Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 97583
تاریخ انتشار : 22 فروردین 1395 13:51
تعداد بازدید : 314

ایران در میان ۹ کشور صاحب تکنولوژی میز لرزه ای قرار گرفت

محققان کشورمان موفق به ساخت دستگاه میز لرزه ای شدند که می تواند زلزله را شبیه سازی کند تا در این راستا ساختمان های مستحکم و مقاوم تری در برابر زلزله در سراسر کشور ساخته شود. در حال حاضر آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، اسپانیا، پرتغال، چین و کره، دارای تکنولوژی ساخت میز لرزه هستند...

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری دانشجو؛ محققان کشورمان موفق به ساخت دستگاه میز لرزه ای شدند که می تواند زلزله را شبیه سازی کند تا در این راستا ساختمان های مستحکم و مقاوم تری در برابر زلزله در سراسر کشور ساخته شود.

با استفاده از میز لرزه می توان، زلزله شبیه سازی را به یک ساختمان با اسکلت سالم القا کرد تا خروجی ها و خرابیهای پس از زلزله را اندازه گیری کرده و مطابق آن، مقاومت ساختمان را در برابر زلزله افزایش داد.
از آنجایی که کشور ما در معرض بالایی از خطر زلزله قرار دارد و در طول چند سال اخیر چندین مرتبه تحت امواج لرزه ای قرار گرفته است ضمن اینکه شدت و فاصله از کانون زلزله و گسلهای موجود در کشور، می تواند باعث خرابی های گسترده ای شود، از این رو دستگاه های اجرایی مانند وزارت راه و شهرسازی که متولی ساخت و ساز مسکن هستند، تلاش می کنند تا ساختمان ها را بر اساس تکنولوژی بالا و مقاوم در برابر حوادث طراحی کنند.
از این رو پروژه طراحی و ساخت میز لرزه بومی که بتواند زلزله را شبیه سازی کرده و امکان بررسی های دقیق تر بر نحوه کنترل رفتار ساختمان ها در برابر زلزله داشته باشد، در دستور کار قرار گرفت.
علی برهانی؛ مدیر عامل شرکت آبرفت پی آژند که در دوره سوم نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران حضور داشت، بیان کرد: از میز لرزه قبل از ساخت واقعی ساختمان بهره گیری می شود، تا طراحی های ساختمان کنترل شده و چگونگی اعمال ضرایب مختلف بر اجزای سازه در طراحی ها مشخص شود.
وی افزود: با استفاده از این میز، می توان به لحاظ سازه ای و مکانیکی آزمایش های گوناگونی را بر اساس شدت و دقت مورد نیاز انجام داد.
برهانی این تکنولوژی را در عرصه بین المللی شناخته شده خواند و متذکر شد: در حال حاضر آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، اسپانیا، پرتغال، چین و کره، دارای تکنولوژی ساخت میز لرزه هستند.
وی خاطرنشان کرد: اینکه پس از ساخت یک ساختمان در مقیاس واقعی به بررسی پاسخ آن در برابر حوادثی مانند باد یا زلزله پرداخته شود، مستلزم هزینه های بالاست و مقرون به صرفه نیست لذا بهتر است که پیش از ساخت چنین سازه هایی یک مدل از آن ساخته شود و در سطح آزمایشگاهی به بررسی آن پرداخت.
این فعال حوزه فناوری، میز لرزه را یکی از ابزارهای مفید و مؤثر در مطالعات مربوط به سازه ها خواند و گفت: میزهای لرزه با قابلیت شبیه سازی ورودی های زلزله این امکان را در اختیار مهندسین قرار می دهند تا پیش از ساخت سازه ی مورد نظر خود در مقیاس واقعی، مدل مربوطه را ساخته و با آزمایش آن بر روی میز لرزه به بررسی پاسخ آن در برابر زلزله پرداخت.
وی با اشاره به شاخصه های این طرح تولیدی بیان کرد: این میزها بر اساس اندازه ی آن ها، درجات آزادی و نیز بر اساس نوع محرکه ی به کار رفته در آن تقسیم بندی می شوند اما چیزی که در همه ی این موارد مشترک است میزان انطباق جابجایی، سرعت و شتاب شبیه سازی شده با جابجایی، سرعت و شتاب زمین لرزه واقعی است.
برهانی در پایان با تأکید بر نقش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در برگزاری نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران تصریح کرد: متولی اصلی این اقدام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است که با تلاشها و تدبیرات لازم در این دوره و دوره های پیشین، از تولید داخل و جهت دهی به بخش دولتی برای خرید محصولات داخلی حمایت کرده است.
چهارمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاه ساخت ایران به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، 5 تا 8 اردیبهشت ماه سال جاری با حضور شرکت های دانش بنیان داخلی این حوزه در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار خواهد شد.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :