Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 274009
تاریخ انتشار : 19 فروردین 1400 23:44
تعداد بازدید : 305

رونمایی از اولین واکسن آبزیان

معاون علمی رئیس جمهور با بیان اینکه محققان کشور علاوه بر تولید واکسن آبزیان، واکسن آنفلوآنزای فصلی انسانی را تولید کردند، گفت: در تولید قطار مترو و موتورهای سه سیلندر به خودکفایی رسیدیم.
سورنا ستاری امروز در «آئین بهره برداری از طرح های ملی معاونت علمی» که با حضور رئیس جمهور در قالب «شصت و یکمین برنامه افتتاح پروژه های کلان ملی» که به صورت ویدئو کنفرانسی از رسانه ملی پخش شد، گفت: ما در حوزه بیوتکنولوژی، اکوسیستم فعالی داریم به طوری که یکی از شرکت های دانش بنیان حوزه زیست فناوری توانست در سال گذشته ۴۰۰ میلیارد تومان هزینه تحقیق و توسعه داشته باشد.

رونمایی از ۵ طرح فناورانه

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به یکی از طرح های فناورانه که امروز به مرحله رونمایی رسید، گفت: واکسن آنفلوآنزا یکی از این طرح ها است که توسط محققان جوان کشور تولیده شده و به زودی به بازار عرضه خواهد شد.

وی افزود: این شرکت دانش بنیان سه واکسن دیگر را علاوه بر واکسن آنفلوآنزا در برنامه تولید خود دارد.

ستاری با بیان اینکه همچنین قرار است این شرکت دانش بنیان از شهریور امسال تزریق واکسن آنفلوآنزای فصلی انسانی را آغاز کند، گفت: این شرکت دانش بنیان از ابتدا تا انتهای حوزه واکسن را بر پایه دانشی که دارد، طراحی کرده و اکنون توانسته دانش فنی تولید واکسن را به دست آورد؛ دولت برای این شرکت فقط زمینه سازی می کند و در نهایت شاید وامی ارائه کند تا محصول شرکت توسعه پیدا کند.

رونمایی از یک رام قطار مترویی

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به یک رام قطار مترویی هفت واگنه ایران ساخت گفت: پیش از شروع کار شرکت های دانش بنیان و همکاری سه مجموعه جهاد دانشگاهی، شرکت متروی تهران و یک شرکت دیگر، ساخت قطارهای مترویی تنها ۲۶ درصد بومی سازی شده بود اما اکنون با تلاش این مجموعه ها و ۱۸ شرکت دانش بنیان طی ۱۸ ماه به مرحله ای رسیدیم که بیش از ۸۵ درصد یک قطار، بومی سازی شده است.

وی با بیان اینکه میزان داخلی سازی این قطار مترویی ۷۰ درصد شده است، گفت: درواقع ۷۰ درصد این قطار داخلی سازی شده و امکان تولید انبوه آن وجود دارد.

ستاری با تأکید بر اینکه اکنون دانش فنی طراحی مترو را به دست آورده ایم، افزود: شهرداری قرارداد ۱۰۵ واگن (۱۵ رام) را بسته که قرار است بخشی از نیاز کشور را به مرور تأمین کند.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری خطاب به رئیس جمهور گفت که لازم است که شما تأکید فرمائید قراردادهای داخلی با شرکت واگن سازی منعقد شود.

افتتاح خط تولید موتور سه سیلندر و آزمایشگاه قوای محرکه

وی با اشاره به رونمایی سوم که در خصوص افتتاح خط تولید موتور سه سیلندر است، گفت: این اولین قراردادی بود که در ابتدای برجام با یک شرکت اتریشی منعقد کردیم؛ طی ۱۵ سال اخیر، این بزرگترین سرمایه گذاری در بحث خودرو بوده که قرار است در آن ۱۰ نوع موتور به صورت همزمان تولید شود.

ستاری با بیان اینکه امروز فاز اول این خط تولید موتور سه سیلندر رونمایی می شود، اظهار داشت: ۱۵۰ هزار موتور در سال می تواند از ظرفیت تولید این خط تولید باشد که به مرور تا ۵۰۰ هزار موتور قابل افزایش است و می تواند به صورت همزمان ۱۰ موتور را به تولید برساند.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه مشتری این خط تولید کاملاً مشخص است، افزود: همچنین در کنار رونمایی از این خط تولید، یک مرکز تست موتور خودرو را با همکاری دانشگاه تهران داریم که این می تواند یکی از بزرگترین مراکز تست موتور خودرو به شمار رود.

وی ادامه داد: این مرکز تست موتور با سرمایه گذاری ۲۰۰ هزار میلیارد تومانی دانشگاه تهران و معاونت علمی، قابلیت تست موتورهای خودروی دیزلی، بنزینی و الکتریکی را دارد.

ستاری در خصوص این ناحیه نوآوری گفت: در حال حاضر بیش از ۵۰۰ شرکت دانش بنیان در ناحیه نوآوری شریف فعالیت می کنند که تاکنون فروشی برابر با ۲,۰۰۰ میلیارد تومان داشته اند.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه این شرکت ها می تواند درآمد خوبی برای دانشگاه باشد، گفت: همچنین این می تواند مدل موفقی از نوآوری و توسعه شهری با همکاری شهرداری باشد و نشانه ای برای حرکت به سمت شهر تهران شهر هوشمند نیز به شمار رود.

رونمایی از اولین واکسن آبزیان

وی در خصوص آخرین رونمایی امروز گفت: این محصول اولین واکسن آبزیان است. مشخصه اصلی یکی از شرکت های دانش بنیان این است که مدیرعامل این شرکت، یک خانم است.

ستاری با بیان اینکه این شرکت اقدام به شتابدهی پنج تیم برای تولید پنج محصول کرده که امروز رونمایی می شود، گفت: در حال حاضر تعداد زنانی که در سطح مدیریت شرکت های دانش بنیان فعالیت می کنند به بیش از ۱۵ درصد رسیده است. بر اساس آخرین آمار، بیش از ۳۵ درصد شاغلان شرکت ها، خانم هستند که این اکوسیستم جدیدی در حوزه کارآفرینی محسوب می شود.


 ستاری


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :