Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 274043
تاریخ انتشار : 31 تیر 1400 14:54
تعداد بازدید : 149

صادرات نفت ایران از پایانه جاسک آغاز شد

بهره برداری از خط لوله انتقال نفت خام گوره تا جاسک و نخستین بارگیری محموله صادراتی نفت ایران از دریای عمان با دستور رئیس جمهور و به صورت تصویری آغاز شد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از وزارت نفت، فرآیند رسمی بارگیری و صادرات نخستین محموله نفت خام از پایانه جاسک امروز (پنجشنبه، ۳۱ تیرماه) با فرمان رییس جمهوری آغاز و هدف دیرینه متنوع سازی مبادی صادرات نفت کشور محقق شد.

اجرای طرح انتقال نفت خام گوره به جاسک با نزدیک به ۲ میلیارد دلار اعتبار مصوب با هدف ایجاد ظرفیت انتقال روزانه یک میلیون بشکه نفت خام و ذخیره سازی و صادرات آن از طریق پایانه جدید جاسک، تضمین استمرار صادرات نفت، تمرکززدایی از پایانه های صادراتی و متنوع سازی آن و توسعه پایدار و اشتغال زایی در سواحل مکران اجرا می شود که تاکنون ظرفیت ۳۰۰ هزار بشکه نفت (در روز) ایجاد شده است و این ظرفیت به تدریج و در آینده ای نزدیک به روزانه یک میلیون بشکه می رسد.

سهم بیش از ۹۰ درصدی ساخت داخل و استفاده حداکثری از توان پیمانکاران و سازندگان ایرانی از مهمترین ویژگی های این طرح ملی به شمار می آید به طوری که در مسیر اجرای آن، ۲۵۰ پیمانکار و تولیدکننده داخلی مشارکت داشته اند و با اتکا به توانمندی های داخلی، بعضی از تجهیزات و کالاهای مورد نیاز این طرح برای نخستین بار در کشور ساخته شده است.

از جمله این تجهیزات و کالاها می توان به ساخت تختال، ورق و لوله متناسب با سیال ترش، مواد اولیه پوشش لولهFBE، پمپ های غول پیکر ۲.۷ مگاواتی BB۳، شیرهای موتوری ۴۲ اینچ کلاس ۹۰۰ و سیستم کنترل تمام ایرانی اشاره کرد؛ طبیعی است اتکای حداکثری به ظرفیت های داخلی صرفه جویی های کلان ارزی نیز برای کشور به دنبال داشته است.

ویژگی قابل توجه دیگری که در این طرح ملی خودنمایی می کند، ساخت و راه اندازی حدود یک هزار کیلومتر خط لوله انتقال نفت خام در مدت کمتر از ۲ سال با اتکای کامل به توانمندی های داخلی است که این عملیات جهادی نیز در دل خود رکوردهایی نظیر ۲۵۰ کیلومتر لوله گذاری طی یک ماه یا ۴۵۰ کیلومتر تست هیدرواستاتیک در یک ماه را بر جای گذاشته است. بخش فراساحلی این طرح نیز با همت شبانه روزی و فقط در چندماه عملیاتی شده است.

این طرح که در آینده با تکمیل و توسعه و همگامی با اساخت پالایشگاه ها و پتروشیمی ها می تواند سبب آبادانی، تولید و رونق فعالیت های اقتصادی در منطقه مکران شود، تا رسیدن به مرحله کنونی برای افزون بر پنج هزار نفر به صورت مستقیم و ۱۵ هزار نفر به صورت غیرمستقیم اشتغال زایی کرده که در همه مراحل کار، سهم نیروهای بومی قابل توجه بوده است.

طرح انتقال نفت خام گوره به جاسک که از سنوات گذشته تاکنون، همواره از طرح های اولویت دار و استراتژیک نظام جمهوری اسلامی ایران بوده است، در سال های اخیر در دستور کار جدی وزارت نفت قرار گرفت و با وجود مشکلات و فشارهای ناشی از تحریم و با وجود شیوع ویروس کرونا که در بعضی موارد بسیاری از کسب وکارها را در سطح کشور متوقف کرد یا به تعطیلی کشاند، با حمایت دولت و راهبری وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران (به کارفرمایی شرکت مهندسی و توسعه نفت و شرکت نفت و گاز پارس) و با همت جهادی و شبانه روزی صنعتگران داخلی و کارکنان توانمند صنعت نفت اجرایی شد و اکنون در آخرین روزهای کاری دولت دوازدهم به ثمر نشسته است.

این طرح و تداوم پیگیری ها برای توسعه صنایع در منطقه مکران، بی شک می تواند آغازی بر پایان محرومیت ها در این منطقه باشد.

پایانه جاسکنظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :