنعتی، اشتغال پایدار نیز در این مناطق ایجاد خواهد شد.


صنعت


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :