Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 97168
تاریخ انتشار : 16 فروردین 1395 22:8
تعداد بازدید : 335

تشخیص ارزان و فوری سلول های سرطانی امکانپذیر شد

محققان دانشگاه تهران با بهره گیری از خواص نوری نانوذرات طلا، روشی را برای تشخیص زودهنگام سلول های سرطانی در میان سلول های نرمال در فاز آزمایشگاهی ارائه کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایرنا؛ محققان دانشگاه تهران با بهره گیری از خواص نوری نانوذرات طلا، روشی را برای تشخیص زودهنگام سلول های سرطانی در میان سلول های نرمال در فاز آزمایشگاهی ارائه کردند.

  امروزه استفاده از نانو ذرات طلا به دلیل خواص نوری و الکترونیکی ویژه، پایداری و زیست سازگاری بالا و مورفولوژی قابل کنترل، در درمان و تشخیص بیماری ها مورد توجه ویژه ای قرار گرفته است؛ از این رو محققان دانشکده علوم وفنون نوین دانشگاه تهران، اقدام به شناسایی و تشخیص سلول های سرطانی با استفاده از روش رنگ سنجی در نمونه های آزمایشگاهی کردند. این روش با بهره گیری از خواص نوری نانوذرات طلا، امکان تشخیص زودهنگام سلول های سرطانی در میان سلول های نرمال را در نمونه مورد آزمایش مهیا می کند.

دکتر سید مرتضی حسینی، مجری طرح هدف از این تحقیق را طراحی یک روش کارا جهت تشخیص ساده و سریع سلول های سرطانی رها شده در خون بیمار به کمک ویژگی رنگ سنجی نانو ذرات طلا عنوان کرد و گفت: برای این منظور، نمونه هایی از نانوذرات طلا عامل دار شده و عملکرد آن در راستای دستیابی به این هدف مورد ارزیابی قرار گرفت.

حسینی، به عملکرد این نانو ذرات در خصوص نحوه تشخیص سلول های سرطانی اشاره کرد و افزود: اساس شناسایی سلول های سرطانی در این روش، ویژگی رنگ سنجی نانو ذرات طلا وابسته به خواص رزونانس پلاسمون سطحی بی نظیر آنها است که باعث تغییر رنگ می شود.

به گفته وی، نانو ذرات طلای جدا از هم، در صورتی که در فاصله ای بیش از قطر ذرات قرار گیرند، رنگ قرمز ایجاد می کنند. این در حالی است که تجمع نانو ذرات در فاصله ای کمتر از قطر ذرات، سبب تغییر رنگ از قرمز به بنفش می شود.

مجری طرح با اشاره به نتایج عملکرد نانوذرات در حضور سلول های سرطانی تصریح کرد: در حضور سلول سرطانی، پس از افزودن نانوذرات طلای عامل دار شده به توده سلولی، نانوذرات آزاد در محیط باقی مانده و آنچه مشاهده می شود، رنگ قرمز است. این در حالی است که در غیاب سلول سرطانی و یا در حضور سلول نرمال، پس از افزودن نانو ذرات طلای عامل دار شده، به دلیل تجمع نانو ذرات طلا، رنگ بنفش حاصل می شود.

محقق این طرح، با مقایسه مزیت های استفاده از این روش با روش های تشخیصی متداول یادآور شد: عدم نیاز به دستگاه های گران قیمت و کارشناسان ماهر در اجرای این روش تشخیصی از ویژگی رنگ سنجی منحصربه فرد نانوذرات طلا ناشی می شود. این روش ضمن صرفه جویی در زمان تشخیص بیماری، باعث عدم تحمیل هزینه های گزاف به بیمار خواهد شد.

حسینی با بیان این که در این مطالعه، از اپتامر نوکلئولین که قابلیت اندوسیتوز توسط سلول های سرطانی دارد، استفاده شد، خاطرنشان کرد: از این رو، ابتدا نانوذرات طلا توسط دو آلکان-تیول پروب عامل دار شدند، سپس به منظور بررسی عملکرد آنها در حضور سلول سرطانی، اپتامر اندوسیتوز شد.

وی اضافه کرد: پس از افزودن نانوذرات طلای عامل دار شده به سوپرناتانت، نانوذرات آزاد در محیط باقی مانده و رنگ قرمز مشاهده شد. همچنین در غیاب سلول سرطانی، دیگر اپتامر بلعیده نشد (به بیان دقیق تر، به میزان کمتری بلعیده شد) و پس از افزودن نانوذرات طلای عامل دار شده، تجمع نانوذرات طلا به واسطه هیبریداسیون آنها با اپتامر منجر به ایجاد رنگ بنفش شد.

به گفته این محقق، عدم نیاز به تجهیزات گران قیمت و نیروی انسانی متخصص، صرفه جویی در وقت و هزینه، از مزایای این روش است.

نتایج این تحقیقات که حاصل همکاری دکتر سید مرتضی حسینی، عضو هیات علمی و یاسمن سادات برقعی، دانشجوی دکتری نانوبیو تکنولوژی دانشگاه تهران است، در مجله Analytica Chimica Acta منتشر شده است.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :