Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 97382
تاریخ انتشار : 25 فروردین 1395 21:39
تعداد بازدید : 505

سخنی با رهبر معظم انقلاب اسلامی

حوزه انقلابی و روایت یک ماجرا / اکبرمظفری

بیانات رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در دیدار با اعضای مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم؛ امروز قلب جهان اسلام به تندی می تپد، در این دنیای وانفسا ما بیش از گذشته به این راه پر افتخار و اثرات ماندگار آن ایمان داریم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری روزنامه جمهوری اسلامی در دیدار با اعضای مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم؛ 

بیانات رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در دیدار با اعضای مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم ـ که داغ دل طلاب و فضلای انقلابی حوزه علمیه قم بود ـ و هشدار معظم له نسبت به خطر جدی انقلاب زدایی از حوزه، تاکید بر انقلابی ماندن آن و لزوم برنامه ریزی حکمت آمیز جهت نشر افکار و روحیه انقلابی در حوزه علمیه قم بهانه ای شد تا اینجانب به معرفی مجموعه حوزوی «پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی» پرداخته و اهداف، تاریخچه، کارنامه و مشکلات پیشروی آن را واگویه کنم. امید است انتشار این سیاهه فصل جدیدی فراروی آن بگشاید.

پس از حماسه دوم خرداد و روی کار آمدن دولت اصلاحات، تندروهای این جریان سیاسی به نقد کارنامه عملکرد نظام اسلامی پرداختند و در موضع تند انتقادی با رویکرد طلبکارانه قرار گرفتند. گذر زمان نیز بر آتش تندروی های ایشان افزود و مدعیان اصلاحات را از مرز نقد و انتقاد به موضع تخریب و ویرانگری دستاوردهای انقلاب اسلامی کشاند. این دوران که حتی از سوی اصلاح طلبان واقعی، معتدل و انقلابی نیز مورد نقد و نکوهش های جدی قرار گرفت، یکی از تلخ ترین مقاطع تاریخ انقلاب اسلامی است. در این روزگارِ دل تنگی، حضرتعالی بارها و بارها در مقابل سیاه نمایی های ناجوانمردانه و تخریب دستاوردهای انقلاب اسلامی ایستادگی و روشنگری کردید که همین مواضع روشنگرانه، سنگ بنای زیرین اندیشه ایجاد مرکزی مستقل و حوزوی برای دفاع، تبیین و تبلیغ دستاوردهای انقلاب اسلامی شد. ابتدا تامل، مطالعه، مشورت و تکاپو در اطراف آن شکل گرفت و به دوستان دیگری پیشنهاد شد که مورد اهتمام واقع نگردید. تا حسب ظاهر امر بر حقیر متعین گردید. ابتدا ابعاد نظری آن به عنوان پشتوانه ایمان و حجت شرعی مورد مداقه مجدد قرار گرفت و مُنجر به آرامش و آغاز تلاشی مجدانه شد.


به راستی انقلاب اسلامی آرزوی تاریخی شیعه و بلکه علمای مصلح دنیای اسلام است که پس از گذشت قرن ها در تاریخ معاصر به وقوع پیوست و ندای رسولان الهی را بر گوش جان انسان امروز نجوا کرد. انقلاب اسلامی در دوره ای رخ نمود که دین از عرصه زندگی رخت بربسته، ارزش های معنوی مهجور شده، نظام هایی با شعار خدا ستیزی شکل گرفته و امیدی برای حاکمیت دینی نمی رفت. در چنین دوران قهقرایی، خورشید انقلاب اسلامی طلوع کرد و بار دیگر اسلام به عنوان قهرمان تاریخ وارد میدان کارزار شد. ظهور دوباره اسلام علاوه بر تجدید حیات ارزش های الهی و آغاز بازگشت امت اسلامی به خویشتن اسلامی خویش، تجربه نوینی در حاکمیت دین در دنیای مدرن بود که با پی ریزی بسترهای تمدن اسلامی در ایران، قدرت انطباق خود با اقتضائات زمان را به نمایش گذاشت و در میدان عمل و آزمون های دشوار، عدم تقابل دین با سیاست، دین با علم، دین با آزادی و ... را به اثبات رساند.

انقلاب اسلامی، ایران را نیز از حضیض ذلت به اوج عزت رساند و چنان روح جمعی ملت ایران را دست خوش تحولات بنیادی کرد و از مس وجودشان طلای ناب ساخت که حتی از ملت های صدر اسلام نیز پیشی گرفته و پیشوای ملت های معاصر شدند. البته تعارضات جدی دنیای استکبار با ماهیت و ذات انقلاب اسلامی، موجب ایجاد دشمنی خصمانه و موانع جدی در برابر آن شد، اما هرگز نتوانست سیر تکاملی و رو به رشدش را متوقف کند.

انقلاب اسلامی، امروز با همه کاستی هایی که داشته، دارد و در آینده نیز به طور طبیعی خواهد داشت، تنها امید و بزرگترین فرصت تاریخی امت اسلامی و انسان های خداجو و به گفته آن فیلسوف اجتماعی غرب «روح یک جهان بی روح» است که می تواند نقش بی بدیلی در هدایت و سعادت انسان معاصر ایفا کند. در این رهگذر یکی از بهترین و موثرترین راه های معرفی و تبلیغ انقلاب اسلامی که از ضریب نفوذ و قدرت اقناع گری فوق العاده ای برخوردار بوده و می تواند بر سرمایه اجتماعی نظام اسلامی بیافزاید، تبیین و تبلیغ مستمر دستاوردهای انقلاب اسلامی است. نظام اسلامی به عنوان عالی ترین ثمره انقلاب اسلامی با وجود عمر کوتاه، موانع بی شمار و امکانات محدود، دستاوردهای عظیم و گاه به راستی حیرت انگیزی به ارمغان آورده است. دستاوردهایی که مبیین کارآمدی و توانمندی آن بوده و اگر به درستی و همراه با انصاف، واقع بینی، حریت و مطابق با ذائقه متغیر نسل جدید و با ابزارهای نوین فرهنگی ارائه شود، می تواند علاوه بر افزایش خودباوری عمومی، تحکیم هویت انقلابی و شعله ور کردن آتش امید به آینده، موجب اثبات کارآمدی نظام اسلامی گردد.

در سال 1385 تاسیس مرکزی برای دفاع و تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی به عنوان یک دغدغه جدی در دستور کار قرار گرفت و در ابتدای سال 1386 این رویای آرمانی از پارکینک منزلی مسکونی کار خود را با عنوان «پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی» آغاز کرد. از همان روزهای نخست خطوط قرمز نانوشته ای بر دفتر حیات آن نقش بست. اینکه طهارت و پاکدامنی مجموعه به صورت جدی حفظ شود، از اغراق، دروغ گویی،  شیوه های ناپسند اخلاقی و ایجاد امیدهای کاذب پرهیز گردد، بر استقلال و حریت مجموعه تاکید شود، از همه نیروهای توانمند داخل اردوگاه نظام اسلامی استفاده گردد، سنگ هیچ حزب، جناح و گروهی را به سینه نزند، هزینه های جاری خود را از طریق تولید و عرضه محصولات فرهنگی با گرایش دستاوردهای انقلاب اسلامی تامین نماید که البته این مهم با گذر زمان، تجربه های عملی و کمک های محدود مرکز خدمات حوزه و ... دست خوش تحول شد، چرا که عملا شادابی، پویایی و زنده نگاه داشتن یک مجموعه فرهنگی پر هزینه و در حال گسترش؛ آن هم در آغاز راه و قبل از تثبیت، صرفا بر اساس تولید و عرضه محصولات فرهنگی ـ که گاه زمان طراحی و تولید تا عرضه و فروششان بسیاری طولانی است ـ بسیار دشوار و بلکه غیرممکن می نمود.

پای کوبیدن بر استقلال فکری و استغنای روحی هر چند به طور طبیعی سختی های جان سوز و جگرخراشی بر این مجموعه نوبنیاد تحمیل کرد، اما فواید بسیار گرانسنگی نیز در برداشت. از جمله موجب پرورش روحیه ریسک پذیری، ابتکار و رفتن در راه های نوظهور شد و کوله باری از تجربه های رنگارنگ را به همراه آب دیده شدن دوستان فراهم کرد. البته در مقاطعی از این دوران فقر و تنگدستی که حتی هزینه های جاری ابتدایی نیز با قرض تامین می شد، بارها در معرض پیشنهادات و قول های حمایت مالی البته با پیش شرط های خاص قرار گرفتیم که به دلیل احتمال و بلکه خطر انحراف از اهداف اصلی و دوری از خلوص حوزوی مجموعه، از آنها چشم پوشیدیم.

از سال 1386 تا سال 1394 دوستان زیادی به ما پیوستند و دوستانی نیز با ما وداع گفتند، اما همواره خط ارتباط و حمایت خود را حفظ کردند. ما حیات و استمرار این مجموعه را مدیون سخاوت دوستانی هستیم که دل در گروه آن نهادند و با خلوص تمام، روح بزرگ و آرمان گرای خود را به آن پیوند زدند. تلخی های آن را به جان خریدند و در برابر کج تابی، ناملایمات و مشکلات آن صبوری پیشه کردند. و نیز کسانی که بدون حضور و نقش آفرینی مستقیم در آن، بی هیچ مزد، منت و چشم داشتی به یاریمان شتافتند و با حمایت های مخلصانه خود، پشت و پناهمان شدند. در این سال ها علاوه بر راه اندازی وبسایت دستاوردهای انقلاب اسلامی و به روز رسانی مستمر آن، بیش از 80 محصول فرهنگی در زمینه معرفی و تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی در قالب کتاب، بازی، پوستر، مجموعه نمایشگاهی، کلیپ، اسباب بازی، نشریه و ... تولید و عرضه شد که بخش عمده ای از بار مالی مجموعه را به دوش کشید و البته به دلیل طولانی شدن زمان تولید تا فروش و عدم بازگشت به موقع مالی، کفاف پیشرفت بیشتر، گسترش کمی و کیفی افزون تر و اجرای طرح ها و برنامه های مورد نظر را نداد.  

طی این سال ها تجربه های تلخ و شیرین بسیاری اندوخته و رویدادهای بسیاری را شاهد بودیم، به طوری که گاه کسانی که سنگ امام و انقلاب را به سینه می زدند، از برداشتن کمترین قدمی در این راه امتناع کردند و بالعکس کسانی که حتی به گمانمان نیز نمی رفت که دل در گرو این قافله داشته باشند به یاریمان شتافتند. البته بخشی از طلاب و فضلای ارجمند نیز از کنار این مجموعه بی اعتنا گذشتند و حتی بعضا ما را به عدول از ضوابط و موازین حوزه متهم کردند. این که وظیفه اصلی طلاب صرفا تعلیم و تعلم احکام دین است و ما را با انقلاب و دستاوردهای آن چکار! از جمله حرف هایی بود که بر غصه ها و افسوس های پنهان می افزود. هر چند خیل عظیمی از طلاب و فضلای خوش فکر و متعهد نیز بودند که از هیچ کمک و هدایتی دریغ نکرده و همواره پا در رکاب همدلی و همراهی داشتند.

واقعیت این است که در زیر پوست حوزه علمیه قم اتفاقاتی در شرف وقوع است، اتفاقات تلخی که دارای پیشینه طولانی و روندی تدریجی بوده و عوامل مختلفی در انعقاد آن دخیل می ­باشد. این رخدادهای پنهان که امروزه از نمود و جلوه­ بیشتری برخوردار گشته، همان چیزی است که حضرتعالی از آن به «انقلاب زدایی از حوزه علمیه قم» تعبیر کردید. این پدیده به عنوان یک خطر بالقوه به صورت آرام و خزنده در حال رشد است. به طوری که نشانه ­های عریان آن را می ­توان در بی ­رغبتی طلاب و فضلای حوزه ­های علمیه نسبت به موضوع انقلاب و مسائل پیرامونی آن مشاهده کرد و یا آن را در دل و دماغ روحانیتی که عملا ورود به موضوع انقلاب و دفاع از حریم آن را دون شان و منزلت خود می دانند به نظاره نشست. عدم وجود دردها و دغدغه ­های جدی انقلابی به همراه قرار دادن موضوع انقلاب در ردیف موضوعات بی­ اهمیت دست چندم و گاه بی­ اعتنایی محض نسبت به آن گواه این ادعاست.

حضرتعالی به حق در این باره هشدار داده و فرمودید: «حوزه علمیه قم باید همچنان یک حوزه انقلابی و مهد انقلاب باقی بماند و رسیدن به این هدف نیازمند اندیشه، تدبیر و برنامه ریزی است ... اگر بخواهیم نظام اسلامی هم چنان اسلامی و انقلابی بماند باید حوزه علمیه انقلابی بماند، زیرا اگر حوزه علمیه انقلابی نباشد، نظام در خطر انحراف از انقلاب قرار خواهد گرفت ... باید با فکر و تدبیر و برنامه ریزی حکمت آمیز با این خطر مقابله کرد تا حوزه علمیه همواره یک حوزه انقلابی و مهد انقلاب باقی بماند و حرکت انقلابی در آن توصیه یابد.» 1

 اما انقلابی ماندن حوزه نیز مستلزم مقولات جدی دیگری است که صاحب این قلم بضاعت کافی برای پرداختن به آنها را ندارد. تنها به این گزاره حتمی اشاره می کند که از جمله پیش نیازهای انقلابی ماندن امروز و فردای حوزه این است که دلدادگان حوزوی انقلاب از درون حوزه و به نام حوزه و با آداب، اخلاق و تقوای حوزوی کمر به حمایت و حفاظت عالمانه از انقلاب اسلامی ببندند و از کارکردهای سطحی، احساسی، هیجانی و به دور از پشتوانه عقلانی، منطقی و اخلاقی دوری گزینند. انقلاب اسلامی انقلاب ارزش هاست و پاسداشت آن نیز الزاما ابزارهایی هم سنخ خود را می طلبد.

اینجانب به سهم خود مدعی هستم ما به نسبت توان و استعدادمان این مجموعه کوچک حوزوی و انقلابی را طیّب و طاهر نگاه داشتیم. به نام انقلاب از ارزش های دینی عدول نکردیم و به دلیل کارکرد انقلابی طلب کار کسی نشدیم. ورود در این عرصه مقدس را توفیق الهی و مستحق شکرگزاری دانستیم و به غیر از غفلت ها و ندانم کاری های طبیعی و معمول هیچ گونه کجروی آگاهانه و عامدانه ای مرتکب نشدیم. حال این مجموعه پس از گذشت هشت سال، به انبانی از تجربه های عملی و ذخایری از اندوخته های فکری تبدیل شده است و این قابلیت، سرمایه و ظرفیت را دارد تا پاسخگوی دغدغه های حضرتعالی و دلسوزان نظام اسلامی در رابطه با دستاوردهای انقلاب اسلامی شود و با دستی پر و متکی به کارنامه عملکرد 37 سال گذشته نظام به ارائه طرح های مبتکرانه، خلاقانه، جذاب و اقناعی بپردازد. ما از راه طی شده سخن می گوییم و به رهبری عزیز انقلاب اطمینان می دهیم که می توانیم در این موضوع خاص نقش آفرینی کرده و بر داغ دل فرزندان، دلسوزان و دوستداران انقلاب مرهم گذاریم. امروز قلب جهان اسلام به تندی می تپد، در این دنیای وانفسا ما بیش از گذشته به این راه پر افتخار و اثرات ماندگار آن ایمان داریم و به درستی می دانیم که چگونه و با چه روش ها و ابزارهایی از خدمات و توفیقات نظام اسلامی دفاع کرده، سیاه نمایی های دشمنان انقلاب را خنثی نموده و دل و جان عاشقان انقلاب اسلامی را گرما بخشیم. اما با همه این اوصاف افسوس که «دست ما کوتاه است و خرما بر نخیل»   

علت این مهم نیز آن است که این مجموعه تا کنون تقریبا با دست خالی کار کرده است. خصوصا در دو سال گذشته با یک تغییر رویکردی بیشترین توان خود را مصروف فضای مجازی و شبکه های اجتماعی نمود. بر همین اساس وبسایت جدید دستاوردهای انقلاب اسلامی به زودی با امکانات متنوع و زبان های مختلف راه اندازی می شود و گروه رسانه ای که از اواخر سال گذشته کار خود را آغاز کرده بود، به صورت جدی به تولیدات خود ادامه می دهد و ده ها طرح، برنامه و پروژه دیگر که پرداختن به آنها در حوصله این مقال نیست. سال جدید برای ما همزمان با حضور جدی در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی ـ که مستلزم افزایش نیرو، هزینه های جاری و بی بازگشت است ـ سال کاهش تولیدات قابل فروش و درآمدزاست. لذا هم اکنون در برزخ مشکلات عدیده ای گرفتار آمدیم که گذر از آنها جز به حمایت ها و هدایت های حضرتعالی موثر نمی شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :